Witam!
Czytam forum od niedawna, więc nie jestem pewny, ale chyba takiego tematu nie było.
Planuję budowę domu i ogrzewanie C.W.U. z pomocą solarów (chyba jednak płaskich).
Przeliczyłem sobie wstępnie opłacalność zestawu 4 paneli tego typu, plus jakiś zasobnik 400L z dwoma węzownicami (jedna do solara, druga do dogrzewania wody prądem), np. taki lub tańszy. Nie wiem, czy zasobnik nie powinien być nawet większy, bo obecnie średnie zużycie wody (ciepła + zimna) wynosi u nas (2 osoby, ale planujemy jeszcze 2 dzieci) 260L dziennie. Czyli 130 L na osobę.
Nawiasem mówiąc, czy takie zużycie nie jest bardzo duże? W wielu wyliczeniach przyjmuje się dzienne zużycie c.w.u. na osobę w granicach 40 - 80 L. Ale jak to możliwe? Skoro do wanny podczas kąpieli wlewam około 65 L? A gdzie mycie zębów? Naczyń? Podłogi?
Z moich wyliczeń wynika, że solary jako alternatywa dla prądu zwraca się po 3 latach, a jako alternatywa dla propanu zwraca się po 6 latach.
I to przy założeniu, że wykonuję instalację samemu. Przy gotowym zestawie nie zwraca się nigdy...
Niestety, ostatnio uświadomiłem sobie, że taki zestaw chyba nie zda egzaminu, bo żona ma nawyk brania prysznica codziennie rano przez około 15 minut (ponoć zużycie wody wynosi podczas prysznica 15L/minutę, czyli żona wylewa ponad 200 L...). Woda w zasobniku rano nie będzie miała wystarczającej temperatury, żeby można było wziąć kąpiel (chyba nawet latem), stąd konieczność podgrzewania elektrycznego.
Skoro zatem i tak na tą poranną kąpiel żony będę musiał podgrzewać wodę elektrycznie, to czy jest sens ogrzewać nad ranem cały 400-litrowy zbiornik do temperatury 45 st.? Może sensowniej byłoby kupić zbiornik z jedną wężownicą (do solara), plus do dogrzewania wody użyć przepływowego ogrzewacza wody, np. takiego? Ponoć (co zgadza się z rozsądkiem) takie podgrzewanie bezpośrednio przez użyciem jest ekonomiczniejsze niż podgrzewanie i trzymanie wody przez dłuższy czas w zasobniku (bo ciepło ucieka). Co sądzicie o takim układzie?
Osobną sprawą jest kalkulacja solarów w odniesieniu do głównego źródła C.O. Do tego jeszcze nie doszedłem. Pewnie w przypadku niektórych źródeł (np. paliwo stałe, gaz ziemny) solary nie mają sensu, a w przypadku innych (np. pompa ciepła, gaz płynny, prąd) jak najbardziej.
P.S.: Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak ma się moc zestawu kolektorów do rocznego uzysku solarnego? Czyli skąd wziął się uzysk w pliku jaki_kolektor.pdf? Producent odpisał mi na to pytanie wymijająco: "Moc kolektorów nie jest stała i zależy od wielu czynników dlatego do obliczenia rocznego uzysku używa się programów symulacyjnych."
Moc słońca.pdf