
peyo
Forumowicz-
Postów
14 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez peyo
-
Witam Potrzebna Pomoc Odnosnie Pieca Kaflowego
peyo odpowiedział(a) na lukasrps temat w Inne tematy o kotłach i piecach
to ja ze swojej strony dodam, że w zeszłym miesiącu postawiłem po raz pierwszy w życiu kuchnię kaflową... wyszła bardzo dobrze i ładnie, cug jest bardzo dobry. sam nie dawałem szybra i też pierwsze słyszę żeby w kaflowym piecu szyber był montowany. młody jestem, może dlatego. ja osobiście radzę dobrze sprawdzić szczelność drzwiczek - one powinny tłumić ogień w palenisku, kiedy są zamknięte. jak paliłem w swoich piecach w zeszłym roku to po zasypaniu paleniska węglem - na full, jechałem do pracy, wracałem w sumie po 10 h i wewnątrz w palenisku był jeszcze żar, a z uwagi, że mam niewdzęczna pracę 3 zmianową i to w dodatku prawie codziennie inaczej to ja osobiście mimo, że to kaflak, bardzo byłem z niego zadowolony. jeśli szczelność twoich drzwiczek będzie w porządku, sprawdż, czy nie masz ubytku gliny między kaflami, chociaż to już w mniejszym stopniu mogłoby powodować to co u ciebie... i - zostawiłem to na koniec, bo to może byc smutna wiadomość... kolega powyżej zauważył i myślę słusznie że piec wewnątrz mógł się posypać. z zewnątrz może być ok ale w środku rzeczywiście ogień może iść od razu w komin, przez co piec nie ma czasu się nagrzać a i dużo opału idzie. to jest o tyle niebezpieczne, że możesz wypłukać swój portfel do ostatniego grosza na opał, ciągle będziesz dosypywał, ale przede wszystkim nie wiadomo jak długo taki piec jeszcze może postać a może też komin ci się zapalić, jeśli będzie w nim dość sadzy... do komina nie będzie szedł dym tylko iskry... niestety ale to jest możliwa opcja -
a jeszcze mam pytanie, jaki filtr przed pompą mam zastosować?: 1. czy taki?: 2. chyba ten 1. prawda jest do instalacji C.O.?? z tego co rozumiem, to ten drugi jest bardziej do wody użytkowej tak?
-
kolego KIMINERO, kiedy kupiłem mieszkanie, zastałem coś takiego: po zakupie, tak na szybko, albo na krótko wymieniłem stary stalowy bojler bez grzałki, nieocieplony i w połowie zawalony rdzą na nowy 140l Galmet, z pianką, z grzałką i podwójną wężownicą. przy tej okazji już podłączyłem go do podkowy znajdującej się w kuchni/piecu miedzią. cały układ pracował grawitacyjnie, ale to wciąż było rozwiązanie na krótko i teraz chciałbym uzbroić mieszkanie w grzejniki i całą instalację. wybudowałem nową kuchnię kaflową jak już wspominałem i rozmontowałem częściowo stare podłączenie z podkowy. Masz rację, wcześniej wszystko hulało grawitacyjnie, bez pompy. Chciałbym zrobić ją na powrocie bo słyszałem że przez to pompa jest bezpieczniejsza (przegrzanie), a i dobrze tak działa. Mój dziadek tak zrobił ogrzewanie u siebie na wsi i podobnie ładnie się spisywał. Nie jest to dla mnie priorytet, ale z uwagi, że ogrzewanie wody w piecu nie będzie zautomatyzowane (poza sterownikiem do pompy), może czasem dojść do zagrzanie wody więc czułbym się bezpieczniejszy z pompą na powrocie. Z drugiej strony są to tylko moje odczucia i przypuszczenia, to Wy na forum jesteście fachowcami, a ja jestem chłonny wiedzy i rad, bo jesteście w tej kwestii bardziej zorientowani. Jeśli to ważne to mam możliwość nawet aż tak wysokiego podniesienia naczynia przelewowego, bo mam nad mieszkaniem do dyspozycji jeszcze jakieś 5-6m strychu. a w przypadku pompy na wyjściu gorącej wody z pieca komplikuje mi się bo zmienia się wtedy cały schemat...
