Skocz do zawartości

Kalol

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Kalol

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dodam że serwisant nastawił moc kotła na wartość 50.
  2. Witam! Niedawno w swoim małym mieszkanku zainstalowałem c.o. z kotłem ariston clas 24 cf + programator tygodniowy t-control. Jest to moja pierwsza instalacja tego typu,ogółem jestem zadowolony. Kociołek chodzi cichutko nie sprawia problemów, użytkowany od miesiąca. Przy pierwszym uruchomieniu serwisant poprzez menu zdławił moc kotła, i w zasadzie na tym poprzestał ingerencję w ustawienia. Zastanawia mnie czy są jakieś optymalne ustawienia oprócz tych fabrycznych kotła? Zaznaczam że nie zamierzam na własną rękę ingerować w ustawienia kotłą, lecz jak wyżej napisałem serwisant od siebie nic nie wniósł. Odnośnie spalania, przy obecnych temperaturach zewnętrznych -1C do +3C wymagana temperatura w mieszkaniu 20C kocioł spala około 4m3 gazu na dobę niby nie wielę ale czy napewno? Kubatura mieszkania 112m3 ,(kamienica nie ocieplona,3 okna pcv,) temperatura w obiegu instalacji 60C (według charakterystyki kotła najbardziej optymalna) 2 grzjniki stalowe po 2,2kW każdy + drabinka 360W. Rury PP stabi glass pod tynkiem w otulinach. Mieszkanie pode mną nie grzane,sąsiednie jedno grzane drugie nie grzane,nade mną grzane. To chyba wszystkie informacje które jestem w stanie dostarczyć.
  3. Witam kolegę! Z dnia na dzień wiem coraz więcej o doborze kotłą i w zasadzie podjełem już decyzję o wyborze i zakupie ale o tym zaraz. Otóż wczoraj zadzwoniłem do dwóch producentów kotłów tj SAS i HEIZTECHNIK , w HEIZTECHNIKU Pan doradził mi bym wybrał model HT 11kW zamiast 7kW, dlatego iż jak to właśnie kolega Robocik napisał ma on większą komorę zasypową co pozwoli mi na uzyskanie dłuższej stałopalności mając mniejszą wiedzę o tych sprawach niż dziś zdziwiłem się ale gość powiedział właśnie że dla drewna trzeba odjąć od mocy kotła 30% a co do temperatury wody w obiegu to kwestia ustawień nadmuchu.Dowiedziałem się też że kocioł HT ma sprawność na poziomie 65%. Po czym zadzwoniłem do firmy SAS ale długo nie pogadałem bo pytając o ich kocioł NWT 12,5kW szanowny Pan powiedział mi że jest on stanowczo za duży na moje mieszkanko nawet nie poleca mi modelu UWG 9 kW bez sterowania bo ten także jest znacznie za duży na moje potrzeby bo według niego potrzebne mi jest max 4kW i tak oto zostałem mocno skołowany. Ale w domu na spokojnie policzyłem zapotrzebowanie mojego mieszkania na moc kotła i wyszło mi 6,7kW wziełem pod uwagę porady doradcy z HEITZTECHNIKA i wyszło mi że to 11 KW było by akurat ale że jednak mimowszystko nie zabardzo przekonuje mnie kocioł HT wskoczyłem na stronę firmy SAS bo okazuje się że produkuje ona dobre kotły co jest dość szeroko potwierdzone opiniami użytkowników w przeciwieństwie do HEITZ.. Z kotłów SAS zainteresowały mnie dwa modele NWT 12,5 KW ze sterowaniem i UWG 12kW bez sterowania oba dolnego spalania,początkowo mocno myślałem o NWT ale kosztował by mnie 3000zł a UWG 2000zł,biorąc pod uwagę zimną kalkulację i fakt żę będzie to mój pierwszy kocioł,sprawność oby dwóch to 84% i zalecenia producenta do modelu NWT który zaleca dla tego kotła wkład kominowy ze stali kwasoodpornej, przy długości mojego komina 6m daje to od 600zł do 1000zł dodatkowych kosztów wybrałem model bez sterowania i nadmuchu tj. UWG 12kW. Biorąc po uwagę powyższe decyzja wydaje mi się racjonalna,dodam jeszcze że wcześniej paliłem w kaflaku i przy dobrym trafie udało mi się utrzymać stało palność 1,5 do 2 godzin dla zrzyn jeżeli w ogóle można mówić o stałopalnośći w takim przedziale czasu. Ponadto gdyby stałopalność UWG dla zrzyn okazała się niska to w czasie największych mrozów mógłbym dorzucić szufelkę eko groszku oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu czy po takim wsadzie temperatura zbyt wysoko nie podskoczy.
  4. Chyba jednak wybiorę kociołek,mimo wszystko,ewentualnie by była wentylacja mogę wykonać w scianie kotlowni która wychodzi na klatkę schodową kilka otworów lub poprostu wstawić tam kratkę wentylacyjna bądź puśćić przez łaźienkę i kuchnię kanał wentylacyjny wychodzoący bezpośrednio na zewnątrz. Puki co mam 3 piece na oku - SAS UWG 9kW - ŻYWIEC KDO-U 8kW - HEITZTECHNIK HT 7kW Mógłby któryś z szanownych kolegów forumowiczów odnieść się co do tych kotłów bądź chociaż któregoś z nich. Z tego co widzę to SAS też jest górniakiem chociaż na stronie piszą że to dolniak. Wydaje mi się że ten ŻYWIEC mógłby być dobry.
