Skocz do zawartości

Bimerang

Forumowicz
  • Postów

    89
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Bimerang

  1. Natomiast nazwę tego wątku zmieniłem na "Sterownik kotła skzp-02 - Ustawienia i porady". Proszę o pisanie tutaj na tematy związane ze spalaniem i ustawieniami sterownika.

     

    Myślę, że taki podział poprawi czytelność obu wątków.

    Super dzięki, naprawdę posty nt. aplikacji mobilnej w jednym miejscu bardzo się mi przydadzą

    Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

    RR

  2. Witam i tak wyglada mój wykres po nocy co nie bylo nic dotykane

    Wygląda na to że siłownik ci te zakłócenia generuje, wskazuje na to obniżka temp kotła w momencie gdy otwiera się zawór. W tym momencie rośnie moc kotła. Jaka przyczyna? Pewnie się to wyjaśni jak TomekBrz wypuści nowy soft. Może napisz do niego na priv, wyśle Ci plik jaki wysłał do marekd.

  3. ale może to się zmieni , podobno mają jakiś rządowy projekt aby prąd w taryfie nocnej był totalnie tani , przebąkują coś o 11 groszach za kw , a to już taniej niż wszelakie paliwa , policzyli że prąd z elektrowni truje 10 razy mniej niż spalanie w domowych kotłach 

    Tak tylko nie wspominają w tych materiałach że żeby ogrzać dom prądem to elektrownia (węglowa) wyprodukuje od 5 do 10 razy więcej CO2 :blink:

     

    A tak ogólnie to wynika z tego że tanie ogrzewanie już było... dlaczego?!?

    1. bo teraz jak zachęca ludzi tanim prądem i uda się uzależnić od prądu indywidualne gosp. to będzie można następnie podnieść cenę+podatki w prądzie. Te 11 gr za kWh to też prąd będzie dotowany (bo chyba nie myślicie że to jest realna rynkowa cena)

    2. Jak już wszędzie będzie ogrzewanie na prąd zakaże się w gminach palenia węglem i in. stałymi. A po podwyżce cen prądu (tak jak to było z olejem i gazem) nie będzie już drogi powrotnej :( (ok mylę się, będzie ale po zapłaceniu podatku od komina...;)

    3. Za te pieniądze wydane przez Polskę na poprawę jakości powietrza, energetyka zmodernizuje sobie sieć i jeszcze wzmocni swoje lobby. Żegnajcie więc producenci kotłów, zduni, kominiarze i handlujący opałem... nikt (z rządzących) nie będzie po Was płakał.

    4. Zwykłym ludziom zostaje tylko konkretna termomodernizacja i inwestycje w fotowoltaikę...

     

    ps. żeby tylko tą kasę jaką na tym zarobią wydali na elektrownie jądrowe, oraz badania naukowe i produkcję ogniw słonecznych. Chyba że fuzja jest za rogiem...?

  4. Ponawiam pytanie, podpowiedzcie coś :)

    Jeśli masz dom niezamieszkany to po co Ci wysoka temp CO? Jeśli chcesz jakieś prace wykończeniowe robić to proponuję obniżyć temp w domu na 15*C. Skręć 4D na 3-kę. Temp na podłogówkę 30*C to też chyba za dużo, jeśli masz dobrze ocieplony dom to 25*C powinno wystarczyć.

    Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie wielkopowierzchniowe sprawdź na http://innowacjebudowlane.pl/blog/2013/09/idealny-komfort-termiczny-w-ogrzewanym-pomieszczeniu-jak-go-osiagnac jaka temp powietrza i podłogi jest najbardziej optymalna

    koniga.jpg

     

    Jak sterujesz temp w domu, ręcznie? Najtaniej wyjdzie zakupić czujkę do pogodówki i ustawić w SKZP ne regulację pogodową temp kotła (str 17 i 22 w instrukcji), jeśli chcesz to robić precyzyjnie nie minie cię zakup siłownika do 4D i ustawienie sterowania mieszacza czujką pokojową. Tylko takie sterowanie pozwoli na jakieś oszczędności...

    Pozdro

    RR

  5. Od 6 października 770 kg, w tym gdzieś 400 kg eksperymentalnie: Barbórka 699zl/t (LEROY), eko kamienny 650zl/t 23MJ (Castorama), Czarny diament 25MJ (OBI), piast z lokalnego składu, eko z lokalnego składu 760zl/t, groszek (ruski) z tego samego składu 650zl/t. Każdy z nich kupowałem po 2-3 worki 20-25kg. Do tych 400 kg dokupiłem jeszcze 2t wesołej 750zl/t (drugi lokalny skład) ale lekko się spieka. 

