Witam ,
jako że jestem nowy na tym forum, chciałem się serdecznie przywitać i wyrazić uznanie dla działalności forum. Jestem skończonym laikiem w sprawach ogrzewania, ale po wstępnej lekturze forum, parę spraw mi się rozjaśniło. Mam jednakże problem z podziałem kosztów ogrzewania domu w którym zamieszkuję.
Budynek składa się z piwnicy i dwóch pięter. na każdym pietrze mieszka obecnie 2 osobowa rodzina. Ciepło do ogrzania wody w kranach i kaloryferach dostarczane jest przez kocioł kondansacyjny z zamkniętą komorą spalania -"Cerapur" firmy junkers. Na każdym piętrze za instalowany jest ciepłomierz elektroniczny ( nie znam marki/modelu), do którego podłączone są kaloryfery. Ciepłomierz podaje odczyt ilości przepływającej wody w [m3], temperaturę na "wejściu" i na "wyjściu" [stopnie Celsjusza] oraz ilość zużytej energii [GJ].
Mój problem dotyczy tego jak w sposób rzetelny dokonać podziału kosztów za zużycie gazu służącego do podgrzewania CO i CWU?
W sezonie letnim nie było problemu, ilość m3 gazu obliczałem z proporcji na podstawie odczytów z wodomierzy ciepłej wody na parterze i piętrze.
Stosunek ilości m3 zużytej ciepłej wody użytkowej pozwalał łatwo rozdizelić koszty.
W sezonie zimowym sprawa się komplikowała.
Jak rozumiem piec podgrzewa zarówno CO i CWU. Zużycie gazu w miesiącach zimowych jest zatem wypadkową użytkowania Ciepłej Wody Użytkowej (krany,prysznice itd) oraz zużycia energii w kaloryferach (CO). Chciałbym móc obliczyć odrębnie ilość m3 gazu zużytego na ogrzanie mieszkania i na podgrzanie wody osobno dla dwóch pięter. Czy pomiar objętości przepływającej przez kaloryfery wody [m3] mozna zsumować z ilością m3 zużytej ciepłej wody użytkowej ? Z tego co mi się wydaje to pomiar zużytego ciepła przez ciepłomierz jest zależny nie tylko od ilości przepływającej wody ale też temperatury na wejściu iwyjsciu w jednostce czasu. Jeśli podany sposób podziału kosztów jest błędny czy moglibyście państwo za proponować inną metodę ?
Zastanawiałem się czy nie można wyprowadzić jakiegoś równania z którego można by obliczyć ilość m3 zużytego gazu na CO w zależności od ilości GJ zużytych na ogrzanie mieszkania i "kaloryczności" gazu ziemnego. Powiedzmy 1 m3 gazu może wytworzyć 1GJ energii . Czy w podobny sposób mozna policzyć m3 gazy zużytego na podgrzanie CWU?
Z góry dziękuję za pomoc.