-
mam pytanie do kolegi KIMINERO... chyba ominąłem Twój wcześniejszy post, a mówiłeś o całkiem ciekawych rzeczach. 1. dzięki za schemat ;) 2. rozumiem, że zgodnie ze schematem na tym obejściu nie muszę montować sobie już żadnego zaworu?? 3. wspomniałeś że filtr na powrocie będzie się często brudził...dlaczego? mogę go zamontować na wyjściu z pieca? 4. nie wiem czy wcześniej o tym nie wspominałem, ale samo wyjście i instalacja od pieca w całości ma być z miedzi, zdaję sobie sprawę, że tam jest największa temperatura, dopiero później, już na grzejniki instalację chcę puścić w alupexie a kształtki chyba zakupię skręcane, nie na ściski 5. co do pompy to znajomy ma LFP (Leszno) i bardzo sobie chwali, przez co poważnie się nad niemi zacząłem zastanawiać dzięki i szczęśliwego nowego yorku ;)
-
nie mieszkam tam teraz i pojawiam się może co drugi dzień, także ciężko mi wymierzyć ile dokładnie tam jest cm, ale zamieszczam jakieś stare zdjęcie jak to wygląda: W tym też miejscu chciałbym się przychylić do wniosku JONAIK'a: "Przedstaw mu swoją koncepcję i nanieś poprawki na ostatni schemat, oraz opisz to jasno żeby nie było niedomówień." Wydaje mi się, że nie chodzi tu o licytowanie się jaką kto posiada wiedzę, bo nie w tym rzecz. Myślę też, że co fachowiec - to też po części inna własna koncepcja (oczywiście tam, gdzie mogą pojawiać się pewne różnice, bo są rzeczy, których nie da się zmienić w działaniu instalacji). Jestem bardzo wdzięczny za zainteresowanie tematem, jednak jak kolega JONAIK zauważył, byłbym tym bardziej wdzięczny, gdyby pomysły mogły pojawić się jako schematy, wtedy rzeczywiście nie ma niedomówień i można je rzeczowo przedyskutować. z drugiej strony, możnaby powiedzieć, że taki prosty schemat, a ile różnic zdań ;) PS. grzejnik ze zdjęcia będzie wypięty, a część pomieszczenia gdzie będzie instalacja będzie wydzielona, więc temperatura jaką dadzą same rury wystarczą, żeby było tam ciepło. sam grzejnik odziedziczyłem po poprzednich właścicielach mieszkania.
-
Kolego JONAIK chciałem grawitację na bojler tylko dlatego, że bojler mam nad piecem i jest możliwość zrobienia grawitacji, a wolałbym sobie oszczędzić montowania 2. pompy do bojlera, bo i po co. Bojler jest umieszczony jakiś 1 metr nad wyjściem z kotła, a rury idą w pionie, więc byłoby chyba bezsensowne pchanie drugiej pompy w to miejsce. Rzeczywiście Twoja koncepcja najbardziej mi się podoba, czytelna i jasna. Tylko te rury :/ ..... ujmę to w ten sposób. Chciałbym zrobić w miarę solidną instalację, ale nie ponosząc kolosalnych środków na nią, bo nie ukrywam też, trochę budżet nie pozwala mi szaleć. Z drugiej strony nie chcę też bezsensownie oszczędzać na całej instalacji, bo za jakiś czas przyjdzie mi zapłacić podwójnie. Szczerze to boję się rur stalowych, zwłaszcza, że chciałbym je wmurować w ścianę... na miedź mnie nie stać, za duże koszty zdecydowanie... stąd myślę o alu pexie. A powiedz mi czy mógłbym zrobić kombinację w tym alupexie - 25 z 20 z 16 w jakiś sposób????
