Witam,
Panowie zwracam się do Was z prośbą o opinię i pomoc w wyeliminowaniu błędów w instalacji co i cwu, którą zamierzam wykonać w swoim nowobudownym domu - schemat w załączonym pliku.
Dom ocieplony 15cm szarego styropianu, poddasze 25cm wełny, stolarka 3-szybowa, powierzchnia do ogrzania około 150-160m2, 3-4 osoby. Zawsze nastawiałem się na kocioł olejowy, jednak bardzo niepewne rokowania co do cen tego paliwa zmuszaja do wybudowania kotłowni z kotłem na ekogroszek. Tak więc dopiero od kilku tygodni zacząłem przyglądać się takim rozwiązaniom i podpytywać bardziej doświadczonych osób (ja niestety nie jestem hydraulikiem, więc mętlik w głowie niemały zaczyna się robić).
Tak od razu mam następujące wątpliwości:
- czy pompa obiegowa na obiegu kotłowym może byc na powrocie, kiedy naczynie wzbiorcze otwarte ma być zainstalowane w pomieszczeniu kotłowni?
- czy zawór 3D np. ESBE TV jako samodzielne urządzenie wystarczy do zapewnienia temp na powrocie do kotła np. 50st.C?
- i trochę z innej beczki - niektórzy namawiają mnie aby wykonać to wszystko w instalacji zamkniętej z odpowiednim zabezpieczeniem, bez komplikowania układu wymiennikiem płytowym, czy warto wg Was? Znalazłem nawet kocioł Taurus Bizon, który wg producenta może pracowac w takiej instalacji.
Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za laickie pytania i zapewne błędy w schemacie.
instalacja co i cwu.pdf