Skocz do zawartości

Grzes077

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    dom kostka z lat 60, ok. 120m2, ocieplony styropian 10cm
  • Instalacja
    grzejniki żeliwne
  • Kocioł
    Termet Ecocondes Gold+ 25kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Opolskie

Osiągnięcia Grzes077

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. To jeszcze pytanie odnośnie odpowietrznika. Z tego co wyczytałem to nie jest on potrzebny dla układu cwu? Jaka powinna być pojemność naczynia przeponowego? Czy szybkozłącze to jest to samo co śrubunek?
  2. Witam, Potrzebuję zabezpieczyć zasilanie bojlera 200l naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa. Czy takie podłączenie jak na rysunku jest prawidłowe? Czy umiejscowienie grupy bezpieczeństwa i naczynia, poniżej bojlera ma znaczenie?
  3. Witam, Odświeżam temat po blisko roku. Jestem po wizycie 2 speców którzy są gotowi zamontować kocioł gazowy. Mam już wstępną wycenę prac. Obaj współpracują z tą samą hurtownią więc zaproponowali mi ten sam kocioł: Vaillant ecotec pro 246/5-3. Dopytałem o szczegóły i jakąś alternatywę dla tego kotła to mówią że nie ma problemu, każdy który wybiorę oczywiście zamontują. Vaillanta montują od wielu lat i ludzie są zadowoleni. Zadzwoniłem do ich hurtowni i zapytałem o inne kotły - najwięcej sprzedają Vaillantów, Viessmannów i Fonditali: Viessmann Vitodens 100-W Fondital Antea KRB 24 Zapytałem o jakiegoś Termeta i tu również są gotowi każdy sprowadzić. Mam trochę zagwozdkę. Porównując parametry to zakres modulacji dla Vaillanta zaczyna się najwyżej, co chyba nie jest zaletą. Jeżeli mam wybrać Termet to który? Gold, Nex, Silver, Crystal? Załączam zestawienie, które zrobiłem z powyższych kotłów oraz różnych Termeta
  4. Witam, Do tej pory korzystam z węglowego Dolnego HEFa 14kW, bojler CWU Viessmann 200 l. Instalacja otwarta, grawitacyjna. Dom ok. 110m2, ocieplony 10cm styropianu, w połowie piwnica bez ogrzewania, 3 piony, tylko kaloryfery: żeliwne i 2 żeberka w łazienkach. Przyszedł czas na wymianę kotła. Zbiornik CWU chcę zostawić ten, który mam. Kwestia doboru kotła: jakiej mocy, firma, model? Pozdrawiam
  5. Widzę, że aktualnie trwa dyskusja na temat węgla więc ja podzielę się moją opinią. 2 zimy temu miałem tylko Marcela. Bryły wielkie jak futbolówka :angry: . Młotek do ręki i rozbijanie (łącznie 3 tony). Mój błąd (pierwsza zima palenia w HEFie) że chciałem utrzymać zbyt niską temperaturę na piecu (ok. 40 C). Powodowało częste zawieszenia węgla. Wracałem z pracy po południu a tu zimno, a komora załadunkowa pełna! Później podniosłem temperaturę, ale zawieszenia zdarzały się również. Ponadto Marcel po rozpaleniu, gdy się żarzy to na jego powierzchni pojawia się popiół i nie jestem przekonany czy to dobry objaw. Moim zdaniem wymaga on ciągłego dopływu powietrza (dmuchawa). Jak pisał wcześniej fidel: "nie nadaje się do bezproblemowego palenia". W następnym roku odszedłem od Marcela na rzecz Chwałowic (miał mieć wysoką kaloryczność) i Piasta (najpopularniejszy węgiel w okolicy). Początkowe doświadczenia były całkiem pozytywne. Próbowałem kilka dni jednym, kilka drugim, czasem jeszcze Marcelem z zeszłej zimy, czasem mieszałem. Podsumowując: Chwałowice to katastrofa popiołowa :o . Ile węgla w zasypie to 2x tyle popiołu pod nim :( . Zdarzało się, że w palenisku zgasło bo popiołu było tyle, że ogień się "zadusił".Aczkolwiek krissmo pisze, że znaczenie ma z jakiego pokładu pochodzi na co kupujący nie ma wpływu Piast na pewno ma mniejszą kaloryczność, ale