Skocz do zawartości

luiss

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez luiss

  1. OK, Panowie. Czyli sugestia Maka aby dołożyć sterownik nadrzędny jest wg Was nienajlepsza z ww względów. Obieg sprzęgła jest krótki, będzie zaizolowany - straty będą pomijalne - kocioł nie będzie się ciągle załączał, pompka w nim nie będzie wariować (mówimy o sytuacji kiedy nie ma odbioru ciepła ze sprzęgła). Wracamy do punktu wyjścia: zmieniać coś? Nie będę miał oddzielnych regulatorów w pomieszczeniach z podłogówką i siłowników na każdym obiegu jak Vernal - za drogo, "kolejne pieniądze wydane", kolejne elementy do zepsucia a przede wszystkim większość pomieszczeń ogrzewanych podłogowo jest otwarte na siebie: dwa korytarze, kuchnia, jadalnia, salon nie mają drzwi czyli temp się uśrednia i dlatego mam na ścianie jeden regulator na wszystkie obiegi. Może pytam o coś co dla Was jest proste jak drut ale dla mnie nie , dlatego chyba dzięki Bogu są te fora. Poproszę tak łopatologicznie dlaczego potrzebuję lepszy regulator w kotle? Czy ten "lepszy" będzie widział -sterował dwoma obiegami: podłogowym i grzejnikowym jakoś lepiej? Co "kulawego" jest w moim sterowaniu podłogówką wyglądającym tak: zawór 3D trzyma wodę na odpowiednio niskiej temperaturze, regulator na ścianie mierzy temp: za niska? włacza pompę podłogówki. drugi obieg grzejnikowy działa tak samo na wyższej temp zasilając grzejniki. Reg w kotle nie wie co ma poza sprzęgłem, trzyma tylko na nim odpowiednią temp. Proszę, bez nerwów, można to zrobić ładniej,prościej, sensowniej? Chętnie poprawię.

  2. No wszystko się zgadza ale mamy konkretny kocioł gazowy ze sterownikiem stałotemperaturowym i obsługa jednego obiegu grzewczego, gdzie można podpiąć jeden termostat pomieszczenia (!!!!) do czego podpięty jest drugi (???). Zawór 3D termostatyczny, a okablowanie pomp wchodzi do kotła, i tylko proste pytanie czym steruje termostat pomieszczenia dla podłogówki? Z tego co napisał autor wątku wynika że do sterownika kotła został podpięty termostat bezprzewodowy, co jest jak najbardziej prawidłowe ale przy jednym obiegu grzewczym. I sytacja którą już na forum była opisywana czyli jak działa podłogówka gdy termostat bezprzewodowy po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączy kocioł? I tu jest problem o którym wspominałem w swoich postach. Układ który mamy na zdjęciu może działać ale filozofia sterowania jest błędna. Moim skromnym zdaniem trzeba zrezygnować z montażu termostatów w sterowniku kotła, który powinien pracować na stałym parametrze, zastosować sterownik nadrzędny, do którego wpinamy sterowanie pompami i termostaty pomieszczeń, przyporządkowująć termostat do pompy i obiegu grzewczego. I mamy to co chciał osiągnąć inwestor czyli regulację termostatem pomieszczenia. (niestety będzie drożej niż 68,90 czy 110 zł). Jestem zdania że lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie siłowników na obwody podłogówki, jednak mówimy raczej o wersjach ekonomicznych a nie lux , a siłowniki i ogrzewanie strefowe to już wersja lux.

     

     

    mam taką odpowiedź od instalatora:

    Kocioł ustawiony będzie na podtrzymywanie temperatury w sprzęgle np 50 stopni , regulatory podpięte są do pomp, jeden do podłogówki drugi do grzejników i w zależności od zadanych parametrów będą uruchamiać pompy niezależnie.Pompa w kotle będzie mielić wodę od sprzęgła jeżeli w nim temperatura spadnie. Można ten układ doposażyć za 150zł w przekaźnik który będzie sprzężał prace pomp obiegowych z pompa kotłową. Unikniemy wtedy pracy kotła w czasie gdy w domu będzie ciepło i układ nie będzie pracował a kocioł wtedy cały czas utrzymuje ciepła wode na sprzęgle.

  3. No niestety, z braku funduszy ale również i wiary, ze ktoś pogodówkę dobrze mi wyreguluje, nie zdecydowałem się na nią. Na forach pełno opisów instalacji pogodowych niesprawdzających się, dlaczego? -nie wnikam, nie znam się. Mam przewodowy regulator podłogowki zawieszony w korytarzu gdzie rownież jest podłogówka, zdala od okien i kominka. I drugi bezprzewodowy regulator od kaloryferów w sypialniach. Będzie sobie leżał prawdopodobnie w naszej sypialni.

  4. 1. Kocioł to prawdopodobnie Vitodens100 ze sterownikiem stałotemperaturowym i radiowym termostatem pomieszczenia. Czyli wybór jak na instalację z dwoma obiegami grzewczymi w tym obieg z mieszaczem dość niefortunny ( nie oznacza że działać nie może) ze względu na ograniczone możliwości sterownika.

    2. Zastosowano sprzęgło hydrauliczne, Jeżeli łączna suma przepływu w obiegach podłogówki i grzejnikowym wynosi ponad 1400l/h to montaż sprzęgła jest konieczny. Wydaje się że powinno być zamontowane w pionie nie poziomie (po lewej stronie sprzęgła widać odpowietrznik po prawej zawór spustowy)

    3. Podgrzewacz zamontowano bez użycia fabrycznego zestawu montażowego, i kocioł z podgrzewaczem zajmują znacznie więcej miejsca niż potrzeba. Na zdjęciach nie widać czy podłączony został czujnik temperatury w podgrzewaczu

    4.Instalator zastosował zestaw przyłączeniowy z zaworem do napełniania CO ale napełnianie podłączył do podgrzewacza.

    5. Nie widać na zdjęciach jaki zawór 3D zastosowano.

    6. Co steruje pompą cyrkulacyjną cwu?

    7. Brak neutralizatora kondensatu i odpływu do kanalizacji.

    dziekuję za odpowiedź:

    Ad1. Dokładnie taka konfiguracja. Świadomie zrezygnowałem z pogodówki i rozbudowanego regulatora. Miał też być w związku z tym tylko przylgowy czujnik temperatury na rurze sterujący pompą ale ostatecznie instalator wstawił zawór 3D.

    Ad2. Nie wiem jaki będzie przepływ, mam 86m2 podłogówki i 10 grzejników. Powierzchnia domu to około 180m2.

    Ad3. Podobno fabryczny zestaw "trudno użyć jeśli kofiguracja się rozrasta" i dochodzi drugi obieg, cyrkulacja itp? Czujnik temperatury podłączono.

    Ad4. Tego nie wiedziałem....

    Ad5. Zawór 3D polskiego producenta, nie pamiętam teraz jakiego, sprawdzę.

    Ad6. Pompa będzie sterowana zwykłym programatorem tygodniowym wetkniętym do gniazdka.

    Ad7. Odpływ kondensatu będzie pociagnięty natomiast neutralizatora nie przewidywałem. Koniecznie? Mam oczyszczalnię biologiczną z napowietrzaniem mechanicznym o poj.2000l.

     

    jeszcze raz dziękuję

     

    Leszek

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.