  5. mac 65 Dzięki za odpowiedź. Niestety nie mam innej możliwości ogrzewania mieszkania niż spalania paliw stałych,gaz odpada bo nie mogę go mieć w tym mieszkaniu ze względu na uwarunkowania techniczne,elektryczne również odpada bo takie podtrzebuje odpowiediej mocy której nie mogę mieć bo mam tylko jedną fazę.Po drugie prąd nie jest w cale taki tani nawet w drugiej taryfie,a podłogówke mógłbym sobie wcisnąć ewentualnie w szczeliny pomiędzy deskami podłogowymi (żart). Jak już pisałęm kominek też odpada bo chcę podgrzewać wodę latem.Jestem laikiem w temacie i faktycznie dziwi mnie fakt iż nie można mieć w mieszkaniu kotła a można mieć kaflaka,pieco kuchnie i kominek bo wszystkie te piece zasysają powietrze z wnętrza mieszkania,tu zaznacze że wentylacji też nie mam.......... Naprawdę dla mnie najlepiej było by mieć kociołek dwufuncyjny gazowy i mieć świety spokuj za rozsądną cenę ale niestety. Więc chyba kupie sobie ciepły koc i przyzwyczaje się do zimnej wody,paranoja... Z tą kotłownią faktycznie zabiera trochę miejsca,no ale co zrobić ? wywalić kuchenkę i używać pieco kuchni ?? To jest raczej nie możliwe bo wtedy dopiero żona mogła by się zdenerwować. Mimo wszystko jeszcze raz dzięki kolego mac 65 za wyczerpującą odpowiedź,wiem już coś więcej tylko widzę że powoli zataczam błędne koło. Jeszce jedno odnośni kotłowni,znajomy polecił mi by nie robić jej zbyt szczelnej po ty by piec miał dostęp do powietrza.
  6. Wszystko fajnie,tylko ja potrzebuję pieca,a jednak to jest piecokuchnia.
  7. Ok,ale czy Dakon nie będzie miał zbyt dużej mocy jak na takie małe mieszkanie,jeszcze chciałbym spytać o komin,wyczytałem że w kominie powinna być rura ponieważ ze spalin skrapla się woda, tylko czy to dotyczy oby dwóch typów kotłow tj.góra i dól ? czy tylko jednego z tych typów
  8. Salon - dobre określenie dla mnie to klitka:) ,kotłownie wydzieliłem sobie w przedpokoju,powierzchnia kotłowni 2mx1,5mx3,2m wysokie
  9. http://www.sobik-kotly.pl/kociol_uniwersalny_kdo-u_8kw-i68.html co sądzicie o tym żywcu z regulacja systemu spalania ???
  10. Fajne y tz e to jest pieco kuchnia.. a mam ju kuchenke
  11. Co do kominka to raczej odpada ponieważ wydzieliłem sobię już małą kotłownie w przedpokoju,no i chciałbym też podgrzewąć wodę latem,a kominek w pokoju jednak odda trochę więcej ciepła 'w mieszkanie" niż kociołek w kotlowni. Szkoda że tego dakona nie produkują w mniejszej wersji bo zainteresował mnie ten piec no ale trudno. W tej sytuacji mogę tylko prsic o poradę dotyczącą dobory górniaka lub dolno górniaka? cos jak defro optia lub optima komfort,zdaje się że zwykła optima to górno dolniak. Widziałem jeszcze kocioł żywca z mechaniczną zmianą systemu spalania góra/dól. A co koledzy myślą o tym Haitztechniku ?Ma to sens? przyda mi się dmuchawa ? Bo sterownik to raczej znajdzie zastosowanie chociażby do sterowania pompami obiegowymi . Za dużo tego wszystkiego,sam już nie wiem co wybrać,chciałbym mieć jakąś w miarę dobrą stało palność jak na drewno oczywiście no i jakośc wykonania itp.Poprostu dobry piec który posłuży ,ale widzę że to nie takie proste,nie ma jak to stary poczciwy Kaflak :) he he Jeszcze raz proszę o poradę co wybrać.
  12. Witam! Stoję przed trudnym wyborem,muszę kupić kocioł c.o. do mojego mieszkania tj.35m2 o wysokości 3.2m,nie docieplona kamienica,do tego wymiennik c.w.u. max 100l ponieważ mieszkamy we dwoję z żoną. Z wyczytanych przeze mnie opinii wnioskuję że powinien być to piec dolnego spalania,ale znów ciężko wybrać piec który sprawdzi się w swoim systemie spalania dolnego a nie tylko będzie "udawał" takie spalanie,i będzie też ekonomiczny pod względem spalania. Nie zamierzam palić w tym kociołku węglem a jedynie zrzynami drewna bo takie mam w przystępnej cenie a cena jest dla mnie ważna,po długiej lekturze na forach itp. wiem że najlepszy byłby piec zgazowujący drewno ale taki jak wiadomo jest drogi a ja zamierzam wydać 2500zł . Na forum widziałem pochlebne opinie na temat pieca dakon junkers itp. z tym że one zaczynają się od 12 kW ,a to chyba dość dużo ja na taki metrarz dodam jeszcze że chciałbym sterować temperaturą c.w.u. nie wiem czy ma to wpływ na mój wybór,mi wydaję się że raczej nie bo mogę zastosowąc w tym celu zawór termostatyczny na wymienniku c.w.u. Jako ciekawostkę dodam jeszcze iż kolega polecił mi Heiztechnika model Qhit plus 7 kW bądź ht 7 kW, mimo dobrej estetyki jakoś nie przekonuje mnie ta firma,ich strona jest moim zdaniem bardzo uboga w informacje na temat kotłów.No i są to kotły górnego spalania tego typu kotłów koledzy forumowicze pewnie mi nie polecą. Jeśli to możliwe to proszę doświadczonych forumowiczów o pomoc w doborze kotła do mojego mieszkanka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.