Skocz do zawartości

wistan

Forumowicz
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez wistan

  1. Chodzi mi po głowie jeszcze jedna myśl związana z usytuowaniem wentylatora - z prawej strony pod komorą spalania.

    Oczywiście, trzeba było go ustawić było tak, by otwór nawiewu był jak najwyżej w części popielnikowej, ale by nie naruszyć płaszcza wodnego kotła. W moim kotle odległość od podłogi popielnika do płaszcza wodnego wynosi prawie 14 centymetrów.

     

     

    Mam takie rozwiązanie. Dakon DOR12

    Pracuje dmuchawa i miarkownik. Nadmuch załącza się przy 1 do 2mm otwartej klapki miarkownika tzn.generalnie pracuje miarkownik, a dmuchawa tylko przy zapopielonych rusztach, po rusztowaniu lub jak jest za dużo miału w opale.

    Uchylona minimalnie klapka redukuje nadmiar mocy dmuchawy.

    Pozdrawiam

  2. Jeżeli instalacja pracuje grawitacyjnie, a pompa ma ja tylko wspomagac to myslę ze na powrocie plus obejscie z zaworem klapkowym byłoby lepsze.

    Witam wszystkich tak jak w temacie zwracam się do naszych ekspertów jak lepiej podłaczyc pompe C.O na zasileniu czy na powrocie. instalacja otwarta i bardzo prosta góra i dół w sumie 10 grzejników plus zbiornik na ciepła wode.piec 18 kW wszystko palny.Instalacja miedz główny pion rura 28 a zbiornik przelewowy 30l Główny mój problem polega na tym , że nie każdy zawór grawitacyjny może byc ponoc montowany w pozycji leżącej a takie podłączenie na powrocie chciałbym zrobic.Czy jest to prawda a jesli tak to jakies dodatkowe szczegóły mile widziane. Jeszcze jedno odnosnie zbiornika ciepłej wody oczywiscie zasilenie ciepłej wody górny kruciec a wyjscie dół bo na moim nowym zbiorniku chyba pokrecili naklejki kierunkowe PROSZE O PODPOWIEDZI I WIELKIE DZIEKI!!!!!!!!!!!
  3. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest równoległe połączenie dwóch kotłów w jednej instalacji otwartej (wtedy kocioł gazowy musi być przystosowany do tego typu instalacji) lub zamknietej (przepisy pozwalają już stosować taka do kotła na paliwa stałe po odpowiednim zabezpieczeniu)

    Znam podobna instalacje (mała ilość zładu, takie same grzejniki) która pracuje od 7lat w systemie zamkniętym oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu, a zrobiona tak jak opisał ta black8.

    Bufor to zbędny wydatek i straty przesyłu.

  4. Kociołek jest mały i wszystko pracuje na jednej pompie dlatego zastanawiam się własnie nad głowicą która pracuje płynnie, a zawór zamknij/otwórz.  A jeszcze jedno zawor termostatyczny zwykły czy może lepszy byłby o zwiększonym przepływie to i grawitacyjnie by poszło- niewiem czy dobrze kombinuje.

     

    Automatyk dzięki za odzew, krótki i na temat bez zbędnych filozofii.

  5. Pompa może być montowana na zasilaniu, jak i na powrocie. Oba montaże są poprawne, ale częściej widuje na zasilaniu, rzadziej na powrocie.

     

    A ja myślę że jedna pompa montowana na powrocie może załatwić wszystko tzn. CO i CWU, a ponadto pracuje w nizszych temperaturach i nie jest narażona na pare w przypadku zagotowania wody. 

  6. Napisz tylko czy ma to być układ mieszający dla c.o. czy dla podniesienia temperatury powrotu bo od tego zależy odpowiedź.

     

    Tak to ma być układ mieszający dla c.o. plus zasobnik c.w.u. 

     

    Wszystko na jednej pompie.

     

     

    Zapytam jeszcze czy stosując dwa obiegi z dwoma zaworami 3d (rozumiem że zawór i pompa ma byc na wyjsciu z kotła) musi być sterowanie do tych zaworów czy wystarczą nastawy ręczne.

  7. Jeśli obieg kotłowy (temperatura powrotu do kotła) to dwa wyjścia

    Pompa obiegowa na powrocie zawór na ssaniu pompy pompa zasysa gorącą wodę z wyjścia na instalację c.o.

    Pompa obiegowa na zasilaniu to zawór na tłoczeniu pompy -pompa tłoczy wodę przez instalację c.o. a część kierowana na powrót do kotła

     

    Jeśli obieg na instalację c.o. To tez dwa wyjścia

    Pompa obiegowa na powrocie zawór na tłoczeniu pompy

    Pompa na zasilaniu zawór na ssaniu pompy

     

    Gdzie będzie pompa obiegowa to zależy od Ciebie. Nie ma większych przeszkód aby stosować obydwa rozwiązania dopóki nie pojawia się jakiś element który wymusza konkretne rozwiązanie.

     

    Stosując dwa układy na zaworach trójdrożnych uzyskuje się dwa niezależne układy mieszające które doskonale sobie radzą. jest to rozwiązanie droższe ale bardzo skuteczne. Można je niezależnie sterować a uzyskane temperatury są bardzo stabilne. Wada - cena potrzebne są dwie pompy , dwa zawory trójdrożne dwa układy sterujące ale jeśli kogoś stać to jak najbardziej. Przy zaworze czterodrożnym regulacja odbywa się zawsze kosztem zmiany parametrów obiegu którego nie chcielibyśmy zmieniać. Pozdrawiam

     

    Dzięki guitar za konkretną odpowiedz.

     

    A czy taki układ będzie dobrze działał

     

    pompa na powrocie, a zawór na zasilaniu kotła. Mówimy oczywiście o zaworze 3D.

     

    Dodam jeszcze  że równolegle jest wpięty zasobnik cwu i wszystko ma chodzić na jednej pompie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.