
wenon
Forumowicz-
Postów
25 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez wenon
-
mam jeszcze jedno pytanie. zawór bezpieczeństwa dajemy na wejsciu wody z wodociągu. czy ten zawór 6bar mogę dać 2m od bojlera, bedzie na rurze zasilającej bojler w wodę z wodociągu, chciałbym tak dać bo miałbym go blisko kratki ściekowej. mogę czy nie bardzo.
-
ale skoro piec jest na max cisnienie 2bary, to nie mogę dać wiekszego zaworu bezpieczenstwa. wiec musze szukać gdzieś zaworów bezp. 2barowego. chyba żadkość ale podobno występuja tak przynajmniej twierdzi wójek google. a wiec obie pompy powędrują na zasilanie.
-
czyli jak rura idzie w poziomie to lepiej dać zawór zwrotny klapowy, a jak w pionie to zawór ze sprężynką? a czy miedziane ze sprężynką można dać strzałką w dół. bo tak by mi wychodziło na powrocie z cwu. a co dalej z tymi pompami.?
-
w tej chwili zawór zwrotny jest ze sprężynką, czy klapowy bedzie lepszy z tego co słyszałem są głośniejsze. dalej nie wiem co z pompami.
-
troche poprawiłem schemat ale zastanawia mnie jedna rzecz czy pompy nie bedą sie zakłucać jesli pompa od co bedzie na powrocie a pompa do cwu na zasilaniu czy nie bedzie sytuacji że pompa od co bedzie przepychac wode przez pompę od cwu i bedzie ładować bojler. czy nie lepiej dać obie pompy na zasilaniu? jesli ewentualnie pompy mogą zostać jak na schemacie to powrót z cwu dać przed pompą od co, czy za pompa(bliżej pieca)
-
Zawór Zabezpieczający Dwufunkcyjny Regulus Dbv-1
wenon odpowiedział(a) na tomek66 temat w Instalacje CO i CWU
ja dzisiaj rozmawiałem z panem który ma taki zawór zamontowany i bardzo sobie chwali, pracuje w sklepie hydraulicznym, mówi że ładnie schładza piec i nic sie nie dzieje, sam takowy bede montował, w piecu palę tylko jak jestem w domu, do tego jeszcze w przyszłym roku dorzucę bufor, -
proszę o sprawdzenie poprawności schematu, dojda jeszcze filtry przed pompami. czy nie popełniłem żadnego błędu, w przyszłym tygodniu zabieram sie za przeróbki. z góry dziekuję za uwagi.
-
Kocioł W Instalacji Zamkniętej Czy Otwarta+Wymiennik Płytowy
wenon odpowiedział(a) na darekgr1 temat w Instalacje CO i CWU
odsiweżę temat jak te zawory dbv sie sprawują i jaki mają wpływ na kocioł mam obecnie piec galmet zasypowy gtkwr11kw w układzie otwarto zamkniętym przez wymienik płytowy ale naczynie wyrównawcze jest na małej wysokości około 0.4m i słychać bulgotanie w naczyniu wyrównawczym chciałbym zamknąć układ z zaworem dbv ale mam trochę obawy ogólnie raz w zeszłym sezonie zagotaowała mi sie woda ale to ze względu że padła pompa obiegowa oraz mam pytanie czy stosować układ różnicowy na układzie zamkniętym jesli piec jest w piwnicy czy to nie ma sensu, z jednej strony zawsze trochę ciepła woda by poszła w górę przy jakiejś awarii lub zaniku prądu.? jak układy pracują? -
podrążę dalej temat naczynia wyrównawczego otwartego przy niskiej wysokości moję pytanie czy jak bedzie niska wysokość jak na schemacie i w ten dany sposób podłaczone naczynie nie bedzie tak żę wodę jak zostanie pchnięta przez wymiennik płytowy nie bedzie szła przez piec tylko popłynie do naczynia bo bedzie miała łatwiej i bedzie piec sie gotować? chyba nie ma sensu stosować drugiej pompy dla cwu na tak małym obiegu.? pompę mam zawór bede musiał kombinować lub kupić. przyznam się że już trochę zgłupiałem. i jakoś mam obawy przed stosowaniem układu zamkniętego i zaworu DBV.
-
GB wychodzi mi obecnie tak jak na schemacie, jakieś 1.5-2m rury 1" od pieca. ogólnie wolał bym pozostać na systemie otwartym,, tylko trochę denerwuje mnie to bulgotanie w pokoju nad piecem, w dzień tego nie słychać ale wieczorem jak jest już cicho to trochę dokuczliwe.
-
-elektrozawór sobie załatwię to nie problem -grupa bezpieczeństwa przecież jest umieszczona, manometr + 12l naczynie przeponowe, na powrocie na schemacie z prawej strony, chyba żę muszę zamontować na zasilaniu. -galmet dopuszcza stosowanie zaworu, piec to galmet GT-KWR 11KW.
