Skocz do zawartości

piecus

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez piecus

  1. SCHEMAT CO-Model.pdfWitam Przygotowalem na szybko schemat,ideowy. Czy mógłbym liczyć na jakies komentarze, bo nie wiem czy to wogole bedzie działało. Nie wiem czy lokalizacja pomp jest poprawna i chyba wiecej zaworow zwrotnych trzeba wrzucić. Wiadomo naczynia przoponowe, filtry zawory kulowe trzeba jeszcze dodać. Jako głowne zrodlo ciepla ma być pompa ciepła, solary beda jedynie wspomagać pompe w lecie podgrzewajac zimna wodę z sieci. Kocioł na pallet tylko w razie awari pompy albo kosmichnych cen za kWh 🙂 Z góry dziekuę za wszytkie komentarze.
  2. Panowie po ponad 1O latach wróciłem do kraju, a ponieważ zima się zbliża muszę ogarnąć temat ogrzewania domu, który wybudowałem kilka lat temu i do tej pory stał nieużywany. W zimie domek ogrzewałem klimatyzacją z funkcja grzania. Kiedy budowałem dom wstawiłem do kotłowni piec na pallet Heiztechnik Reto Uni Duo 15 kW, który nigdy nie został odpalony. w międzyczasie podłaczono mi gaz więc teraz zamówiłem Hybrydowa Pompe Ciepła (ze wbudowanym kotłem kondensacyjnym). W Środę ma przyjechać ekipa instalacyjna, ale wykonawca chce mi podłączyć Pompę ciepła z kotłem na pallet na zwykłych zaworach kulowych ( jeżeli będę chciał użyć kotła na palet mam zakręcić odpowiednie zawory) Czy nie ma innej metody podłaczenia obu urządzeń zebybm niczego nie musiał recznie przełączać. Kocioł na pallet jest z pełną regulacją wiec wykonawca chce wszytko zrobić w systemie zamknietym dodatkowo zastosować bufor 100L zeby oszczedzać spręzarkę pompy. Kilka lat temu również z gminy zamówiłem zestaw kolektorów słonecznych z dużym dwuwęzownicowym zbiornikiem CWU (do tej pory nawet nie odpakowane) czy można by to jakoś również wpiąć do obecnej instalacji. Reasumując czy ktoś może mi powiedzieć gdzie mogę znależć jakiś poprawny schemat ktory zawiera Pompe ciepła, kocioł na pallet, solary słoneczne, bufor. Wierzę, że jakieś podobne schematy mozna znależć na tym forum, ale ja bądąć laikiem potrzebowałbym z miesiac czasu zeby to wszytko przeczytać, a ekipa instalacyjna zaczyna w tym tygodniu. Z gory dziękuję za pomoc, Michał Znalazłem na necie cos podobnego tylko ja uzyłbym jeszcze zbiornika CWU z podwójną węzownica i podłaczył solary. Co myslicie o takim schemacie?
  3. Witam. Po kilkunastu latach spędzonych za granicą wróciłem do kraju i chciałbym wkońcu zrobić porzadek w mojej kotłowni. W 2013 roku wybudowałem domek 130 m2, a do kotłowni zakupiłem kocioł na paliwo stałe RETO DUO 15 kw. Domek ogrzewany grzejnikami jedynie w łazienkach podlógówka. W kolejnych latach zakupiłem Solary do CWU i w między czasie dostałem przyłacze gazu którego nie było w planach podczas budowy. Obecnie chciałbym zakupić jakis tani prosty kocioł gazowy i wszytko to ze sobą połaczyć. Na stronie Hewalexa znalazłem ciekway zbiornik który poza funkcją CWU, moze być rownież buforem ciepła i sprzegłem hydraulicznym. Proszę o poradę czy to wszytko będzie działać i jaki kocioł gazowy mozecie polecić do tego systemu. Dodam tylko że dom jest dosyć chłodny nawet w upalne dni, dlatego po założeniu dodatkowych panali solarnych myślę o 5-6 panelach mogłbym dogrzewać domek w sloneczne dni. Proszę o komentarz. W załaczniku wysyłam schemat.
