Skocz do zawartości

daro84

Forumowicz
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez daro84

  1. Witam.

     

    Bardzo porszę o pomoc w doborze automatyki do sterowania ukłądem z załącznika. Potrzebuję sterować niezależnie dwoma obwodami grzewczymi na podstawe temp. pomieszczenia oraz w przyszłości siłownikiem zaworu mieszającego na powrocie.

    Aktualnie, fabrycznie zamontowany sterownik Compit Carbo Control 100 pozwala na sterowanie pompą CWU oraz pompą do obwodu 1. Mógłbym zamontować termostat pokojowy Compit NANO jednak on pozwala tylko na obsługę tego co CarboControl 100 (czyli cwu oraz obwod 1), a ja potrzebuję sterować jeszcze pompą obwodu 2 oraz siłownikiem zaworu 3D.

    Czy mógłby mi ktoś doradzić jak można to rozwiązać?

     

    Pozdrawiam

    post-12756-0-64966200-1353454368_thumb.jpg

  2. z informacji ze strony producenta wynika że kocioł o którym piszesz (PELLEMATIC SMART) jest ,tak jak napisał arthi, kotłem kondensacyjnym wykorzystującym ciepło spalin co pozwala na osiągnięcie sprawności do 106% (zapewne w warunkach laboratoryjnych). Z tego co doczytałem jest to rozwiązanie kombinowane dedykowane do ogrzewania wraz ze wspomaganiem przez instalację solarną.

    Z kolei drugi kocioł z ich oferty (PELLEMATIC) wydaje mi się korzystać z retory bardzo podobnej do palnika pancerpol trio.

    Ciekawe po wiela cenią sobie za te kociołki?

  3. Jeżeli chodzi o sposób liczenia to wszystko policzyłeś dobrze. Nie sprawdzałem czy pomyliłeś się w rachunkach. Niestety wszystko musisz kupić jako zestaw wraz z usługą montażu oraz musisz zaciągnąć kredyt w jednym z banków współpracujących z NFOŚiGW (tak to się chyba pisze). Sprawdź jakie są koszty kredytu i dolicz. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile tej dotacji naprawdę jest bo reklamy dystrybutorów sugerują że dofinansowanie wynosi 45% zapominając o podatku, kredycie i kosztach kwalifikowanych. Niemniej jednak ile by nie dawali to zawsze to coś. Szkoda tylko że nie ma dotacji na pompy ciepła i inne źródła "eko" ogrzewania jak pelety czy pozostała biomasa.

  4. Witam.

     

    Mam do sprzedania dwa zbiorniki dwupłaszczowe po rozebranej instalacji olejowej. Dane przedmiotu:

    • producent: Schutz
    • pojemność: 1000 l / 700 l (zbiornik zewnętrzny/zbiornik wewnętrzny)
    • materiał wykonania zbiornik zewnętrzny: stal ocynkowana
    • materiał wykonania zbiornik wewnętrzny: tworzywo sztuczne
    • cena: 675,00 zł/szt
    • koszt wysyłki kurierem na palecie około 150-200 zł/szt
    • przy zakupie 2 sztuk wysyłka drugiej sztuki za pół ceny

    PS. zdjęcia jutro, kontakt na priv

     

    Pozdrawiam

  5. Dostałem dzisiaj odpowiedź na pare pytań, wszystko wyjaśnione bardzo wyczerpująco. To czego nie można doczytać na stronie i w instrukcji:

    - gwarancja 2 lata (nie obejmuje zapalarki)

    - dojazd serwisu nie jest objęty gwarancją gdyż części wrażliwe ( zapalarka, fotokomórka, czujnik termiczny, czujnik temperatury) wysyłane są przeważnie użytkownikom do samodzielnej wymiany :) przy jednoczesnym wsparciu telefonicznym, jak dla mnie ok, gorzej jak jednak będą musieli dojechać :( jakieś 460-480 km wg google w jedną stronę

    - nie można palić owsem, a jedynie peletem drzewnym, szkoda bo to zawsze jakaś alternatywa.

     

    Poprosiłem o wycenę palnika i podajnika (bez zbiornika) wraz z montażem, jak otrzymam i nie zejde na zawał to się pochwalę.