-
to rozumiem że smiało mogę zrobić to na zaworze dbv jak na schemacie, wywalić wymiennik płytowy? elektrozawór bedzie sterowany przez sterownik pieca. a jak się sprawują te zawory nie nawalają przyznam się ze na poczatku chciałem tak zrobić ale miałem troche obawy przed układem zamkniętym na piecu węglowym.
-
naczynia wbiorczego nie mogę dać wyżej bo już jest maxymalnie przy suficie, a przez pokój rur jakoś nie widzi mi sie prowadzić póki co. pozatym jak to wszystko montowałem to szukałem co i jak ma być http://www.info-ogrz..._grzewczej.html w instalacjach grawitacyjnych oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu minimalna wysokość to 0,3 m (H>0,3m) w instalacjach pompowych z pompami zamontowanymi na powrocie minimalna wysokość to 0,7 wysokości podnoszenia pompy (H>0,7 Hp). co do zaworu termostatycznego to uważam że lepszy bedzie elektrozawór bo w razie wyższej temperatury na piecu sterownik otworzy zawór i w jakimś tam stopniu zapobiegnie zagotowaniu się wody. jeszcze co do naczynia wyrównawczego który warjant zrealizować wg mnie 2 i czy przy tym 2 schemacie nie bedzie tak że bedzie słychać jak woda sie przelewa
-
witam obecnie mam piec weglowy galmet gt-kwr 11kw z sterownikiem pid i wentylatorem, układ otwarty, połączony za pomocą wymiennika Płytowego do układu zamknietego z piecem gazowym dwufunkcyjnym, piec gazowy i grzejniki wszystkie połaczone równolegle, obecnie połączenie wygląda jak na img004 jest tylko jeden problem jak pracuje pompa od układu otwatego to słychać bulgotanie wody tak jakby w naczynku sie przelewała. wody nie wyżuca. może problemem jest to że pompa jest na zasilaniu a nie na powrocie, ale bałem sie ze jak dam na powrocie to bedzie wyżucać wodę. W chwili obecnej chce dożucić z boku pieca bojler 100l kospel z wymienikiem dwupłaszczowym. jak na schemacie img005 oraz zastosowanie elektrozaworu normalnie zamkniętego którym bedzie sterował sterownik pieca. moje pytania? 1.co można zrobić z tym bulgotaniem 2. czy prawidłowo mam zamiar podłaczyć bojler 3, stosować elektrozawór czy dołożyć kolejną pompę. 4. czy połaczenie naczynia wyrównawczego jak na ostatnim schemacie wyeliminuje to bulgotanie? Z góry dzieki za pomoc
-
i dalej w sumie nie wiem jak zrobić tą instalację.
-
grupa bezpieczeństwa jest w kotle gazowym,tzn. zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe, wiec chyba bezsens dokładać następne, piec to junkers novatherm zw 20 dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. . sterowany termostatem pokojowym, ogólnie tez nie myślałem nad zaworem DBV ale galmet dopuszcza takie podłączenie nawet w instrukcji tego pieca są 2 schematy jeden z zaworem DBV drógi z wężownicą schładzajaca i zaworem JBV. http://www.galmet.com.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_galme&id_zal=549&id_dok=55 co do bojlera to faktycznie tylko na rysunku mi tak wyszło. jedyne czego sie obawiam to małej wysokości naczynia wzbiorczego nad piecem i tego że obieg pompy może wyżucać wode z niego dlatego tez na schemacie dałem pompy na zasilaniu a nie na powrocie. najwyżej trzeba bedzie pogłębić troche piwnice pod samym piecem, ale dużo nie da rady może z 30cm co do fizycznego odcinania gazówki to nie ma problemu mam przy nim zawór, ale powiem że poprzedniej zimy nie odcinałem wogóle gazówki i było dobrze, gazówka załaczała sie tylko w nocy aby utrzymać temp. w pomieszczeniach, tylko był ten problem że ogrzewała mi też piec w piwnicy a to już duże straty bo grzała też dodatkowo 40pare litrów w kotle.
-
Proszę o weryfikację schematów, do ogrzania mam mieszkanie 78m w kamienicy nieocieplonej, instalacja w miedzi 28mm. z uwagi na niską piwnicę około 1,9m-2m wolał bym zastosować układ zamknięty z uwagi na to że przy układzie otwartym naczynie wzbiorcze było by tylko na wysokości 1m ponad piecem a to chyba trochę za nisko. piec bedzie galmet GT-KWR 11KW z sterwonikiem i wentylatorem zastanawiałem się jeszcze nad 15kw ale to chyba już za dużo na tak małe mieszkanie łatwo zagotować wodę a przy obecnym starym piecu 15kw było to bardzo łatwe.