-
kolego VERNAL rzeczywiście nie połapałem się i nie wiem w którym momencie założenia biorą w łeb. w zaproponowanym schemacie: już dużo zdjęć zamieściłem jeśli chodzi o rozmieszczenie grzejników, schemat mojego mieszkania etc. Podpowiedz mi proszę w takim razie jak Ty rozwiązałbyś kwestię schematu podłączenia mojej instalacji, przy czym jeśli jest to możliwe to chciałbym uwzględnić grawitacyjne grzanie bojlera. Poproszę jakieś argumenty za i przeciw z góry dziękuję
-
ja mam grzejniki zwykłe konwektorowe ale nie dwu-płytowe tylko takie większe 3-płytowe, także wchodzi do nich więcej wody. niestety na teraz nie wiem ile dokładnie ani jaką dysponują mocą.... z pieca oczywiście planuję wyjść w miedzi (28) i tam podłaczyłbym cały osprzęt taki jak pompa, filtr wody, wyjście na bojler... później planuję zrobić redukcję z miedzi 28 na alupexa 20 (nie wiem czy taka redukcja nie byłaby zbyt duża), w ten sposób dojść do pierwszych 3 grzejników i od przedostatniego na ostatni czwarty w sypialni - jeden ale większy pójść alupexem 16. jak na poniższym rysunku: zastanawiam się też czy nie zrobić jednego takiego mniejszego grzejnika, który umieściłbym w przedpokoju a podłączyłbym już go miedzią 15. byłby to mały już 2 płytowy grzejniczek do instalacji włączyłbym go w taki sposób: nie ma w tym żadnego błędu????
-
tu masz w pełni rację z przeznaczeniem tego pieca ale ja piszę odnośnie mojej koncepcji, w której w pierwszej kolejności będzie ogrzewał mi wodę a w drugiej dopiero mieszkanie. myślę, że po kilku godzinach palenia będzie też ciepły i też będzie mi kuchnię grzał i to jest bardzo fajne, ale i tak w drugiej części chcę zamontować jeden grzejnik bo pomieszczenie gdzie jest ten piec to w sumie kuchnia z jadalnią i ma ponad 20m2 więc wolę żeby był jeden po przekątnej pomieszczenie, w stosunku do pieca, chociaż miałbym go używać tylko w części. dzięki za radę odnośnie tej pompy. w sumie jak mam kupować za 100 używkę z roczną gwarancją to może rzeczywiście zdecyduje się na OMI też za 100zł, z 3 letnią gwarancją ;)
-
ja wiem o co chodzi z obliczaniem mocy kotła do powierzchni, mocą grzejników itd.... może powiem to dość brutalnie ale na teraz i tak nie stać mnie na przebudowę całości, a instalację wykonam tak czy inaczej. Jeśli kuchnia z tym płaszczem mi nie wydoli to wtedy ewentualnie wygospodaruję jeszcze trochę miejsca na piec zwykły i podłącze go pod niego, ale też będzie to wtedy raczej zwykły piec bez podajnika... mój płaszcz jest trochę większy niż ten, ma ruszt dolny i górny, który można sobie przestawić (w razie gdybym chciał latem zagrzać sobie tylko wodę w bojlerze, uruchamiam tylko już górny ruszt i odcinam grzejniki). U mnie grzeje się cały płaszcz, wewnątrz którego jest woda-na całej jego powierzchni, a w środku znajduje się samo palenisko. Ten powyższy zapożyczony jest z internetu jako przykładowy, żeby nie pomylić go ze zwykłą podkową rurową w piecu. Odnośnie kuchni to ona sama w sobie nie ma z założenia pełnić funkcji grzejnika, głównie ma ogrzać wodę do CO i CWU, chociaż jak go przepaliłem papierem, żeby sprawdzić cug, to po ok. 5 minutach płyty były już tak gorące, że ręką nie mogłem dotknąć, jest to natomiast już tylko efekt uboczny - ciepło z samego pieca, aczkolwiek jak najbardziej pozytywny. Bojler mam 140l, z podwójną wężownicą + zamontowana jest jeszcze grzałka elektryczna dodatkowo. odnośnie pomp to szczerze mówiąc na tego grundfosa byłem nastawiony - za około 100zł używana pompa z roczną gwarancją, bo wyczytałem gdzieś, że te Omnigeny to "chiny", w które nie opłaca się inwestować. Z tego co widziałem to Omnigenę można już mieć za ok. 100zł z przesyłką za nową!! 25-40 z 3 letnią gwarancją, także za tą "100" niech nawet tylko te 3 lata pochodzi to i tak już jest dobrze. a mówisz, że zadowolony z niej jesteś, długo już u Ciebie pracuje?? a jakiś sterownik polecisz do tej pompy?? jakiś cyfrowy czy najzwyklejszy na świecie z pokrętłem??? może jakaś firma...
