Skocz do zawartości

robson77

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez robson77

  1. Na razie tak będzie, podłogówka i dwie drabinki, a kiedyś tam dojdzie góra? Niby woda powracająca z podłogówki będzie chłodzić wodę powracającą z grzejników, więc kondensat powinien coś zadziałać, ale zobaczymy w praktyce. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
  2. Dziękuję za podbudowującą odpowiedź :-), ale ja wcale nie chcę ich zasilać wysoką temperaturą, chodziło mi tylko o to,że piec nie może dogrzać podłogówki bo chyba wariuje przez tą pogodówkę. Teraz problem powinien być z głowy, bo wyłączę pogodówkę i ustawię temperaturę ręcznie. Na razie ogrzewam dwa grzejniki drabinki i instalację podłogową na dole. Kiedyś dojdą grzejniki na górze.
  3. To teraz nie rozumiem?? Tak przecież jest zrobione, grzejniki są podpięte bezpośrednio pod kocioł. Kocioł ma zasilać instalację temperaturą "grzejnikową", a pompa na rozdzielaczu powinna wymieszać wodę aby zasilić podłogówkę odpowiednią temperaturą?
  4. Zresztą teraz nie ma co płakać, tylko jak to rozwiązać aby nie trzeba było rozkuwać całej kotłowni?
  5. Nikt też nie pisał,że to nie będzie funkcjonować, a zawór rtl polecono tylko na górze na powrocie do rozdzielacza na grzejniki.
  6. Nie jest to pocieszające, bo takie porady uzyskałem na tym forum :-(. Napisz proszę co rozumiesz, przez sterowanie stałotemperaturowo? Ustawić ręcznie daną temperaturę?
  7. Dzwoniłem do TECE i sympatyczny Pan mi wytłumaczył, że należy podnieść krzywą grzania, aby uzyskać wyższą temperaturę z kotła. Odpowiem na pytania co się dowiedziałem, więc może komuś się kiedyś przyda, ewentualnie ktoś skoryguje? Ad1. Tabelka jest przykładowa, do dobierania średnicy rury zasilania przy projektowaniu ogrzewania podłogowego w zależności od powierzchni w metrach kwadratowych (F) + regulacja obrotami zaworów adekwatnie do powierzchni. Ad2. Zawory pod czarnymi kapturkami mają być całkowicie otwarte, chyba że zastosujemy automatykę to już będzie uzależnione od niej. Ad3. Bajpas w nowych typach zestawów TECE ma być całkowicie otwarty, odnośnie niedogrzania to mam ustawioną za niską krzywą. Może ktoś coś jeszcze dopisze.
  8. W instrukcji pisze,że nadaje się do kotłów kondensacyjnych tylko nie nadaje się do pomp ciepła. Zresztą jest napisane w dalszej części tej instrukcji
  9. Witam serdecznie wszystkich! Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w regulacji rozdzielacza firmy TECE. Posiadam identyczny rozdzielacz jak na zdjęciu i nie za bardzo rozumiem ustawień z instrukcji?? Po pierwsze nie wiem jak odczytać tabelkę, co oznacza F(m2), czy to jest całkowita powierzchnia ogrzewania podłogowego??. Ja zrozumiałem, że jeżeli mam 75m2 ogrzewania i średnica rury zasilającej 25mm to mam wykręcić wkładki na imbus "1" i "2" o 2,5 obrotu? Po drugie nie wiem, czy zawory pod czarnymi kapturkami mają być całkowicie otwarte, czy też się nimi reguluje przepływ i właśnie odnośnie przepływu, to mam 6 pętli w zakresie od 60m do 85m i nie wiem jaki ustawić przepływ na poszczególnych rotametrach? W instrukcji nie podano też jak ustawić bajpas, bo przy odpowietrzaniu całkowicie go zakręciłem i przeczytałem na forum,że teraz muszę odkęcić pełne