     

    Pozdrawiam

  6. a co myślicie o palniku Eurofire? Nowy model ze sterownikiem plum (prawdopodobnie ecoMax 800P). Niestety tylko roczna gwarancja i zero informacji o autoryzowanych seriwsach/instalatorach, a wymagają instalacji przez wyszkolony personel. Napisałem dzisiaj kilka pytań do nich, zobaczymy co ciekawego odpiszą.

    instrukcja.pdf

  7. jak wykonasz próbę to napisz co się działo po osiągnięciu temperatury zadanej: czy występowały wybuchy, jeżeli tak to czy przed wybuchem jest przedmuch (jak nie ma przedmuchu to tak jak pisałem wyżej), niezależnie od tego czy buchało z pieca czy nie napisz co się działo z temperaturą po osiągnięciu temperatury zadanej, o ile wzrosła, czy była stabilna.

     

    PS. lewe powietrze może zasysać z drzwi paleniskowych, drzwi popielnikowych, klapki wentylatora

  8. wg mnie, namiętnego palacza od góry (choć mam nadzieję, że już nie długo) pierwszym problemem jest zbyt szybkie dochodzenie kotła do temperatury zadanej. Zrób tak jak powiedział ci vernal czyli zmniejsz siłę nadmuchu. Jeżeli na sterowniku masz już minimum to przysłoń blendę na samej dmuchawie. Następnie czopuch na kominie przysłoń w taki sposób aby w komorze spalania był płomień, a nie smolisty dym. Zabiegi te powinny spowodować że kocioł będzie dłużej dochodził do temperatury zadanej zajmując mniejsze ilości paliwa. Palenie się mniejszej ilości paliwa powinno wyeliminować miejscowe gotowanie wody oraz spowodować że powietrze wtórne podawane przez drzwiczki zasypowe poradzi sobie z gazami nim nastąpi kolejny przedmuch.

    Jeżeli uda ci się wyeliminować miejscowe gotowanie wody ale nadal będzie buchało z pieca po dojściu do temperatury zadanej i odłączeniu dmuchawy to musisz zwiększyć częstotliwość przedmuchów przy jednoczesnym skróceniu czasu ich trwania.

     

    PS. czy w trakcie palenia od góry zarasta ci komora spalania?

  9.  

    Na pewno spalanie pelletu jest łatwiej wysterować i palnik stosowany z zestawie z kotłem na gaz lub olej ma większą sprawność.

     

     

    Sambor, czy mógłbyś polecić konkretny palink do kotła Buderus Logano G115 lub doradzić czym kierować się przy wyborze?

     

    Gdy zacząłem zgłębiać temat peletu w pierwszej kolejności wpadł mi w oko palnik Kostrzewa Platinum Bio 16kw. Jednak warunki gwarancji na produkty Kostrzewy są masakryczne dlatego zaczałem szukać dalej. Poprzez palniki ecofire doszedłem do polskiego produktu o nazwie PellasX mini ale poza jednym filmikiem na youtube i opisem na stronie producenta nic więcej nie znalazłem. Kontakt mailowy z producentem poprostu nieistnieje, wysłałem dwa zapytania i zero odpowiedzi. Jedyne co zaobserwowałem to fakt, że sterownik Kostrzewy to ten sam (przynajmniej zewnętrznie) co w Pellas'ie.

     

    Mam jeszcze konkretne pytania odnośnie palnika Pellas, jakby ktoś mógł mi pomóc to będe bardzo wdzięczny:

    "Opatentowany system mieszania paliwa w komorze paleniskowej - znacznie wydłuża czas bezobsługowej pracy" - co to za system i na czym polega?

    "Możliwość kontroli procesu spalania przy użyciu szerokopasmowej sondy lambda(opcja)" - czym jest sonda i co daje jej zastosowanie (bo nie jest tania)

    "Opatentowana technologia spalania nadciśnieniowego" - co daje spalanie nadciśnieniowe?

     

    Pozdrawiam

  10. I własnie ta bezobsługowość jest w tym wszystkim tak ważna, że rekompensuje ujemny rachunek ekonomiczny. Wybór rozwiązania z palnikiem dodatkowym (nie jako typowy piec na pelet) wg mnie daje też dodatkowe korzyści, także ekonomiczne tj. :

    - uniezależnienie od jednego paliwa,

    - możliwość palenia węglem w okresie silnych mrozów,

    - palenie peletem w formie przepalania przy aktualnych temperaturach (-1, +10)

    - funkcja podgrzewania CWU latem

    Ważne jest też to, że nie trzeba odrazu inwestować 10k zł w piec z podajnikiem. Można zrobić to w dwóch etapach, najpierw piec a później dołożyć palnik. Ja mam to w planach na ten rok a co z tego wyjdzie to zobaczymy.