-
Dzięki JONAIK. Bardzo fajna rzeczowa odpowiedź. Dla jasności sytuacji - cała instalacja jest dla mnie trochę eksperymentem, mam nadzieję, że udanym...a w czym rzecz konkretnie?? Nie mam typowego kotła tylko postawiłem sobie kuchnię kaflową bo zawsze chciałem taką mieć (zainteresowanym mogę podesłać jakieś foto z placu budowy tej kuchni kaflowej, bo zrobiłem kilka fotek, mogę też coś ewentualnie podpowiedzieć w miarę swoich możliwości), kuchnia jest z płaszczem wodnym (niestety nie znam jego mocy w KW). Jest to duży płaszcz, podobny do tego na zdjęciu poniżej (mój płaszcz jest razem z frontem, co widać po piecu): podłogówki nie mam, chociaż nie ukrywam, że zastanawiam się, czy nie zostawić jednej nitki zakończonej zaworami na podłogówkę w łazience, której remont będę robił za jakieś dwa-trzy lata - jest taka opcja?? za uwagi i schemat dzięki śliczne bo rzeczywiście popełniłem dziecinne błędy ;) ....zwłaszcza z tym powrotem z bojlera za pompą hehe...aż wstyd się przyznać Ad. 1 z uwagi, że jest to prosty płaszcz wodny nie jestem za bardzo w stanie określić jego mocy ani tego, jaką musi mieć temperaturę na powrocie. Montować czy nie ten zawór trójdrożny, co sądzisz?? w sumie tanie to nie jest, ale majątek też nie kosztuje...a jeśli może pomóc... co myślisz?? Ad. 3 tak, jak narysowałeś naczynie wzbiorcze połączone z wejściem ciepłej wody do bojlera to aktualnie teraz mam tak podłączone, po prostu zostawię tak, jak jest. Odpowietrzniki na każdym grzejniku oczywiście zamontuję. Ad. 4 bojler mam w otulinie i jak woda się nagrzeje to ze 2 dni spokojnie temperaturę trzyma. Pomysł z jedną pompą na 2 obiegi w zaproponowanym przez Ciebie układzie jest rzeczywiście dobry i praktyczniejszy niż tylko na grzejniki, a bojler grawitacja. Do pompy chciałbym kupić też sterownik - oszczędność prądu i wygodniejsza obsługa całości. Ciężko jest mi określić ile wody będę miał w układzie, ale znajomy, który ma jakieś tam doświadczenie w ogrzewaniach kiedyś sugerował mi pompę 25-40, mówił, że powinna być akuratna. Będę miał około 60-70 metrów rury w prostym układzie - puszczone dookoła mieszkania, do tego podłączonych 5 grzejników. myślę nad pompą GRUNDFOS UPS 25-40 (z trzema biegami: 30-45-60)
-
Witam Mam jednopoziomowe mieszkanie, gdzie brak jest za bardzo możliwości zrobienia instalacji grawitacyjnej, więc planuję puścić ją na jednym poziomie. Mam już zamontowany kocioł, bojler i naczynie wzbiorcze (układ mniej więcej jak na rysunku). Oprócz tego nie mam za dużo miejsca, nie jestem też mega fachowcem, ale instalacja też ma być możliwie prosta i nieskomplikowana (posiadam na tyle umiejętności, żeby to połączyć samemu w całość). Potrzebowałbym jednak małej pomocy: wizja jest taka, że: 1. bojler ma pracować grawitacyjnie 2. pompa ma być zamontowana na powrocie (podobno tak też jest dobrze) oczywiście z filtrem przed... i zasilać tylko grzejniki znajdujące się w mieszkaniu (w sumie 5 potrójnych na jednym poziomie). moje pytania: 1. czy od razu za wyjściem z kotła (bezpośrednio za) dać nitkę na dół, na powrót do pieca z zaworem 3 drożnym - czy jest to konieczne, czy ma to sens, i czy we właściwym miejscu chcę go ewentualnie zamontować? 