Skocz do zawartości

danielek

Stały forumowicz
  • Postów

    77
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez danielek

  1. Czy warto? Odpowiedź nie jest prosta, z zakupem pieca to tak jak z kupnem wszystkiego. Ja w tym roku wymieniłem piec na taki jak chcesz z tym, że mniejszej mocy bo 15kW. Przy obecnych temp. zewnętrznych spalam ok. 25-30kg mieszanki groszku z miałem, czas palenia tego wsadu to ok 24h( groszek - 8kg, ok. 20kg miału), temp. w mieszkaniach 22-23oC, dom ocieplony, poddasze nieużytkowe nieocieplone, bojler 100l, pow. domu ok. 100m2. Zastanów się jeszcze nad firmą SAS, podobne rozwiązanie jak w Defro a piec trochę tańszy.

  2. Zadana 62oC to taka, którą piec osiągnie i utrzymuje przez cykl palenia się wsadu, natomiast jeśli chodzi o moc pieca to wydaje mi się, że trochę za duża. Ja przy ociepleniu ścian 10cm styro, poddasze nieocieplone, pow. ok. 100m2 mam piec 15kW. Przy piecu mam zamontowany sterownik Defro - RU zPID i nie ustawiam żadnych przemduchów itd, jedyną wartością to jest wybór opału węgiel, miał, drewno. Napisz jakie masz spalanie przy obecnych temp i czym palisz.

  3. Wydaje mi się, że 20kg węgla to dobry wynik, pytanie tylko jakiej kaloryczności jest to węgiel. Ja przy obecnych warunkach atmosferycznych ogrzewając dom ok 100m2 (temp. 22-23oC przez całą dobę) i CWU 100l (temp 56oC) spalam 8kg węgla orzech i 20kg miału. Chciałbym zejść do 20kg tej mieszanki, pytanie tylko jak?

  4. Ad. 1

    Ja robię to tak, że zasypuje na spód ok 8kg groszku i na to ok. 20kg miału, wrzucam kilka gazet na to drzewo na rozpałkę podpalam, czekam aż wszystko zacznie płonąć zamykam drzwiczki zasypowe i włączam dmuchawę.

    Ad. 2

    Drzewem nie palę bo jest zbyt krótką stałopalność, natomiast myślę, że równie dobrze będzie rozpalać tak jak miał i cyklicznie dokładać żeby nie wygasło.

    Ad. 3

    Obecnie start pompy CO mam ustawione na 37oC (zadana 62oC), a CWU ma 40oC (zadana 55oC).

    Ad. 4

    Nie ziemniaków a obierek z ziemniaków, wsypać kiedy już będzie się ładnie paliło a najlepiej na żar (u mnie się to sprawdza), a ile?? Ja wsypuje obierki z 5-6 dużych obranych ziemniaków.

    Ad. 5.

    Jeśli odpalisz od góry miał to czekasz aż cały zasyp się wypali i całą sytuację powtarzasz od nowa czyli czyścisz komorę załadowczą z popiołu, wsypujesz od nowa i rozpalasz. Jęśli chodzi o węgiel to powinieneś robić tak samo, natomiast inaczej jest z drewnem, wydaje mi się, że możesz dokładać do palącego się stosu, lecz tracisz na stałopalności.

    U mnie na tej mieszance którą podałem przy obecnych temp zewn. wytrzymuje jakieś 24h.

  5. Paląc wilgotnym miałem przyczyniamy się do pojawiania się wykwitów na kominie i zalecane jest instalowanie wkładów kominowych. Czy opłaca się palić wilgotnym miałem? Czy spalimy go na tyle mniej żeby po kilku sezonach zwrócił nam się wkład kominowy, który nie kosztuje mało, czy lepiej jest palić suchym??

  6. Witam wszystkich palaczy, wcześniej opisywałem w różnych postach spalanie w moim kociołku Defro Optima Komfor Plus Nowa Linia 15kW. Obecnie spalam ok 24kg mieszanki tj. ok 12kg groszku i 12kg miału suchego (nie moczę go wcześniej). Ogrzewam dom ok. 100m2 plus CWU 100l, dom ocieplony 8cm styro, poddasze nieużytkowe, nieocieplone, okna plastikowe. Nastawy na piecu to 60oC zadana, w mieszkaniach 22-23oC przez całą dobę, podczas pracy pieca temp spalin 80-90oC, czopuch przymknięty na 75%. Tu się rodzi pytanie czy jest możliwość, żeby spalanie było mniejsze?

  7. No i zaczeło sie po malutku robić zimno i tak sobie zaczynam cwiczyc metody palenia (bo jak widzicie na fotkach mam piec przerobiony na dolno gornego ) powiedzcie czy dobrze robie

    MIeszkam w kamienicy nieocieplonej ,wymienione okna mieszkanie ok 115m

    1.Palenie od gory zasypuje go calego i ustawiam w górnych drzwiczkach otwarty otwor na jakies 15min az sie dobrze rozpali a potem zamykam i juz ustawiam temperature na miarkowniku(60) na pelnym zasypie udalo mi sie tak przetrzymac ok 9h to duzo czy malo??

    2.palenie od dołu zaczynam robic palenisko z drewna a po dobrym rozpaleniu sie zasypuje go weglem i przesuwam gorna blache w piec,otwieram przesuwam troszke blaszki ktore zatykaja obydwa otwory po bokach ustawiam temperature na miarkowniku ok 60 i taka metoda pozwala mi osiagnac czas ok 5 godz:(

     

    czy znacie jeszcze jakies sposoby na to by przedłuzyc stalopalnosc mojego pieca??bo nie usmiecha mi sie wstawac specjalnie wieczorami by dosypac do pieca:(albo doradzcie mi co zle robie

     

    rozbierzność spora, jakim węglem palisz czy jest to miał, groszek a może orzech i jakiej kaloryczności, czemu masz zamknięty dopływ powietrza wtórnego? u mnie przy dzisiejszych temp. wychodzi ok. 1kg na godzine miału

  8. Witam:)

    Mam pytanie do wszystkich użytkowników kotła DEFRO Optima Komfort Plus 25: jak palicie przy plusowej temperaturze na dworze?? Defro mam od 3 miesięcy i jeszcze niezabardzo orientuję się w jego eksploatacji...

    Jeśli na dworze jest 7-8 stopni ciepła to jaką powinnam mieć zadaną temperaturę na piecu?? Cały czas mam 60 ale w domu można się udusić z gorąca kiedy na dworze jest temp na +. Ile trzeba wrzucić wiader węgla w takiej sytuacji???

    Dziękuję za każdą podpowiedź w tej sprawie,

    Pozdrawiam,

    Lumidi :)

     

    jestem posiadaczem pieca Defro Optima Komfort Plus Nowa Linia 15kw, do ogrzania dom o powierzchni ok. 100m2, ściany ocieplone styro 8cm, poddasze nieużytkowe i nie ocieplone. Teraz mam nastawione na 63oC zadaną, czasami przeciąga 66-68oC, zawór 4D, w domu 23oC, wsad ok. 20kg pali się ok 20h po czym zostaje żar wtedy wyłączam dmuchawę i żar jeszcze trzyma temp ok 1h, palę wyłącznie suchym miałem o kaloryczności 23Kcal, rozpalam zawsze rano i dopiero następnego dnia rano sytuacja się powtarza. Zawsze możesz ograniczyć temp. jeśli masz zamontowane termostaty na grzejnikach lub jeśli to nie problem to zamontuj zawór 4D - powinien pomóc.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.