Tak, zgadzam się z tym. Szkoda, że nikt nie pokusił się o wykonanie takich obliczeń. Przydatne to by było do sterowania grzejnikiem, np. ile wcześniej muszę zacząć grzać pełną mocą aby wejść do ciepłego pokoju (pokoju w którym panuje temperatura jaką sobie życzyłem).
Tak się składa, iż ja potrzebuję wykonać takie o to obliczenia, jednak literatura tego nie definiuje wiec zawitałem na forum, potrzebuję obliczyć w jakim czasie będzie rosła temperatura dla przykładowego pomieszczenia, stąd jednostka [stopnie C/czas]
Tak, zapoznałem się z podstawowymi parametrami cieplnymi budynków, ale wszędzie się dąży do obliczenia zapotrzebowania na energię przy 16/ 18C. Ale nigdzie nie znalazłem przykładu np. dla pokoju w budynku z jakiegos materiału dla którego by była obliczona stała cieplna w jednostce [C/h] itp., itd.
Kolega miał styczność z takimi przykładami obliczeniowymi ?
Witam,
Chciałbym się zająć zagadnieniem dotyczącym regulacji temperatury w pomieszczeniach. Nigdzie w literaturze nie spotkałem się ze współczynnikami lub przykładami obliczeniowymi dotyczącymi podnoszenia i opadania temperatury w pomieszczeniach. Na chłopski rozum chodzi o to, iż mam np. pokój w bloku o kubaturze 30m sześciennych z grzejnikiem 1200W ( lub 6 żeberkowy), temperatura w pomieszczeniu wynosi 20 stopni C. Pytanie ile muszę grzać na pełnej mocy grzejnikiem aby otrzymać 25 stopni C ?
Czy ktoś wie jak obliczyć takie stałe czasowe albo skąd zasięgnąć takiej wiedzy ?:)
Pozdrawiam