pali się bezproblemowo i nigdy się nie zawiesił. Ma popiołu więcej niż Marcel, ale zdecydowanie mniej niż Chwałowice. W tym sezonie postawiłem na Piasta, który kupiłem w czasie upałów pod koniec sierpnia. Był dobrze wysuszony a dodatkowo jeszcze przesiany w składzie węgla. Miał niewielką ilość miału, praktycznie niezauważalną. Całość zapakowałem w worki i tak trzymam w piwnicy. W składzie był (jest) dostępny węgiel Wesoła o wyższej kaloryczności niż Piast (odpowiednio 28500 do 24000) i mniejszej zawartości popiołu i siarki (tak 2 razy). Ponadto jest trochę drobniejszy. Kolega zakupił Wesołą i jest zadowolony, ale on ma kocioł GS własnej produkcji. Myślę, że za niedługo kupię ze 100kg aby wypróbować przez kilka dni z rzędu. Reasumując: Marcel: +wysoka kaloryczność; - problemowy do spalania w HEFie Chwałowice: +wysoka kaloryczność(nie zauwałyłem); - OGROMNE ilości popiołu Piast: +świetne spalanie; - mniejsza kaloryczność Wesoła: czekam na Wasze opinie. Pozdrawiam
  6. 18cm x 18cm x 7,5m moja czerpnia to otwór w ścianie kotłowni o średnicy 15cm, oprócz tego mam okienko 40cm x 40cm 2 dni temu dość niedbale przeczyściłem komin. Za wiele nie wyleciało brudu (wcześniej opróżniłem wyczystkę), ale mam wrażenie że jakby się ciut poprawiło. W sobotę spróbuję się przyłożyć do czysczenia.
  7. Dym wychodzi przez drzwi załadunkowe. Nawet jak domknę klapkę na dole, a nawet przymknę otwory PW i przełączę na krótki obieg. Pomimo powolnego otwierania drzwi załadunkowych dym idzie w górę, nie zawija do komina. Natomiast gdy komora jest załadowana węglem co najmniej w połowie, to po otwarciu tych drzwi dym ładnie "ciągnie" krótkim obiegiem do komina. Wtedy mogę bez problemu dosypać do pełna. W piwnicy mam obecnie 2 kominy wentylacyjne. jak zapalam zapałkę i przyłożę do komina to "ciągnie" w górę.
  8. Witam, Co prawda dyskusja w temcie HEF DS jest już o wiele bardziej zaawansowana, jednakże postanowiłem wtrącić moje uwagi. W połowie pażdziernika tego roku zainstalowałem kocioł Hef 14kW. Docelowa powierzchnia do ogrzania to 130m2 (obecnie ok 110m2) i CWU. Instalacja grawitacyjna. Piec przy zewnętrznych temperaturaturach >0oC pracuje na ok 50oC. Gdy było ponizej 0, pracował na ok. 60oC. Rozważam możliwość włączenia w mój układ zaworu 3-D, ale to dyskusja w innym temacie. Zdarza się, że węgiel się "zawiesi", palenisko potrafi wygasnąć: taka sytuacja ma miejsce gdy węgiel jest zbyt gruby. Ja kupiłem, jeszcze latem zanim zdecydowałem sie na Hefa, węgiel z kopalni Marcel. Bryły są nawet jak piłka nożna. Teraz co jakiś czas biorę młotek i tłukę go na drobno. Zaletą jest całkowity brak spieków tego węgla. -Popiołu mam ok 1,5 wiadra na tydzień Problemem okazała się klapka, która przełącza tryb praca/załadunek. Smoła ją tak zakleiła, ze teraz nie mogę jej przełączyć. W ten sposób, każdy załadunek to kłęby dymu w kotłowni. -zauważyłem lekko zasmołowaną górną część komina, tak ok 0,5m od szczytu. Czyli tyle ile komin wystaje powyżej dachu. -Dym z komina jest biały. Niektórzy piszą że w ogóle nie mają dymu - czy to zasługa szamotów w piecu, których ja nie posiadam? -termometr początkowo pokazywał o 20stC za malo. Teraz wskazówka wychyliła sie max do lewej i nic nie pokazuje. Mam drugi wspawany w rurę zasilania i na tym sie opieram. Największy problem to ten dym w kotłowni, który unosi się do góry i przechodzi w część mieszkalną. Co jest przyczyną? Nawet po odblokowaniu klapki i przełączeniu na załadunek dym wydostaje się przez zasyp.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.