Skocz do zawartości

an_mat

Forumowicz
  • Postów

    49
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez an_mat

  1. A jaką funkcję ma pełnić zawór 3D w tej instalacji?

     

    W takim układzie - montaż na zasilaniu, nie masz ochrony kotła, tylko regulację temp wody zasilającej na odbiorniki.

    Jak zamontujesz zaw 3-d na powrocie to możemy mówić o ochronie powrotu.

    Czy mógłbyś narysować mi poprawny schemat ,opierając się na moich zdjęciach,w którym dokładnie miejscu i w jaki sposób go zamontować,by służył jako ochrona kotła,byłbym Ci Bardzooooo wdzięczny

  2. Witam.Choć tema ten już dawno był poruszany to chcę się do niego dołączyć i proszę znawców o podzielenie się swoja wiedzą.

    Piec na ekogroszek z podajnikiem 25kW

    Czy instalacja na rysunku  nr.1 jest prawidłowa (chodzi mi głownie o zawór 3-drożny) który ma za zadanie głównie regulację temperaturę wody która wraca do kotła a więc jego ochronę,w pomieszczeniach temperaturę reguluje termozaworami.

    Inny hydraulik który to widział mówił że powinno to wyglądać jak na rys.nr 2.

    Zawór 3D miałem zawsze ustawiony przez instalatora na "9",ale ten drugi fachowiec przestawił go na "7". Zawór ten jak widać na zdjęciu ma skalę od 0-10. C.Proszę mi jeszcze wytłumaczyć zasadę ustawiania zaworu3D.  np.ustawie go  w pozycji "0" - "1" albo w górnej "9"-"10" przy których wartościach dogrzewania kotła jest bardziej skuteczne.

    Przepraszam za moje może dziecinne pytania  i  z góry DZIĘKUJĘ za pomoc.

    post-1235-0-44313600-1391082889_thumb.jpg

    post-1235-0-54751100-1391082911_thumb.jpg

    post-1235-0-13746500-1391082931_thumb.jpg

  3. Witam,może Jarek 7733, faktycznie zamarzł :huh: ,ale temat ciekawy i godny dalszej dyskusji.Czy ktoś inny zechce się podzielić swoim doświadczeniem w tej dziedzinie.Sam nie raz się nad tym zastanawiałem czy warto zainwestować w turbinę wiatrową do wspomagania CO i CWU.Wiadomo wydatek jak na razie jest duży ,i cała inwestycja nie tak szybko się może zwrócić, ale z drugiej strony widzę coraz więcej turbin stawianych na prywatnych posesjach .

    Proszę o dalsze wypowiedzi

    Pozdrawiam

  4. Witam.Nie jestem mocy w tym temacie i właśnie dla tego pytam tu na Forum osoby które lepiej od mnie go znają i BARDZO DZIĘKUJĘ za wszystkie wypowiedzi,które są dla mnie cenne.Kombinuję bo jak piałem,w przeciągu 6 lat wysiadł mi już 3 zestaw (250W-24lit.) hydroforowy i myślałem że te hydrofory są po prosu za słabe (mała moc ssania) i dla tego tak szybko "wysiadają".Z tego co się w sieci tu się dowiedziałem, to zdecydowałem się na kupno mocniejszej pompy około1000-1300W i zbiornik 50-80 lit.Zobaczę w praktyce jak taki zestaw będzie się sprawował i jak długo mi będzie "służył" a swoim doświadczeniem podzielę się na tym zacnym Forum.

    Ps.

    nie biorąc to za reklame -jakiej firmy zestaw o podobnych parametach polecacie

    Pozdrawiam

  5. tak podwieś ją na 30cm od dna studni ,ptesostat daj w pomieszczeniu i mozesz te 24l zbiornik wykorzystać i bedzie działało a pompę min 1kW moze byc na 230 V

    Witam.A co sądzicie o takim wynalazku:

     

    http://allegro.pl/pompa-hydroforowa-dp355y-dp-355-dp-355-sanie-23m-i2725504604.html

     

     

    Czy taki układ może rzeczywiście tak znacząco wzmocnić moc ssania pompy , czy ktoś w praktyce wypróbował ten wynalazek???

    Pozdrawiam

  6. Witam.Proszę o radę jaki zestaw najlepiej zainstalować do pobierania wody ze studni wykonanej z kręgów. Rodzinka 3 osob.+podlewanie małego ogrody . Studnia ma około 5 m. głębokości ( w tym około 2 m. wody ). Do tej pory miałem zestaw hydroforowy z 24 lit. zbiornikiem membranowym, oddalonym do studni około 4 m .to mój już 3 zestaw w przeciągu 6 lat który mi właśnie wysiadł- dobija max około nie całe1 bar.Sprawdziłem już wszystko co możliwe kosz z zaworem zwrotnym w studni,ciśnienie w zbiorniku,szczelność itp.Obecnie chcę wypróbować zestaw z pompą głębinową,którą chciałbym podłączyć do tego zbiornika (24 lit.) .Nie wiem jednak w jaki sposób umocować pompę w tej studni,czy wystarczy jak ją podwieszę linkami tuż nad dnem,czy można ją postawić na dnie studni (dno jest wykonane z powbijanych nadpalonych palii i wyłożone drobnym żwirem), z podłączeniem pompy do prądu raczej nie będzie problemu.Jeszcze jedna wątpliwość jaka mnie nurtuje,czy pompa głębinowa musi być wpuszczona w np plastykową rurę,aby wytworzyła odpowiednie ciśnienie ,czy może swobodnie być podwieszona na lince.

