Witam
W związku z remontem komina będę wymieniał piec zasypowy Camino 20,9 kW na Ling Combi 32 kW. Dom z lat 70, ocieplony styropian 10 cm, okna plastik, do ogrzania 3 kondygnacje, ok. 240 m2 plus piwnica bez grzejników ale z rurami CO częściowo nieocieplonymi. Instalacja otwarta, rury stalowe, bezpośrednio przy piecu 2", pompa CO wraz z zaworem różnicowym, po rozejściu na 2 piony zredukowane do 1,5". Zbiornik c.w.u. 120 l wraz z pompką podłączony rurami 1". Naczynie otwarte podłączone do pionu 1", z którego zasilane są 2 grzejniki żeliwne (po 4 żeberka) i 2 drabinki w łazienkach. Pojemność całego układu to ok. 350 l wody. Załączam schemat, jak miało by to wyglądać po wymianie pieca.
Mam kilka pytań:
1) czy rura wzbiorcza do naczynia może być jednocześnie pionem (brak możliwości wyprowadzenia nowej rury) ?
2) czy odległość zaworu 4D od powrotu ma znaczenie ? Czytałem, że może to być max. 1 m, poza tym były też wymagania co do liczby kolanek przy podłączaniu zaworu: max. 1 przy zasilaniu od pieca, max. 2 na powrocie do pieca.
3) pierwsza wersja schematu (A) powstała na bazie schematu instrukcji Klimosza. Potem znalazłem w sieci schemat zupełnie innego producenta, gdzie zawór różnicowy jest wpięty przed zaworem 4D, teoretycznie lepsze rozwiązanie bo w przypadku zaniku zasilania będzie obieg grawitacyjny bez względu na położenie zaworu 4D (fragment na rysunku oznaczony B).
Proszę o ocenę poprawności schematu.