Witam szanownych forumowiczów ;)
Przejrzałem już tematy w poszukiwaniu informacji ale mam nadzieję że wspomożecie radą.
Przyszedł czas na inwestycję w C.O. - 100 m2 do ogrzania, dom przedwojenny, ściany zewnętrzne murowane 47cm z pustką, nie będą ocieplone, stolarka okienna nowa (drewno z szybą zespoloną), strop puszcza trochę ciepła, pewnie go docieplę za jakiś czas; strych nieużywany. Jako paliwo będzie używane właściwie tylko drewno, kocioł będzie podgrzewał też C.W.U (zbiornik 140l). I tu kilka moich pytań:
1. Czy przyjęte do obliczeń zapotrzebowanie równe 50W/m3 nie jest trochę za małe?
2. Doradzono mi kocioł żeliwny Viadrus Hercules II 22,5 kW (na drewnie ma moc nominalną 16 kW). Czy nie będzie za słaby żeby dla powyższych parametrów? Wydaje mi się że lepiej żeby kocioł pracował na górnym zakresie mocy niż na dolnym.
3. Żeliwo jest odporne na korozję, która przy opalaniu drewnem może w 2 lata zeżreć kocioł stalowy (znam takie przypadki) - stąd bardziej skłaniam się do tego materiału. No i gwarancja Viadrusa na korpus 10 lat robi swoje. Jakie są wasze opinie na temat kotłów żeliwnych? Może zamiast wspomnianego kotła lepszy będzie Moderator na zrębki 20kW?
4. Myślę też o zastosowaniu nowych grzejników żeliwnych (Viadrus). Mówi się że są właściwie niezniszczalne i lepsze przy stosowaniu paliw stałych - ale ceny dosyć wysokie. Może lepiej wybrać grzejniki stalowe produkcji BRUGMANa, BUDERUSa albo PURMo? Czy przy żeliwnych grzejnikach można zastosować miedź na instalację?
5.Kwestia komina - muszę postawić nowy. Przerabiał może ktoś z Was wariant oszczędny -ceramiczne pustaki wentylacyjne + ocieplenie wełną 3-5 cm. Obawiam się że przy wysokości około 8mb średnica może być za małą - 14cm i ciąg do d....
6. Chcę jak najmniej skomplikowaną instalację - coś takiego jak w załączniku. Może waszym zdaniem warto wprowadzić jakieś ulepszenia które niewielkim kosztem mogłyby poprawić komfort użytkowania.
7. Czy jest jakiś sposób aby rozwiązać problem kamienia w instalacji. Fatalna jakość wody z wodociągu może zrobić swoje. Można dodać jakieś środki zmiękczające do wody w instalacji?
8. Jeśli ktoś w oparciu o własne doświadczenia może zaproponować inne i lepsze rozwiązanie chętnie poznam zdanie.
W załączniku rzut i zalecane podłączenie w pdfie.
Pozdrawiam, Wojtek
instalacja.pdf
rzut.pdf