Piszę w dziale ogrzewania niekonwencjonalnego, ale faktycznie jest konwencjonalnym, tylko tę część widma cieplnego traktujemy po macoszemu. O co chodzi?
Wyobraźcie sobie Państwo zimowy, ale słoneczny dzień w górach. Niektórzy jeżdżą na nartach a tuż obok inni się opalają? Temperatura powietrza jest przecież poniżej zera! Jak to możliwe?
Drugi przykład: chłodny jesienny poranek, słońce jest nisko nad horyzontem. Ludzie chętnie wychodzą z cienia, aby ogrzać się na słońcu. Dlaczego? Przecież temperatura powietrza jest wszędzie taka sama. Dzieje się tak dlatego, że grzeją ich promienie słońca a nie powietrze, temperatura powietrza w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.
Nie wszyscy mieszkają w dużych blokach, ale można zimą w środkowych mieszkaniach bloku wyłączyć kaloryfery a mimo to nie będziemy czuli chłodu. Dlaczego?
My ludzie praktycznie odczuwamy 3 stany ciepła: "zimno, ciepło i w sam raz". To "w sam raz" jest odczuciem osobniczym (podobnie jaK zimno, ciepło). "W sam raz" w ciepłownictwie to komfort cieplny.
Jest pojęcie fizjologii cieplnej, opisu stanów organizmu, w których (niestety różne ośrodki różnie to oceniają) mechanizmy chemiczne i fizyczne organizmu utrzymują jego stan cieplny. Nasz organizm odczuwa powyższe stany cieplne otoczenia na drodze bilansu promieniowania cieplnego (elektromagnetycznego) powietrza i naszego organizmu. Gdy nie jesteśmy w stanie oddać naszego ciepła, odczuwamy "za ciepło", gdy oddajemy za dużo jest nam chłodno, natomiast stan komfortu cieplnego to praktycznie brak odczuć.
Wykonano badania na podstawie których sporządzono wykres ujmujący odczuwanie komfortu cieplnego w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury emitera (kaloryfera). Autorstwo wykresu, w zależności od ośrodka badawczego jest różne, znam "Jozefa Stefana".
Zgodnie z tym wykresem można temperaturze powietrza przyporządkować temperaturę emitera gdy osoba odczuwa w/w komfort. Podniesienie lub obniżenie którejś z tych temperatur powoduje dyskomfort cieplny, odpowiednio "za ciepło", "za chłodno".
Można na wykresie JS znaleźć niską temperaturę powietrza i odpowiednio wysoką temperaturę emitera w których odczuwamy komfort cieplny (opalanie w górach).
Wykres "JS" jest kluczowy dla zrozumienia ogrzewania emisyjnego.