     

    W ostatnim tygodniu testowałem jeszcze ruski eko (oceniam na jakieś 26-27MJ, czyli podobnie jak wesoła i podobnie do niej się spiekał) za 630zł/t i kolumbijski 680zl/t deklarowane 26MJ). Z 116kg zostało 108 po wysuszeniu... zresztą do wszystkich marketowych mam to samo zastrzeżenie że z worka 25kg ubywało po podsuszeniu 5-8% wody... powiecie że 630 zł/t za ruska o kaloryczności jak wesoła to okazja, tyle że teraz to już nie pogoda na kupowanie groszku- z tych 48kg po podsuszeniu zostało 44 kg i tak był jeszcze mokry jak wrzucałem do zasobnika.

  6. topicktm a jaki jest czas tego przyspieszania i hamowania? Tzn jaki okres. bo to może być po prostu sterowanie dmuchawą przez SKZP. Ster nie ustawia na stałe mocy dmuchawy tylko bada jaki wpływ ma podniesienie obrotów na temp spalin/kotła wiadomo że jeśli temp będzie się podnosić ponad wyznaczoną to ster zwolni dmuchawę.

  7. SKZP ma ustawioną histerezę na 0,5*C żeby właśnie nie pracował cały czas ;) i powiedzmy sobie szczerze gdyby nie było tego wykresu temp CO to byśmy tak na to nie zwracali uwagi. Ciekawe gdybyś podpiął swój poprzedni ster i pokazał wykresy może też by było widać że cały czas zawór pracuje tylko w węższym zakresie?

     

    A faktycznie gdyby wprowadzić takie ustawienia o jakich piszesz, pewnie by to wiele poprawiło. Tyle że znowu by doszło więcej ręcznego ustawiania bo każdy ma inną instalację :(

  8. Maniek, Kędzior, wachlowanie pojawia się wtedy gdy sterownik i siłownik zaworu nie nadążają za zmianą temp w obiegu CO. Jeśli zmiana temp (a wiąże się to z kątem otwarcia zaworu) jest duża, wtedy sterownik zamyka/otwiera zawór ze stałą prędkością i histerezą 0,5*C (tzn sygnał zamknięcia/otwarcia pojawia się gdy temp wody w obiegu przekracza o 0,5*C obliczoną). Niestety jest pewna bezwładność czasowa sterownik+siłownik reaguje z opóźnieniem. Jest to taki odpowiednik "trapezów" na mocy kotła, tylko że o krótszym okresie. Wynik falujący wykres i pracujący non-stop siłownik.

    Myślę że jakimś sposobem na uniknięcie wachlowania jest unikanie zbytniego (albo jakiegoś zakresu) otwarcia zaworu 4D. Możecie sprawdzić przy jakim kącie otwarcia 4D pojawia się wachlowanie i czy np. zmiana prędkości obiegów obu pomp CWU i CO ma na to wpływ. Można spróbować dławić obieg CWU zaworem kulowym. I jest jeszcze możliwość podniesienia temp na kotle.

    Albo możecie poczekać na nową wersję oprogramowania od Tomka, bo pewnie juz nad tym pracuje...

     

    ps. ja u siebie, po prostu wyłączyłem pompę CWU i przez kocioł płynie tylko woda napędzaną pompą CO, min otwarcie zaworu 4D podniosłem d0 15%

  9. Podnieś wzmocnienie do 10. Obniż temp zadaną mieszacza do 40*C. Jeśli masz 300l i włączysz pompę CWU na stałe to będziesz miał temp CWU taką jak na kotle. Ma to swoje zalety- zbiornik będzie działał trochę jak bufor. Z tą cyrkulacją chodziło o to, żeby podłączyć pompę CWU do gniazda cyrkulacji w sterowniku i włączeniu cyrkulacji (na sterowniku) na stałe.

  10. A jakie masz? Tomek chyba zaleca koło 10-ciu. W kotłowni nie musisz z SKZP mieszkać, ster naprawdę zrobi wszystko za Ciebie ;) Tylko daj mu szansę (Wadus potwierdzi). Na ten moment masz naprawdę dobrą modulację, spalanie chyba też w normie. Obserwuj popiół i w zależności do tego poprawiaj nadmuch. Jeśli masz pompę CWU możesz ją podłączyć do wyjścia cyrkulacji i włączyć na stałe (chyba że już tak zrobiłeś) poprawi to obieg wody w kotle i modulacja wtedy naprawdę się wygładzi.

