Witam
Postaram sie pomoc.
"Dom kupiłem w stanie deweloperskim, poprzedni właściciel rozprowadził ogrzewanie w tym wyprowadzenie pod grzejniki"
- Pytanie czy sa już grzejniki zamontowane czy wystaja tylko same rurki. Należy przeanalizować dobór grzejników ze względu na ich moc przy uwzględnieniu jakim parametrem chcemy wygrzewać instalacje. Jak i jakiego rodzaju kocioł chcemy zakupić niskotemperaturowy czy kondensacyjny.
"Pozostał "tylko zakup pieca"."
- można przyjąć "tylko" ale jeśli nam nie zalezy lub mamy wielcej kasy do wydania na ewentualne błędy popełnione przy zakupie urządzenia.
"Dziś instalator namieszał mi w głowie. Stwierdził że układ poboru cieplej wody w domu jest dobrze zaplanowany (zlew w kuchni 0,5 m - za ścianą łazienka tak samo, górna łazienka ok 3m), więc piec z zasobnikiem jest zbędny i szkoda kasy (i miejsca - tego mam mało w pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym między innymi na piec, pralkę i filtr do wody). Co Wy możecie mi doradzić. W starym domu miale wodę ogrzewana junkersem gazowym więc do dłuższego oczekiwania na wodę jestem przyzwyczajony, ale zawsze nowe może być lesze:)."
- Brawo za rozkład instalacji i idealne usytuowanie pomieszczeń. W takiej instalacji nie ma różnicy jaki system zastosujesz. Kocioł z zasobnikiem czy przepływowy. Nie masz wielu punktów poboru wody. rzepływowy nie znaczy gorszy. kwestia ciśnienia wody w instalacji i jakości wykonanej instalacji c.w.u. bez zbędnych przewęzeń.
"Zależy mi głównie na tym aby nie było spadku ciśnienia i temperatury wody kiedy uruchomi się dwa pobory wody jednocześnie, oraz na obniżeniu kosztów eksploatacji. Dodam że mam bardzo kiepską wodę b. dużo kamienia (stad montaż filtrów do wody)."
- Spadki są wtedy kiedy masz mega wylewki, a za malą średnice instalacji cwu. To jest raczej kwestia techniczna. Na rynku są urządzenia dwufunkcyjne, dzieki którym masz komfort użytkowania w dwóch punktach poboru. Obnizenie kosztów to zapewne kocioł przepływowy, który jest ekonomiczniejszy w przypadku podgrzewu takiej ilości wody jaka aktualnie potrzebujesz. Kocioł z zasobnikiem podgrzewasz wode i tracisz na jej stygnięciu. Efektywność i ekonomia przygotowania wody, to inaczej ilość mocy przezkazana na jej przygotowanie oraz jej efektywne przekazanie zagospodarowanie, Tutaj nie ma dużego wyboru większość producentów oferuje 24-30kW na potrzeby cwu. w urzadzeniach przeplywowych. Ale pytanie na ile sa w stanie zmodulowac moc w przpadku przejścia na c.o. i realizowanego podgrzewu jesienia i wiosną. Gdzie potrzebujesz minimalna moc do dogrzania niewielkiego budynku. Hm i tu zaczynaja sie schody z ekonomia i komfortem. Jak nastawisz sie na duzą moc zabezpieczajaca odpowiednie przygotowanie cwu to tracisz na minimalnej mocy. Oczywiście sa produkty na rynku gdzie przygotowuja dużo wody przepływowo z efektywnościa ok 95,1% i moduluja przyzwoicie 1/5 ale nie za 6000 czy 7000 tyś. Dodam ze 24kw kocioł z zasobnikiem ma efektywnośc w zalezności od zastosowanej wężownicy w zasobniku i automatyki 50-55%. Martwił bym sie kamieniem bo przepływowe maja wymienniki płytowe które sie zatykaja przy twardej wodzie i trzeba je częściej płukac. Na to jest też rozwiązanie np kotły z wymiennikami rurowymi i małymi buforami wodnymi kilkunasto litrowymi. jest to rozwiaznie oszczędne przepływowe ale przystosowane na twardą wode. Akurat tutaj zzastanowił bym sie nad takim własnie rozwiazniem.
"Ponadto instalator jest zdania, że skoro nie ma poprowadzonej cyrkulacji tak ważnej w przypadku pieca jednofunkcyjnego, należy wybrać dwu funkcyjny. - (czy jest sens "dorabiać" cyrkulację kiedy wewnątrz mam zaszpachlowane i dwa razy zagruntowane?"
- A to kaze tobie robić cyrkulacje na kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Nikt Ciebie do tego nie zmusi, poprostu w zbiorniku nalezy zaslepić wyjście cyrkulacyjne i wszystko na temat. Zresztą uwazamże jest to nonsens aby pokowac finanse na cyrkulacje na 5mb instalacji.
a jeszcze jedno odnośnie junkersa nie proponował bym rozwiązań na aluminiowo-krzemowych wymiennikach. Koszty serwisowania są wysokie i efektywnosc kiepska. Ta z katalogu utrzymuje sie przez pierwsze dwa tygodnie a potem tragedia. Lepiej wybrać producenta, który ma kilkadziesiat lat doświadczeń w kondensacji, a nie uczy sie od kilku czy klikunastu lat i produkuje na Polskę produkt tani. ja uwazam że na tanie trzeba nas stać. Proponuję wybrać taki kocioł który, wytrzyma 15-20lat a nie po dwóch zacznie sie sypać.
Mam nadzieje ze pomogłem .
pozdrawiam