Skocz do zawartości

ziejur

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez ziejur

  1. Okresem poza sezonem grzewczym nie musisz sie martwic poniewaz "inteligentny" regulator pogodowy zajmie sie twoim problemem samoczynnie. W dobrze ocieplonym nowym domu nie zrobi sie zimno z minuty na minute, ten uklad cieplny poradzi sobie. Wszystkie opinie tu na forum bazuja niestety wlasnie na ukladach mieszanych, troche podlogowki, troche grzejnikow do tego wielokrotnie z piecami na opal staly (moim zdaniem jest to nieporozumienie). Takie cuda nigdy nie beda dobrze funkcjonowaly jako ogrzewanie podlogowe. Cieplo bedzie, ale to juz raczej dzielo przypadku, z nowoczesnym ekonomicznym ogrzewaniem nie ma to absolutnie nic wspolnego. Zgadza sie ,podlogowka ma duza bezwladnosc, dlatego tez nie wszedzie ma ses jej stosowania, (np.stare budynki ze slaba izolacja termiczna). Duze znaczenie ma rowniez zasilanie (piec) i tu zastosowanie kondensata w zestawie z czujnikiem pogodowym jest jak najbardziej wskazane. Jak wspomnialem nie mozna pominac dobrego ocieplenia budynku. Jezeli te warunki zostana spelnione to kaloryfery sa definitywnie nie potrzebne a nawet nie wskazane. Kaloryfery duzo szybciej sie nagrzewaja ale i traca teperature niz plyta podlogi a to jest ogromna strata energji. Do pieca wraca nieco szybciej zimniejsza woda niz z samej podlogi i tym samym piec musi czesciej ja dogrzewac co negatywnie odzwierciedla sie na wydajnosci. Pozatym przez grzejniki zbyt wczesnie temperartura w pomieszczeniu bedzie sugerowala ze temperatura wody na zasilaniu jest za wysoka co doprowadzi do niedogrzewania podlogi. Moga wystapic powazne problemy z ustawieniem pieca. Jeszcze jedno, biore pod uwage ze podlogowka jest glownym zrodlem ciepla a nie grzejniki.
  2. Nie rozumiem dlaczego montuje sie kaloryfery skoro na calej powierzchni mieszkalnej jest podlogowka, i to jeszcze przewymiarowane. To tylko niepotrzebnie komplikuje cala instalacje. Twoj problem to nie tylko te 40C.
  3. to nie jest zestaw naprawczy, jak juz pisalem w tym przypadku pompy beda pracowaly szeregowo. Nie jest to wskazane.(Pompa w piecu i ta z rozdzielacza), wyrzucic bypas nic tu nie zmieni.
  4. O ile pamietam poszlo okolo 600 mb rury, co 12-15cm. Co do przerobki, to potrwa, bede robil dopiero w kwietniu. Zamieszcze tu na forum oczywiscie co z tego wyszlo.
  5. Praktycznie tak, zdemontuje kompletne podmieszanie wraz z zaworami (termostatyczny i regulacji przeplywu), zostanie tylko rozdzielacz z zaworami kulkowymi. Od przylaczy z kotla polacze to krotkimi rurkami, zamienie zasilanie i powrot na kotle i po klopocie. Osobiscie uwazam, ze odwrocic zasilanie i powrot na kotle jest latwiej i szybciej niz przekladac belki (u mnie13 obiegow na dwoch rozdzielaczach). Jest to jednak indywidualna interpretacja i wydaje mi sie, ze nie ma to zadnego wplywu na calosc instalacji. Jedno i drugie rozwiazanie przyniesie ten sam efekt.
  6. Nie jest to problem, myslalem tylko zeby na probe tak zostawic , gdyby sie okazalo ze kociol nie pociagnie. Ok, zamienie na kotle zasilanie i powrot, wymontuje pompy, wymontuje zawory(termostatyczny i regulacyjny). Mysle ze to wszystko. Temperature max.zasilania ustawie na kotle np. na 45 stopni i wporzadku. Kociol da rade i wszystko bedzie funkcjonowac tak jak wlasciwie zamierzalem, bez niepotrzebnego zawyzania temp.zasilania. Zamiast na kotle mozna rowniez zamienic zasilanie i powrot na rozdzielaczu, tym przypadku chodzi tylko o estetyke wykonania, zeby nie krzyzowac rur ;-). Dzieki wszystkim za udzial w tej dyskusji.