  11. Dymno oczywiście temp pokojowa jest brana pod uwagę, ale jak pisał Tomek w tym temacie, jest moduł "całkujący" - ster bada jaka temp jest w pokoju, potem ustawia temp na mieszaczu- po jakimś czasie sprawdza czy temp w pokoju wzrosła czy nie i oblicza poprawkę temp na mieszaczu. Jak byś wyłączył czujnik pokojowy i ustawił temp za 4D to ster by po prostu trzymał tą temp, niezależnie jaką byś miał temp na kotle.

     

    "1. Jest mieszacz, jest regulator pokojowy (wbudowany).
    Układ steruje tak mieszaczem, aby osiągnąć temperaturę wyliczoną dla obwodu CO. Temperatura obwodu CO jest wyliczana na podstawie różnicy zadanej i rzeczywistej temperatury pokojowej."

     

    To jest właśnie ten przypadek, tylko w instrukcji można by dodać że to są warunki początkowe. Po jakimś czasie SKZP sam się "uczy" jaką temp grzać w danym momencie. U mnie np. temp pokojowa jest stała od 22,4 -22,7*C a na grzejniki idzie mi temp od 28 do 38*C (przy obecnej pogodzie) i otwarcie 4D od 15% do 54% w zależności od potrzeb CO.

     

    Ważne jest też umieszczenie czujnika, jesli masz go gdzieś gdzie dział na niego jakieś dodatkowe źródło ciepła, w pozostałych pomieszczeniach może być chłodniej.

    Czasem może trochę potrwać zanim dojdzie do zadanej.

    Modulacja % zależy od tego czy została osiągnięta temp kotła.

  12. Fajnie. Dzięki. ale dalej nie rozumie kilku kwestii.

    temp. CO mieszacza. Dałem "zadana" np 50 oC a piec cały dzień sie ledwo buja. Grzejniki raczej letnie niż ciepłe i cały dzień nie dobił do temp. zadanej (pokojowej) 22oC

    po 2.   temp. min. mieszacza jak dam np.30oC to w nocy i tak otwiera zawór żeby ją utrzymać

    i po trzecie czemu ustawia sie min. otwarcie zaworu 10%?

    Po pierwsze czytaj instrukcję ;P po drugie ja dałem 10% na min otwarcie bo tak mi pasuje w mojej instalacji. Masz włączoną pompę CWU na stałe? jeśli nie to właśnie po to jest te 10% żeby woda nie stała w kotle jak się zamknie zawór. To samo z drugiej strony jeśli dasz 100% to cała zagrzana woda pójdzie na instalację i momentalnie wychłodzi kocioł.

     

    Odpowiadając na Twoje pytanie; ten ster nie jest głupi. Wylicza temp na CO badając jak się zachowuje temp. pokojowa, jeśli na początku grzejniki są letnie to tak ma być... tutaj liczy się grzanie przez cały czas a nie zrywami jak przy zasypowcu. Obniżył bym temp zadaną mieszacza bo teraz dąży do 50*C na grzejnikach, a przy tej pogodzie to chyba wciąż za dużo. Daj 35 -40*Co normalne że dom się wygrzewa, to może trwać 2-3 dni

     

    Jeśli chcesz mieć niższą temp w nocy to da się zrobić (instrukcja), ale nie polecam, to co zaoszczędzisz w nocy, rano w dwójnasób piec będzie musiał nadrobić. Możesz spytać każdego w tym temacie- każdy dąży do jak najbardziej stabilnej pracy kotła.

    By obniżyć temp spalin przymknij szyber (pod warunkiem że masz szczelny kocioł i czopuch) spaliny będą dłużej w kotle i wymiana będzie skuteczniejsza.

  13. Witam.

     

    Proszę o pomoc w ustawieniach kotła. Jest to kocioł żeliwny 23 kW z dodatkowym rusztem awaryjnym, przewymiarowany jak na dom pół bliźniak lata 70 ok 130m pow. ogrzewanej. Na sterowniku Timela pracuje drugi dzień i mam kilka problemów.

    Hej Dymno; mam podobny kociołek i instalację, jeśli chcesz możesz ustawić wg. moich ustawień:

    b820a995b03f.jpg 44274168183a.jpg a1459b6bb9c7.jpg 3be60e38743a.jpg 1807a576b06e.jpg b7b91f2ae99a.jpg 35ac93b3cd90.jpg 4b7b99fb3d0f.jpg 5e8b43beface.jpg ce29e1a612b7.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.