2. czy za pompą dać zawór zwrotny - jest on potrzebny? 3. odpowietrznik może znajdować się tam, gdzie go zaplanowałem?? nie będzie sam zasysał powietrza do układu? 4. ostatnie pytanie - dla niektórych być może głupie - chciałbym mieć oczywiście możliwość odcięcia jednego z układów, tj. odcięcia grzejników i ogrzewania samego bojlera albo na odwrót. Powiedzcie mi proszę tylko jedno - gdzie w takim razie na bojlerze zamontować zawór - na wyjściu z pieca gorącej wody na bojler, czy na powrocie??? wiem, że pytanie banalne ale wolę się zapytać niż narobić bałaganu. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc..i wszystkiego najlepszego z okazji świąt i nowego roku, korzystając z okazji ;) pozdrawiam
-
Prosty Schemat C.o. Od Zielonego - Sprawdzenie/korekta
peyo odpowiedział(a) na peyo temat w Instalacje CO i CWU
zastanawiam się czy bawić się rzeczywiście tym alu-plast'em czy cała instalację wykonać w miedzi, dużo jej nie będzie tak czy inaczej bo jest to i tak raczej mała instaacja, a słyszałem opinie, że miedź mimo wszystko jest o niebo lepsza od alu-plast'u. co sądzicie w tym temacie? -
Prosty Schemat C.o. Od Zielonego - Sprawdzenie/korekta
peyo opublikował(a) temat w Instalacje CO i CWU
witam kupilem niedawno mieszkanie w domku 4-ro rodzinnym. Tej zimy niestety przyszło mi palić w piecach kaflowych (2 szt.), jednak chciałbym zrobić na przyszłą zimę CO. Sam prawdopodobnie nie będę tak czy inaczej robił instalacji, bo mam w rodzince hydraulika, ale wiadomo - jest fachowiec i jest fachowiec, a zanim wziąłbym się za to chciałbym samemu mieć cokolwiek o tym pojęcia. Mam już kupione grzejniki (potrójne-trzy płytowe), piec SOLEI (Elektromet) Eko-KWR 15kW i 100m aluplastu, mieszkanie 95,5m2, ale wysokie 3 metrowe i nieocieplone Kotłownie będę miał na tym samym poziomie, co mieszkanie. Nie wiem więc czy alu-plast to dobre rozwiązanie czy lepiej byłoby zrobić je w miedzi skoro i tak nie będę kilkometrów rur kładł. Poniżej zamieszczam projekt własnej roboty (taki na sztukę) układu mieszkania i jak myślę ułożyć instalację. Myślałem, żeby puścić jedną nitkę na kuchnie i salon, drugą na sypialnię, a trzecią na łazienkę i bojler razem - gdybym w lecie chciał sobie np. wodę podgrzać w bojlerze (140l), żeby od razu w łazience grzejnik mógł się nagrzać (w łazience trochę dodatkowego ciepła nigdy nie zaszkodzi, tak myślę). Bardzo będę wdzięczny za opinie i sugestie, bo sam raczej jestem zielony w tych tematach i chciałbym sam zakumać co i z czym. Gdybym w razie nawet przy zatrudnieniu hydraulika już wiedział o czym z nim rozmawiam. pozdr schemat - projekt.bmp