Skocz do zawartości

Olek1

Nowy Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Olek1

  1. 23 godziny temu, eliks napisał:

    To też nie wchodzi w grę jeśli masz rurę 120mm.

    Rury jeszcze nie mam.. zakładałem że założę wraz z piecem na pellet.
    Czy w przypadku pieca na ekogroszem wkład w postaci rury jest niezbędny? Obecny komin mam murowany z cegły. Komin kilka lat temu był szlamowany w celu uszczelnienia.

    Dla pieca 15kW wg opisu wystarczy komin 14x14 i zakładałem taki piec założyć, czy może powinien być 20kW?

  2. 19 godzin temu, eliks napisał:

    Zobaczysz że jak pelletu posmakujesz to już do węgla nie wrócisz, wiem co mówię :-)

    Możesz powiedzieć jakie miałeś zużycie węgla i później pelletu? Przymierzam się do pelletu ale obawiam się dużego zużycia.

    W mojej okolicy nie spotkałem pelletu po 450zł/t. Najniższa cena pelletu u mnie była po 650 zł przy cenie ekogroszku 720 zł

  3. Dzień dobry.

    Podłączę się do tematu, gdyż problem pellet/ekogroszek i u mnie jest na tapecie.

    Posiadam budynek z lat 60-tych, który planuję docieplić. Bez przeróbki dachu zmieści się tylko 8cm styropianu i zakładam, że tak to będzie, tyle że ze względu na wysoki koszt raczej już nie w tym roku.

    Obecnie posiadam kocioł Kielar eco-2 35kW - żeliwny, węglowy. Instalacja w miarę nowa. Rurki miedziane, grzejniki panelowe + drabinka w łazience. Do ogrzania 70m2 parter i 80 m2 (mierzone po podłodze)

    Latem cwu grzana jest w ogrzewaczu z grzałką elektryczną, zimą z kotła co. Kotłownia jest mała. Komin murowany 14x14.

    Wg strony cieplowlaściwie potrzebuję kocioł 27kW (po dociepleniu grafitem 8cm moc spada do 12kW, https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a59y). Gdyby przyjąć, że wynik jest prawidłowy, to na obecnym kotle powinienem spalać ponad 12t węgla. Tymczasem, na moje szczęście, w ostatnich dwóch latach zużyłem 4,5 tony węgla/sezon. Nie mieszkam w tym domu zbyt długo ale raczej zużycie na poziomie 5,5 tony do było max.

    Zastanawiam się na piecem na pellet z dużym zasobnikiem (min. 7 dni). Instalator radzi wybrać Lazar SmartFire 22 kW, tyle że obawiam się dużego zużycia pelletu, co może być drogie w utrzymaniu. Jak mam oszacować ile go zużyję? Bazować bardziej na wyliczeniach ze strony cieplowlasciwie czy może z przelicznika obecne zużycie x współczynnik wynikający z mniejszej kaloryczności pelletu. Wtedy wyszło by 4,5t x 28/18 = 7 t pelletu, to dużo.

    Mnie bardziej podoba się piec Slimko, gdyż duży zasobnik na którym mi zależy, mógłbym ustawić za ścianą kotłowni. Niestety z opisu pieca wynika że komin powinien być min. fi160, a u mnie jak wejdzie to rura 120.

    Druga opcja to piec Defro na „niby eco” groszek. Tu instalator radzi Komfort Eko 20kW

    Co sądzicie o tych piecach oraz ich mocach? Czy nie powinienem wybrać o rząd mniejszą moc?

    Z hybryd widziałem jeszcze Klimosz Combi S. Spalanie pelletu w retorcie może być mało efektywne ale żeliwna konstrukcja powinna służyć latami

    Będę wdzięczny za każdą opinię i Wasze doświadczenie w tej materii.

  4. Witam

    Czy w kotłach SmartFire jest możliwość montażu zasobnika z obu stron, czy tylko z prawej?

    Jestem zainteresowany wersją z 440l zasobnikiem gdyż często nie ma mnie w domu i chciałbym mieć zapas paliwa na cały tydzień. Czy ten zasobnik jest dostarczany w całości? drzwi mam 80 cm i nie wiem czy da radę go wnieść do kotłowni?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.