-
Schemat C.o I C.w.u Z Wymiennikiem Płytowym
wenon odpowiedział(a) na wenon temat w Instalacje CO i CWU
i nastała zmiana planów rezygnuję niestety z pieca na ekogroszek choć bardzo chciałem go, ale koszty i w sumie oszczędności nie wielkie poza żadkim zchodzeniem do piwnicy na początek szybki schemat. ogólnie rur nie mam zamiaru ruszać. układ zamknięty pozostaje na piec gazowy z wymienikiem płytowym dla pieca weglowego piec jaki znalazłem to galmet GT-KWR 11KW + ster. i wentyl. http://allegro.pl/kociol-piec-c-o-galmet-gt-kwr-11kw-ster-went-i1719031758.html do ogrzania jest 78m2 kamienica przedwojenna nieocieplona wysokość pomieszczeń 2.6m(obniżone sufity ocieplone) mur około 45cm plus od środka płytak k-g. w mieszkaniu 8 grzejników (od 8 żeberek do 12) bojler około 100l stojący bedzie. w piecu bede palił weglem orzech + drewno(bardziej na rozpalkę) opał już jest. teraz moje pytania. 1. czy ten piec mi wystarczy? 2. czy wymiennik 30 płytowy nie zaduży.? 3. wysokość piwnicy to tylko 190cm czy nie zanisko bedzie NW i jakiej pojemności? 4. czy pompy obiegowe od pieca do co i cwu dobrze umieściłem na schemacie. 5. czy stałopalność tego pieca bedzie wynosić około 12h? wszystkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam Jacek -
Schemat C.o I C.w.u Z Wymiennikiem Płytowym
wenon odpowiedział(a) na wenon temat w Instalacje CO i CWU
czyyli lepiej dać 20 po całości? -
Schemat C.o I C.w.u Z Wymiennikiem Płytowym
wenon odpowiedział(a) na wenon temat w Instalacje CO i CWU
dalej pociągnę temat mieszkanie wygląda tak jak na schemacie. chciałbym wymienić tą miedz na alu-pex skręcany o srednicy 16mm. głównie planuję ogrzewać mieszkanie gazem a w weekendy przepalać weglowym, z pieca na ekogroszek raczej zrezygnuje bo cena dobrego groszu jest astronomiczna. wiec zostanie zastosowany zwykły smieciuch z wymiennikiem ciepła. przynajmniej takie jest założenie. moje pytanie jest czy alu-pex 16mm nie bedzie zamało wyjdzie tego około 30m. do samego gazowego spokojnie wystarczy(wg gazownika powiedział że spokojnie wystarczy) ale czy bedzie dobrze sie sprawować z weglowym poprzez wymiennik płytowy. -
Schemat C.o I C.w.u Z Wymiennikiem Płytowym
wenon odpowiedział(a) na wenon temat w Instalacje CO i CWU
poprawiłem troche schemat oraz znalazłem w sieci inny. główny rurociąg 1" w mieszkaniu ma długości około 30m grzejników w mieszkaniu żeberkowych(aluminiowych) mam 9 średnio wychodzi po 8 żeberek. wg mnie pasowało by aby pompa na boilerze była bo nie chce miec w nim temp wody powiedzmy 60-65 st tak jan na piecu tylko 45st. a jedną pompą tego nie wyreguluje czyli sądze że schemat nr 4. ale przyznam sie że już troche zgłupiałem bo konfiguracji może być od groma. i dalej nie wiem czy pompą na wymienniku po stronie wtórnej mogę sterować termostatem pokojowym przez włacz/wyłącz. czy może być tylko sterowana razem z pompa po stronie pierwotnej przez sterownik pieca. -
Schemat C.o I C.w.u Z Wymiennikiem Płytowym
wenon odpowiedział(a) na wenon temat w Instalacje CO i CWU
bojlera nie mam możliwości dać 2m powyżej kotła. niestety niska piwnica która i tak bede pogłebiał pod piec do 2.2m wiec chyba pasowało by zastosować do niego pompę.(w lecie bede chciał ogrzewać wodę) rozumiem że piec musi załączać obie pompy na wymieniku jednoczesnie? czyli patent ze sterownikiem pokojowym załaczającym i wyłaczającym nie przejdzie? -
Witam na początek witam wszystkich. planuje zmianę pieca zwykłego śmieciucha na piec zasypowy z podajnikiem na oku mam Galmeta EKO GT-KWP 12KW do ogrzania mam 80m stara kamienica przedwojenna. w tej chwili piec pracuje w układzie otwartym razem z piecem gazowym który jest sterowany termostatem pokojowym. instalacja został wymienina na miedzianą 1" główne rury i 1/2" podłaczenie do grzejników. w tej chwili w cały układ czyli piec gazowy i weglowy wchodzi około 80-100l wody. chciałbym zastosować układ zamkniety dla pieca gazowego(który bedzie napełniony glikolem) z zastosowaniem wymmienika płytowego. natomiast piec weglowy w układzie otwartym. chciałbym prosić o opinie czy załaczony schemat jest poprawny i czy jest sens stosowania zaworu czterodrogowego, oraz jakiej mocy dobrać wymiennik i pompy do wymiennika po czesci pierwotnej i wtórnej oraz dla zasobnika c.w.u zasobnik planuję 80-100l. wiekszego dla 2 osób i dziecka chyba nie potrzeba. dodam że na grzejnikach nie mam zaworów termostatycznych dlatego chciałbym sterować pompą na wymienniku po stronie wtórnej termostatem pokojowym. z góry dziekuję za odpowiedzi. pozdrawiam Jacek