Witam serdecznie.
Proszę Was o pomoc i ocenę schematu instalacji c.o.
Ogrzewana powierzchnia ok. 100m2 (piętro+poddasze użytkowe). Na poddaszu rurki już mam poprowadzone (łącznie z NWO) i zabudowane w ściance, próba szczelności pod ciśnieniem wykonana.
Zostało jeszcze zrobienie instalacji w kotłowni i bardzo bym prosił o sprawdzenie i opinie, czy w ten sposób wykonana instalacja będzie działać poprawnie. Zrobiłem trzy różne schematy, w związku z czym nasuwa mi się kilka pytań:
1-czy zawory są umieszczone w dobrych miejscach
2-czy średnice rur odpowiednie
3-czy boiler może być podłączony w układ jak grzejnik, a temp. w nim ograniczona przez zawór RTL (rys.2)
4-czy w miejscu odpowietrznika ?6? lepiej zamontować zawór bezpieczeństwa
5-czy zasilanie ogrzewania podłogowego wpiąć w powrót z grzejnika ?24? znajdującego się w tym samym pomieszczeniu (rys.1), czy lepiej bezpośrednio z zasilania i ograniczyć temperaturę zaworem RTL (rys.2), a może całą łązienkę podłaczyć do rurek zasilających boiler i mieć możliwość odłączenia reszty instalacji w sezonie letnim i grzania tylko wody użytkowej (rys.3)
Całą instalację zamierzam zrobić z rur PP Stabi. Jedna pompa (Grundfos 25-60) ma zasilać łącznie 7 grzejników, niewielką spiralę podłogówki w łazience (ok1,5m2) oraz boiler 120L.
Zawór 3D ma zabezpieczyć piec przed niską temp. powrotu.
Przewidywany piec to miałowiec ze sterownikiem i dmuchawą ok. 15kW lub mniejszy.
Moja wiedza na temat ogrzewnictwa jest oparta wyłącznie na internecie a najwięcej na tym forum, które przeglądam od pewnego czasu.
Rozmieszczenie zaworów oraz średnice rur dobierałem kierując się rozsądkiem i nie są one oparte na obliczeniach, więc proszę nie pisać że nie mam o tym pojęcia, bo nie mam i dlatego proszę Was o pomoc ;)
Instalacje elektryczne i wody użytkowej już robiłem i mam nadzieję, że z tą też sobie poradzę...
Mam nadzieję, że schematy są w miarę zrozumiałe.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Iman