Skocz do zawartości

Piwoslaw

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Piwoslaw

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dziękuję za chęć pomocy. Poniżej zamieszczam zdjęcie pompy:
  2. Aż mi kapcie spadły, tak się zdziwiłem! Dostałem odpowiedź od Doradcy Technicznego! Nie chciałem od razu dzwonić, gdyż osoba odbierająca niekoniecznie musi znać odpowiedź na szczegółowe pytania, zaś mejl daje czas na poskładanie danych.
  3. To działa? Z 4-5 razy wysyłałem mejle do (przedstawicieli) producentów i nigdy nie chcieli podać żadnych szczegółowych danych: w najlepszym razie dostałem ogólnikowe informacje, nic więcej niż już wiedziałem. W najgorszym olewali mnie totalnie:( Ale może z Aristonem będzie inaczej...EDIT: Już wysłałem. Teraz mają szansę się wykazać.
  4. <p> Też bym tak chciał, ale są dwie rzeczy przemawiające za tym, że tak nie jest: W opcjach sterowania można wybrać "Termostat On/Off" albo "Tylko modulowany termostat pokojowy" albo "Tylko sonda zewnętrzna" albo "Termostat modulowany + sonda zewnętrzna". To sugeruje, że termostat modulowany może więcej niż zwykły On/Off. Dla tych termostatów są osobne przyłącza: Dla On/Off ozn. 'TA1', zaś dla modulowanego 'TB BUS'. Słowo BUS sugeruje, że jest to szyna wymiany danych. To drugie potwierdzałoby moje przypuszczenia, iż przy sterowaniu termostat+sonda komputer kotła dostosowuje temperaturę wody (wg wybranej krzywej grzewczej) nie tyle do samej temperatury zewnętrznej, co do różnicy temperatur zewnętrznej i pokojowej. Do tego zapewne też służy opcja "Wpływ czujnika pomieszczenia", którą można ustawić między 0 (nie ma wpływu na temperaturę zasilania CO) a 20 (maksymalny wpływ).Pozostaje pytanie: Jak ta informacja jest przekazywana od termostatu modulowanego do kotła? Czy zmiana temperatury pokojowej jest tłumaczona na zmianę rezystencji lub napięcia, a może przesyłana jest cyfrowo? Model kotła podałem w pierwszym poście (Ariston Clas Premium Evo System) i nie ma nigdzie w instrukcji żadnych konkretów poza ogólną nazwą "termostat modulowany". Nie ma nazwy ani numeru modelu/modeli które z tym kotłem mogą współpracować. Podałem wszystkie znane mi informacje (i kilka domysłów) i zwróciłem się do Was o pomoc, nie o proroctwo. Może ktoś pracuje w branży i ma dostęp do takich danych? Albo ma dostęp do takiego sprzętu i może samemu sprawdzić? Albo może nikt tu nie ma kondensata Ariston z termostatem innym niż On/Off, ale wie gdzie mogę szukać odpowiedzi na moje pytania?
  5. Apdejcik: Wtykając oporniki i patrząc jaka temperatura zewnętrzna pojawia się na wyświetlaczu kotła, doszedłem do tego, że sonda zewnętrzna (za 60-90zł) to nic innego jak termistor NTC 10k (opór 10 kOhm przy 25°C, dwa za złotówkę). Nadal jednak nikt nie chce się podzielić informacją nt. modulowanego termostatu. Trochę mija się z celem żebym kupił go za dwie stówy tylko po, by potem zrobić własny. Czy naprawdę nikt na tym forum nie ma takiego?
  6. Znalazłem jeszcze na obudowie napis "WILO 230V/50Hz". Czy to, że producentem jest Wilo jakoś ułatwia rozgryzienie tematu?
