Witam
Mam nadzieję, że tematu nie zdubluje i będzie niestety oryginalny. Pierwsza modernizacja mojej sieci CO była robiona 6lat temu. Wymieniałem piec i przy okazji chciałem przenieść naczynie przelewowe z łazienki na strych. Fachowiec, który to robił stwierdził, że to naczynie jest nie potrzebne i założył naczynie przeponowe. Po 6 latach jak już węgiel podrożał o 100% a rachunki za energie elektryczną osiągnęły niebotyczne kwoty (elektryczny bojler). Doszedłem do wniosku, że trzeba poszukać oszczędności i wymyśliłem, żeby wstawić bojler z podwójnym płaszczem wodnym do istniejącej instalacji CO i dodatkowa dla podniesienia efektywności ogrzewania zainstalować pompę CO. Udałem się więc do fachowca innego niż przed 6laty i stwierdził, że mam zainstalowaną "bombę" i on się tego tykać nie będzie. Poszedłem więc do innego. Przyszedł zobaczył robotę wszytko pouzgadniał i potem telefonicznie poinformował, że jednak nie przyjdzie bo ma nadmiar pracy.
Znalazłem więc to forum i proszę o pomoc w zrozumieniu działania mojej instalacji CO. Chciałbym, też prosić o poradę jak najszybciej i w miarę tanio zainstalować w niej bojler z podwójnym płaszczem wodnym i pompę.
Przechodzę więc do opisu :)
Posiadam kocioł Ogniwo o mocy 1.3 ogrzewa on dwie kondygnacje (dom z lat 60 po ok 50 metrów kwadratowych kondygnacja), na zasilaniu jakieś 50cm nad piecem mam zainstalowane naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa, na strychu na zakończeniu instalacji zainstalowany jest odpowietrznik. Proszę o informację jak to działa co może się stać i czemu nigdy ten zawór bezpieczeństwa nie "kapał" nawet jak "udało" mi się osiągnąć temperaturę ponad 100 stopni :)
Do tego wszystkiego chciałem dołożyć wspomniany bojler i pompkę. Ciepłą wodę chciałbym mieć podgrzewaną przez piec również w lecie. Czyli chciałbym zamykać zasilanie grzejników i grzać samą wodę.
I tu mam pytania:
1. Muszę założyć zawór na zasilaniu czy na powrocie.
2. Bojler mam wpiąć pomiędzy zawór odcinający zasilanie a naczynie przeponowe?
3.Czy mam założyć kolejne naczynie przeponowe przy bojlerze? bo coś takiego też usłyszałem od jakiegoś fachowca.
4. Czy rurki od pieca do bojlera muszą być podłączone prosto czy np. jak piec jest na innej ścianie a bojler na innej i pomiędzy nimi są drzwi to można rurkami je "obejść".
Pokusiłbym się o narysowanie schematu ale nie wiem w jakim programie te takie ładne schematy na forum są rysowane.
Dołączone zdjęcie nie wiem czy da obraz sytuacji.
P.S
Jakby na forum był ktoś zainteresowany taką modernizacją i wykazał ochotę na dokonanie modernizacji to gorąco zapraszam :) mieszkam niedaleko Krakowa.