dwa obroty? Ostatnim moim problemem jest rozgrzewanie się instalacji podłogowej z pieca. Mam zestaw, vaillant ECOTEC kondensacyjny+zasobnik i sterownik pogodowy calormatic 430. Na sterowniku mam ustawioną krzywą grzewczą 0,90 bo mam jeszcze dwa grzejniki ręcznikowe oprócz podłogówki, tak mi ustawił serwisant vaillanta. Przy temperaturze zewnętrznej 8 stopni, piec nagrzewa się do 37 stopni i się wyłącza i temperatura na instalacji podłogowej ma 18 stopni? Nie wiem czym to jest spowodowane, czy temperatura zewnętrzna jest za wysoka, czy przepływ przez instalację podłogową jest za szybki i za szybko studzi wodę, a może trzeba więcej czasu aby rozgrzać taką ilość wody do tych 35 stopni? Na sterowniku mam ustawioną temperaturę pokojową 20 stopni, ale nie mam czujnika pokojowego, tylko pogodowy. Bardzo proszę o odpowiedź, bo większość instalacji wykonywałem sam z pomocą tego forum :-).Tylko piec podłączali fachowcy, więc wszystko powinno być dobrze z tej strony. Możliwe,że to kwestia odpowiedniej regulacji. Bardzo proszę o pomoc, bo zbliża się zima, a grzać trzeba :-) P.S. Wiem, że trochę chaotycznie to opisałem, ale może znajdzie się ktoś kto będzie miał cierpliwość to przeczytać i doradzić :-) Z góry dziękuję.
  10. czekam na lekką odwilż i do pracy :) napewno dam znać, bo aż sam jestem ciekaw :D P.S. Czy jakieś zawory zwrotne są potrzebne przy takiej konfiguracji instalacji?
  11. z kotła do rozdzielaczy, jeśli o to chodzi alu-pex tylko większej średnicy
  12. podłogówka, grzejniki alu-pex 16, ciepła-zimna woda PP
  13. Jeszcze jedno pytanko! Czy pompa z pieca wystarczy na taki układ? Rozdzielacz do grzejników jest praktycznie nad piecem, na piętrze, tylko boję się czy najdalszy grzejnik będzie miał dostateczny przepływ ciepłej wody?
  14. Zasobnik 120l
  15. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :-). Zdjęcie jest tylko poglądowe, bo nie było takiego z 6 sekcjami. Grzejniki na dole już mam wpięte więc nie będę tego przerabiał. Proszę tylko napisać czy to co narysowałem jest w porządku, czy jeszcze coś trzeba dorzucić, pozmieniać?
  16. Witam wszystkich! Czytam to forum od kilku dni i w końcu odważyłem się napisać :-). Buduję dom systemem gospodarczym i staram się większość prac, wykonywać sam. Teraz przyszła pora na centralne ogrzewanie i dzięki wskazówkom z forum zaprojektowałem wstępnie, schemat podłączenia. Mam serdeczną prośbę o podpowiedź odnośnie umieszczenia zaworów zwrotnych, odcinających lub trójdrożnych jeżeli istnieje taka potrzeba (w których miejscach?). Po krótce opiszę co jest zrobione i co chcę zastosować: 1.piec kondensacyjny Vaillant z zasobnikiem Vaillant 2.TECEflex Rozdzielacz ogrzewania podłogowego z mieszaczem pompowym i zaworami regulacyjnymi i przepływomierzami, 6 sekcji na parterze domu. 3.Na piętrze jest już zrobiony rozdzielacz na grzejniki i chciałem wypuścić z nich jedną pętlę na łazienkę, tylko nie wiem jakiego zaworu użyć i czy jest taka możliwość? 4. Na dole mam również dwa grzejniki drabinkowe, podłączone bezpośrednio z zasilania z pieca. Wiem,że się rozpisałem, ale chciałbym to mądrze wykonać. Z góry dziękuję za wszelką podpowiedź. Załączyłem zdjęcie schematu. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.