  7. Od niedawna nasz dom ogrzewa kondensat Ariston Clas Premium Evo System. Jego pompa ma dwie prędkości i aż cztery przewody. Chciałbym móc sterować pompą z zewnątrz: w poprzednim kotle dało się, ale jego pompa sterowana była tylko dwoma przewodami. Nowy kociołek pozwala co prawda ustawić pracę pompy po wyłaczeniu palnika, w zakresie 0-15 minut, ale to jest dla moich potrzeb za krótko, zaś włączenie pompy na stałe (też możliwe) jest marnotrawstwem. Moje pytanie brzmi: Jak sterować taką dwubiegową pompą z czterema przewodami (wystarczy na I biegu)? Dla ułatwienia trochę informacji: jedyne napisy na pompie to naklejka: Jeden przewód jest połączony na stałe z neutralną stroną wtyczki zasilającej (N), jeden (L) jest "gorący" podczas pracy, pozostałe dwa (ozn. S1 i S2) to chyba sterujące. Próbnikiem zmierzyłem napięcia między przewodami i jest tak: Bieg I: N-L 240V N-S1 204V N-S2 204V S1-L 88V S2-L 88V S1-S2 0.07V Bieg II: N-L 240V N-S1 275V L-S2 240V S1-L 140V S2-L 0V S1-S2 140V Czy mogę po prostu zasilić przewód L "gorącą" stroną z wtyczki kotła, czy grozi to uszkodzeniem pompy?
  8. W menu można "wybrać typ termoregulacji podstawowej w zależności od podłączonego osprzętu" (cytat z instrukcji). Są rozłączne opcje: - Stała temperatura CO, - Termostat On/Off, - Tylko modulowany termostat pokojowy, - Tylko sonda zewnętrzna, - Termostat modulowany + sonda zewnętrzna. Moim zdaniem informacja o temperaturze zewnętrznej jest podawana przez kocioł do termostatu (modulowanego), który podejmuje decyzję o zmianie maksymalnej temperatury wody w obiegu, LUB Termostat modulowany podaje temperaturę w pokoju kotłowi, a ten sam wszystko wylicza i ustawia. Raczej skłaniam się ku pierwszej opcji, która oznacza, że wymiana informacji idzie w obie strony Termostat modulowany podłączany jest do kotła dwoma przewodami (podobnie jak zwykły termostat On/Off oraz sonda zewn), wejście oznaczone jest 'TB BUS'.
  9. ^^ W instrukcji dla użytkowanika jest kilka poleceń typu "Aby nastawić temperaturę 55°, naciśnij ten przycisk". W instrukcji technicznej dot. instalacji i obsługi na temat zarówno sondy temperatury zewnętrznej, jak i termostatu modulowanego, można znaleźć jedynie gdzie i jak podłączyć ("Płaskim śrubokrętem odkręcić śrubkę..."). Domyślam się, że im zależy na sprzedaży własnych sond zewnętrznych (za prawie 100zł), więc nie będą zbyt chętnie ujawniać dokładnych danych żeby każdy mógł podłączyć czujnik za kilka złotych. Co do krzywych grzewczych, to jest informacja o tym, jaką wybrać, ale nie tego dotyczyły moje pytania. Zadałem tylko takie pytania, na które nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi (o czym napisałem we wstępie).
  10. Witam, jestem nowym użytkownikiem. Trafiłem tu nie mogąc znaleźć gdzie indziej odpowiedzi na swoje pytania. Od niedawna mamy nowy kocioł kondensacyjny (Ariston Clas Premium Evo System). Obecnie sterowany jest zwykłym programowalnym termostatem pokojowym typu wł/wył (Auraton 2005). Wśród opcji sterowania kotłem wymienione są sonda temperatury zewnętrznej i termostat modulowany. Pierwszy zestaw pytań: Jak (fizycznie) działa sonda/czujnik temperatury zewnętrznej? Czy do kotła pasuje sonda tylko tej samej firmy co kocioł, czy też pasują sondy innych producentów? Czy jest to zwykły opornik termiczny, czy może czujnik temperatury (analogowy? cyfrowy?). Jakie ma spełniać parametry? Zestaw drugi: Co się kryje pod pojęciem "Termostat modulowany"? Czy komunikując się z kotłem sygnał się zmienia (jak sugeruje nazwa), np. napięcie lub opór w zależności od temperatury, czy komunikacja odbywa się cyfrowo (wejście na kotle oznaczone jest "BUS"). Pytam się głównie z ciekawości, żeby lepiej poznać możliwości kotła, choć również dlatego że pracuję nad własnym sterownikiem na bazie Arduino (dostępne nie mają takich funkcji/stopni swobody jakich potrzebuję).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.