  7. Witam, Ja myslalem raczej o wykreceniu pompy z ukladu, mniej wiecej tak jak na tym ostatnim rysunku, tylko zamiast pompy poprostu kawalek rurki. Tu chodzi praktycznie tylko o to czy kociol poradzi sobie z tym metrazem (u mnie 160m? na dwoch pietrach). W moim przypadku na kotle jest tylko ogrzewanie domu, wode mam na prad, wiec mysle jeszcze zeby zamienic zasilanie i powrot na samym kotle, wylaczyc pompy z pradu i zobaczyc jyk bedzie. W ten sposob byloby najprosciej wyprobowac bezposrednie zasilanie z kotla, tylko czy wylaczone pompy nie beda przepuszczaly wody. Jezeli tak to trzeba je jednak wykrecic, ale to i tak chyba najprostrze rozwiazanie. Poza pompami zadnych integracji w rozdzielaczach, na kotle zamiana zasilania i powrotu i to wszystko.
  8. Sorry, jeszcze jedno. Co do takigo rozwiazania, tez bylbym za, ale jest problem szeregowo podlaczonych pomp. Dlatego naprawde najprosciej poprostu wywalic istniejace pompy i sprawa zalatwiona. Dochodzi jeszcze oszczednosc na pradzie, jakby niebylo dwie pompy, sterowniki do nich, skoro obyloby sie bez nich to ideal instalacja.
  9. Niestety nie moge znalezc nic na temat mocy tej pompy, w prospektach jest wzmianka o pompie obiegowej z automatyczna zmiana wydajnosci. Dostepu do tabliczki nie mam, nie mieszkam czasowo w tym domu. Z tego co znalazlem na roznych forach- (jednak niewiele)- to jest nadzieja, ze pompa starczy. Moj instalator tez jest takiego zdania, tez wierzy ze sobie poradzi. Problem w tym, ze w domkach mieszkalnych nie wiele instalacji opartych na 100% podlogowce znajduje zastosowanie , a instalacje mieszane tak i tak wymagaja dodatkowej pompy z mieszaczem.
  10. Dzieki za tak szybka odpowiedz. Ja rowniez rozmawialem z moim instalatorem i doszlismy do wniosku, ze bedziemy przerabiac instalacje. Na szczescie moj hydraulik jest kooperatywny i otwarty na rozne wymiany zdan i pogladow. Zainstalowal te rozdzielacze bo chcial zapewnic 100%-owy obieg w podlogowce(u mnie ok.160m?) na dwoch pietrach. Dwa rozdzielacze z owym mieszaczen na kazdy rozdzielacz. Po konsultacji i rozwazeniu, ze podmieszanie ktorego nie da sie przyblokowac w samej podlogowce nie ma wiekszego sesu doszlismy do wniosku, ze pominiemy pompy i puscimy calosc bezposrednio z kotla. Podobno moj instalator uruchamial podobnie duze intalacje na samym kotle i chodzi bez problemu. U mnie chcial jak najlepiej i niestety chyba przedobrzyl. Wedlug mnie to zwykla strata energji zawyszszajac temperature zasilania, zeby na obieg podlogowy poszla odpowiednia temperatura. Cale zalozenie tego konceptu (kondensat-podlogowka- jak najnizsza temp. zasilania) idzie w leb, co za soba niesie wieksze spalanie gazu, to jest teoria a wpraktyce zobaczymy. Mam nadzieje, ze kociol pociagnie i bedzie wszystko jak nalezy. Kociol to Vaillant ecotec plus 186/3-5.
  11. Witam, mam podobny system mieszajacy, wiec pytanie co przyniosla rozmowa z hydraulikiem? Za odpowiedz z gory dziekuje, tez mysle o wyrzuceniu tych pomp i probie puscic to na samym kotle.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.