  11. Zgadza się, że moge ale palenie w moim kotle, który nabyłem mimowoli razem z mieszkaniem jest uciążliwe ze względu na to że po wypaleniu opału musze rozpalać na nowo. Dlatego przed następnym sezonem chciałbym wymienić piec. Wybór padł na dolniaka. Niestety mam małe pole do popisu jeżeli chodzi o ilość miejsca. Ultima II, o której wspomniał Sławas spełniłaby moje oczekiwania co do gabarytów bo jest stosunkowo wąski i ma możliwość instalacji palnika w drzwiczkach. Nie wiem w jaki sposób mógłbym zainstalować palnik z przodu np. w Zębiec KWKD 15, Dakon Dor 16 czy Hefie?

     

    Pytanie do Sławasa: jaką moc kotłą posiadasz (bo rozumiem że masz Ultimę II)? i czy dół otworu załadowczego jest na tym samym poziomie co dół przegrody pionowej? Jeżeli tak to w jaki sposób ma się tam palić tylko opał na dole komory załadowczej?

  12. Z wieszku wygląda całkiem ok ale martwi mnie ten prześwit pomiędzy komorą załadowczą a wyminnikiem pionowym, wygląda mi to na takie spalanie dolno-górne, czy może to potwierdzić ktoś kto ma lub widział kocioł Ultima II? Dodatkowym problemem dla mnie jest wymóg przekroju komina czyli 20x20 (400 cm2), a ja mam 12x17 (204 cm2) więc o połowę za mało. Nie wiem czy to ważne ale mój komin ma 11,5 m wysokości, czy to pozwala na podpięcie pieca o większych wymaganiach przekroju przewodu kominowego?

     

    aaaa i jeszcze nie widze w nim ruchomych rusztów, przy pelecie są zbędne ale przy paleniu węglem czy drewnem to jest to całkiem przydatna rzecz.

  13. Witam!

     

    Od pewnego czasu zaczałem myśleć nad rozwiązaniem problemu przpalania w okresie wiosennym oraz letnim (na wodę). Mam mieszkanie 80m2, instalacja otwarta, piec Zębiec SWK 14, zbiornik CW 140L i rozpalanie w piecu gdy temperatura na dworze wacha się od 0 do +10 powoduje że w domu mam tropiki. Temperatury na dworze są takie że przy krótkim przepaleniu około godziny 18 rano jest zimno natomiast przy zasypie węglarki węgla kamiennego i rozpaleniu tego od góry jest tak jak pisałem wyżej (tropiki).

    Przegądając to forum bardzo spodobał mi się piec dolego spalania DAKON DOR lub Junkers. Jest to bardzo fajny kocioł który eliminuje koniecznośc wygaszania i ropalania ponownie od góry w okresie zimowym. Jednak dalej pozostaje kwestia okresu wiosenno letniego. Google podrzuciło mi następujące rozwiązanie: DAKON DOR na pelet. (patrz załącznik). Do klasycznego dolniaka z boku został dołożony palnik ecofire na pelet dzięki czemu w okresie wiosennym i letnim przepalane będzie peletem (automatycznie) natomiast w zimie palenie ciągłe węglem kamiennym.

    Co myślicie o takim rozwiązaniu? Czy palnik na pelet w kotle który nie jest stricte do tego przystosowany zda egzamin? Czy można zamontować taki palnik do innego dolniaka np. KWKD Zębiec czy HEF'a?

    Dodam tylko że nie chcę kotła z podajnikiem na ekogroszek z tego względu że nie mam miejsca na takie rozwiązanie, a poza tym dolniak przy paleniu ciągłym jest również w miarę bezobsługowy, tak samo nie chce kotła tylko na pelet ponieważ jego cena i zużycie w zimie nie należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań oraz uzależniam się od jednego typu paliwa.

    Będę wdzieczny za opine i porady

     

    Pozdrawiam

    post-12756-0-27831900-1331839929_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.