Skocz do zawartości

pgrzebyk

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez pgrzebyk

  1. Prawde mowiac, to zawor 4d nie rozwiaze Twoich problemow ze smoleniem.

     

    No ok .. ale może chociaż trochę pomoże? Do tego spalanie CYKLICZNE mniejszej ilości drzewa żeby nie kisić go komorze spalania może się mylę ale w tym momencie to chyba jedyne rozwiązanie (bez ingerencji w piec). Ewentualnie jeszcze pozostaje mi wykorzystać miarkownik ciągu montowany bo taki przewidział Defro w opcji do tego piecu?

  2. Ciekaw jestm jak te otwory sa umiejscowione? Obawiam sie jednak, ze sa ustawione po srodku wsadu. Jezeli tak, to za szybko rozżarzają wsad, przez co kisi sie w korze.

    Dodatkowo jak dmuchawa nie pracuje, to nic tymi otworami wowczas nie leci i dodatkowo ''dokisza'' opał.

     

    Otwory są umiejscowione tak jak na obrazku http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=54&lang=pl A dmuchawa chodzi w sposób ciągły.

     

    Moim zdaniem sprawcą tego wszystkiego jest zbyt nicka temperatura kotła i powrotu dlatego właśnie rozmyślam nad zaworem czterodrożnym.

     

    Będę próbował rozwiązać ten problem - zacznę jednak od zaworu 4D. Proszę tylko znawców o weryfikację i potwierdzenie że może on zostać zamontowany w zaznaczonym miejscu na rysunku.

     

    Być może nie zapewni mi to całkowitego "czystego spalania" ale każde ograniczenie smolenia będzie sukcesem :)

  3. Powietrze nad opał nie jest podawane za posrednictwem dmuchawy.

    Nalezy pamietac, ze jak zdecydujesz sie na Powietrze Wtórne, to nie ma mowy o dmuchawie, gdyż wowczas bedzie to niebezpieczne. - chodzi o wydmuchiwanie dymu do kotłowni przez otwory powietrza wtornego.

    Bedzie mialo to sens wowczas jezeli zdecydujesz sie na ciag naturalny, wspomagany miarkownikiem ciagu.

     

    Z własnego doswiadzzenia powiem Ci, ze automatyka przy 4d jest konieczna, gdyz:

    1. Na kotle 60, to musisz tak ustawic zawor, aby na dom szla temp np 40.

    2. Zmieni sie na kotle na 75, to wowczas poprzednie ustawinie, kiedy to na kotle bylo 60, szlag trafia i na dom idzie np 50 stopni zamiast ustawionych wczaesniej 40

    Wiąze sie to z tym, ze Twoja rola ogranicza sie tylko do rozpalania i przekładania opału (dokładania, nowe na spód, stare na góre)

     

    Zacznij jednak od rozpalania od góry. Spróbuj palic weglem. Chociaż przyznam, ze jakbys palił drewno w wysokiej temp z zapewnieniem powietrza nad opał, to i spaliłbys wilgotne drewno bez efektu smoły. Jednak tak jak mowie: palenie zgodnie z regółą jest wymagane, tak samo jak powietrze nad opał.

     

    A i jeszcze jedno, drewno nie lubi dmuchawy, najlepiej sie pali na ciagu naturalnym i lubi duzo powietrza wtórnego

     

    Z drugiej strony, to szkoda, ze producent spaprał dosyć fajny kocioł.

    Jak pomajstrujesz, to bankowo osiagniesz bardziej czyste spalanie, bo kocioł da sie przerobic bez problemu

     

    Nie zamierzam doposażać pieca w przepustnice powietrza wtórnego ponieważ jest to ingerencja w sam piec co powoduje utratę gwarancji a poza tym jet on z automatyką i tego chciałbym się trzymać.

    Ad1. Na okres testów będę robił to ręcznie

    Ad1. Nie będzie takiej sytuacji ponieważ sterownik pilnuje ustawionej temperatury na piecu

     

    P.S. "dokładania, nowe na spód, stare na góre" chyba nie czaje :) raczej chyba tak sie nie da ...

     

    Jedyny plus przy tym rozwiazaniu, to powietrze dostarczane rowniez otworami w płaszczu, co moze pełni role powietrza wtórnego. Jednak nie wiem jak to jest w praktyce.

     

    Dokładnie tak to działa :)

  4. A drzewo jest sezonowane czy świeżo ścięte? Drewno do palenia powinno być suszone (sezonowane) przynajmniej przez 2 lata.

     

    Drzewo liściaste sezonowane 3-4 lata.

     

    Co do powietrza "nad opał" to o ile dobrze rozumie ma za to odpowiadać dmuchawa w piecu która dodam pracuje non stop z różną mocą ponieważ jest sterowana sterownikiem z PID.

    Na kotle niestety mam 50-55 bo gdy dam więcej w domu jest za gorąco. Co do "przepustnicy" to nie wiem o co chodzi ;) A jeżeli chodzi o automatykę zaworu to zdecyduję się na nią jak sam zawór w sobie zda zadanie.

    Reasumując czy taka instalacja i umiejscowienie zaworu będzie OK?

  5. Witam wszystkich forumowiczów,

     

    Mam problem z moim nowym piecem - Defro Optima Komfort Plus Nowa Linia 20. Pracuje u mnie około 2 tygodni i bardzo się smoli - do tego stopnia że codziennie trzeba go czyścić a raczej skrobać maź. Z tego co wyczytałem już na tym forum powodem może być palenie drzewem na dodatek w zbyt niskiej temperaturze (50 stopni zadania). Żeby było jeszcze ciekawiej dodam że temperatura na powrocie to nieco ponad 30 stopni - czyli generalnie masakra ;).

     

    Po przestudiowaniu forum i zapoznaniem się z prawami fizyki :) stwierdziłem że są dwa rozwiązania;

     

    1. palenie z wykorzystaniem naturalnego ciągu i nie zadymianie paleniska

    2. podniesienie temperatury na piecu i na powrocie do okolu 60-65 stopni

     

    I tu bardzie skłaniałbym się do drugiego rozwiązania - wiadomo skoro kupuje się piec z automatyką to fajnie by było z niej skorzystać i nie latać do pieca co godzinę :). Aby to osiągnąć i nie przegrzewać pomieszczeń zdecydowałem się na instalację zaworu czterodrożnego takiego np jak tu http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-4-drozny-1-esbe-od-ss-i1477459461.html

    Moja instalacja jest dość prosta - bez C.W.U. Pytanie czy załączony schemat z zastosowanym zaworem 4d spełni swoje zadanie? Chce dogrzać piec do np 60 stopni (i pozbyć się smoły) a na CO puszczać np. 40 stopni.

    post-26680-0-80591200-1299234658_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.