  4. Witam, Bardzo prosiłbym o poradę w dość nietypowym problemie. W 2013 roku wybudowałem niewielki domek (około 120 m), w którym do tej pory spędzamy tylko okres wakacyjny, ponieważ na stałe mieszkamy za granicą. Domek wybudowany z suporexu plus styropian 12 cm, na posadzkach i stropie również ocieplony styropianem, dobre okna jak na tamte czasy z Krakowa. Do ogrzewania użyłem piec z podajnikiem i solary do CWU. Ponieważ domek jest w stylu dworkowym ma bardzo male okna, również od południa i dosyć duże okapy dachu. Słonce nawet w lipcu nie dochodzi do polowy okien. W domu ogolnie jest chlodno co mi akurat nie przeszkadza ale rodzina ma inne zdanie. Ponieważ w tym roku dostałem przyłacze gazu wiec zamierzam do kotla na paliwo stale wpiąć w system rowniez kocioł gazowy kondensacyjny. Wszytko jest obecnie na etapie projektowania dlatego chciałbym prosić o pomoc jak dogrzać lekko mój dom w lecie tanim kosztem i najlepiej bezobsługowo. Poniżej przedstawiam kilka moich pomysłów: • Na ścianach zamontować kilka mat grzewczych lub przewody grzejne dodatkowo zamontować na dachu panele fotowaltaniczne tylko do podgrzewania i podpiąć to za pomocą jakiegoś prostego sterownika. Niestetsty wiąze się to z kuciem i tynkowaniem ścian. • Zakupić panele powietrzne i wpiąć się do istniejącej bardzo prostej instalacji kominka. Kominek jest co prawda akumulacyjny albo posiada również proste rozprowadzanie do pokoi za pomocą kratek w suficie. •, Ponieważ i tak planuje zakupić nowy piec kondensacyjny co będzie wiązalo się z modernizacją istniejącej instalacji CO, może zmienić również zbiornik CWU na jakaś hybrydę typu Hewalex INTEGRA plus dołożyć kilka dodatkowych solarów i nadmiar energii wpuścić do instalacji CO Które z powyższych rozwiązań wybralibyście Panśtwo do dogrzania domu w miesiącach letnich. Myślę, że podważenie temperatury o jakieś 2-3 stopnie rozwiązało by sprawę.
  5. Witam. Na wstępie chciałem podziekować forumowiczowi Digitrax za cenne wskazówki.Poprawiełm schemat wedlug powyzszych zaleceń,chciałem jednak w mojej instlacji wykorzystać chociaż po częsci możliwości sterownika Ecomax 800R i zastosowałem zawór mieszający do ustawiania temperatury w pomieszczeniach. Zanalazłem poza tym na stronie producenta schemat instalacji w którym jest zawór trójdrogowy chroniący kociołi i sprzegło hydrauliczne. Jak uważacie który układ będzie lepszy w moim przypadku.Zarówno wymiennik ciepła jak i sprzegło hydrauliczne były by w domu oddalonym od kotła o jakieś 10 metrów. Załączam dwa schematy C.O mojego autorstwa z poprawkami Digitraxa i producenta. Jak myślicie który będzie lepszy? Pozdrawiam schemat co (poprawiony).pdf
  6. Witam. Czy ktoś z użytkowników forum mógłby mi doradzić i sprawdzić schemat mojej instalacji. Posiadam domek parterowy 120 metrów kwadratowych nowe budownictwo, dobrze ocieplony, nowe okna i muszę zdecydować się na ogrzewanie. Planuję zakup kotła RETO DUO UNI i umieścić go w kotłowni oddalonej od domu około 10 metrów. Oczywiście do połączenia domu z kotlownią planuję zakup rur preizolowanych i zakopać je na głebokości około 1.5 metra. Moje pytanie dotyczy umiejscowienia zawóru 4 drogowego według rożnych danych powinnien on być zainstalowany jak najblizej kotła, co niestety wiąże się z prowadzeniem czterech rur z domu do kotłowni (dwie co i dwie cwu) czego chciałbym uniknąć. Czy jezeli zainstaluję zawór 4 drogowy w domu i wstawię pompę obiegową pomiędzy zaworem 4 drogowym, a kotłem będzie wporządku? Proszę zobaczyć załączone schematy. Pozdrawiam i z góry dziękuję schemat co i cwu.pdf schemat co,cwu.pdf
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.