Skocz do zawartości

jan101010

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jan101010

  1. Witam. Dlaczego wyczystka w kominie dymowym powinna być na wys. min. 0,3m od posadzki. Czemu nie może być przy posadzce?
  2. Witam. Czy stalowe grzejniki panelowe należy montować tylko w układzie zamkniętym? Chodzi mi o gwarancję i ich dłuższą żywotność. Czyli odpada stosowanie zaworów 3 i 4 drożnych pomiędzy piecem a takimi grzejnikami ponieważ nie zapewnia to rozdzielenia instalacji. Piszę o tym, ponieważ wiele osób na forum przedstawia schematy w systemie otwartym nie podając rodzajów grzejników i nie zna warunków gwarancji.
  3. To pytanie zadałem właśnie z myślą o sposobie wykonywania ogrzewania podłogowego. Ale nie wiedziałem że tmp w rurkach jest tam 50stopni. Teraz już wiem. U mnie CO to tylko grzejniki a rurki są w peszlu pomiędzy płytami styropianowymi w podłodze.
  4. Witam. Czy rury pex/ alu-pex można zabetonować bez peszela ani bez osłon z pianki bezpośrednio w warstwie posadzki nad styropianem? Czyli gołe rurki w górnej części podłogi. Warstwa betonu to ok. 10cm z siatką stalową przeciwskurczową. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Rury będą podłączone do grzejników ściennych.
  5. Określenie "optymalne" nic nie oznacza. Oczekiwałem naukowego wyjaśnienia powodu rozdzielenia układu CO i CWU wymiennikiem płytowym w domu jednorodzinnym (bo takie schematy są głównie na forum) ale gdzie jest tylko piec na paliwo stałe. Czyli są to przeciętnie budynki o powierzchni grzewczej do 200m kw. (x2,60wys.), kotły i wymienniki ok 30KW i zwykłe podgrzewacze z wężownicą lub płaszczem do 200litrów (większe lub bardziej skomplikowane kupują sporadycznie).
  6. A jaką rolę pełni rozdzielenie instalacji co i cwu wymiennikiem płytowym, tak że jedna strona jest w układzie zamkniętym? Są takie schematy na forum ale co to daje?
  7. Witam. Nie ukrywam, że jestem laikiem w sprawach c.o. Proszę mi tylko wyjaśnić jaką rolę pełni wymiennik płytowy ma powyższych schematach. Czy nie można całość zrobić w układzie otwartym i zbiornik C.W.U podpiąć przy powrocie do kotła?
  8. Witam. Nie jestem hydraulikiem ale oglądałem na forum różne schematy i naszła mnie taka myśl. Czy może prawidłowo działać instalacja co + cwu w takim układzie, że: 1. z pieca 20kw na paliwo stałe gorąca woda ok 65stopni płynie do rozdzielacza i dalej alu-pex do grzejników 2. woda o tmp. powiedzmy 50stopni powraca z grzejników do rozdzielacza i z powrotu rozdzielacza płynie jeszcze do zbiornika 100l c.w.u. z podwójną wężownicą 3. z tego zbiornika c.w.u powraca do kotła 4. oczywiście będzie naczynie wzbiorcze otwarte, pompa, zawór zwrotny i różnicowy 5. byłoby również obejście z zaworami przed rozdzielaczem aby woda z kotła poza okresem grzewczym płynęła bezpośrednio do zbiornika c.w.u z pominięciem rozdzielacza. Nie załączam graficznego schematu ponieważ chodzi mi o samą ideę działania. Chodzi o to czy woda powracająca z rozdzielacza może przed powrotem do kotła wpływać jeszcze do zbiornika c.w.u? Proszę o opinię z uzasadnieniem dlaczego nie może?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.