    Z wszelkie informacje

    dzięki :)

  7. Witam.Zainstalowałem w łazience kocioł dwu funkcyjny z zamkniętą komorom spalania. Muszę zamontować w tejże łazience dodatkowy komin wentylacyjny dwuścienny ocieplony fi 150.

    Kominiarz który robił mi projekt mówi że trzeba go wykonać z blachy nierdzewki ,taki komin jest bardzoooo drogi :( .Znalazłem w sieci komin który zrobiony jest z blachy ocynkowanej (też dwuścienny -ocieplony) i jest znacznie tańszy. Czy komin z ocynku będzie spełniać wymogi prawne??? Zna może ktoś z zacnych Forowiczów przepis prawny, który wyraźnie mówi z jakiej blachy musi być wykonany komin wentylacyjny (NIE SPALINOWY).

    Za wszelką pomoc z góry DZIĘKUJĘ

  8. Oleju przepracowanego trzeba na sezon w zasadzie tyle samo co opałowego (w litrach). Olej przepracowany ma zbliżone parametry energetyczne do tzw. oleju opałowego średniego i nieco niższe jak OO lekki (to czerwone co niektórzy leją do diesla wink.gif )

    Średnie zapotrzebowanie na sezon grzewczy wynosi około 12 - 15 l / m2 powierzchni ogrzewanej - czyli np. dla domku 120m2 potrzeba : 120m2 x 15l = 1800 l

    Na rynku mechanicy dają go "za darmo" albo niektórzy 'golą" po 100zł / beczkę. Równie dobrze można wykorzystywać oleje i tłuszcze posmażalnicze lub tzw. "tłuszcz techniczny" (jest to pozaklasowy smalec).

     

     

     

    automatyk-

    Kogeneracja-

    Też zastanawiałem się nad spalaniem oleju przepracowanego,ale nie wiem czy wszyscy wiedzą że olej przepracowany traktowany jest jako odpad niebezpieczny i utylizacja (również spalanie) wymaga specjalnego zezwolania, w przeciwnym razie można się spodziewać podczas kontroli np.straży miejskiej wysokich kar $$$ .Myślę że nie rozważne jest chwalenie się tym gdzie kolwiek a tym bardziej publicznie . :ph34r:

  9. Witam po dłuuuuuugiej przerwie ,widzę że temat ucichł więc spróbuję go trochę odświeżyć.W prawdzie okres grzewczy się po woli kończy lecz nawet się człek nie obejrzy jak znów trzeba będzie rozpalać nasze piece.

    Ja w tym okresie grzewczym paliłem ekogroszkiem spaliłem go do tej pory około 3 tony.Mimo że Polska na węglu "stoi" to ceny za 1 tone są b. wysokie , więc ciągle mi chodzi po głowie jak obniżyć koszty ogrzewania.Tym razem zastanawiam się nad paleniem ekogroszkiem+pelletem (proporcje jeszcze nie znam).Chciałbym sam robić pellet na własny użytek.Zastanawiam się nad kupnem małej peleciarki,mam możliwość stałego dostępu do trocin.Temat produkcji pellet trochę jest mi znany,ale tylko teoretycznie.Zastanawiam się tylko czy jest to opłacalne.Probowałem jakiś czas mieszać trociny z ekogroszkiem ,nawet się to dość dobrze spalało i nie było problemu,podajnik ślimakowy dawał radę z takim paliwem ,jedynak trociny szybko się spalają na palniku a pellet byłby podobny do ekogroszku więc nie musiałbym ciągle ustawiać sterownika.Ciekawe czy ktoś palił taką mieszanką.Jakie jest Wasze zdanie,czy warto samemu produkować pellet.A może ma ktoś inny pomysł jak taniej ogrzeć dom kotłem z podajnikiem slimakowym ???

  10. Witam.Z powodu awarji starego sterownika "Ignis Alfa" kupiłem inny sterownik "solar PK 35" .Piec 25 kW.z podajnikiem ślimakowym opalanym ekogroszkiem .Sterownik ten trochę rożni się od Ignis Alfa więc nie do końca wiem jak go ustawić.Mam więc WIELKĄ prośbę do osób które mają taki sterownik o podanie mi wartości ustawjeń tego sterownika.Zdaję sobie z tego sprawę że i tak będę musiał później trochę skorygować te ustawienia gdyż każdy rodzaj węgla ma inne parametry.

    Za wszelkie informacje z góry WIELKIE DZIĘKIpost-1235-0-64538800-1331209458_thumb.jpg

  11. Witam.Bardzo chciałbym mieć w mieszkaniu kominek i cieszyć sie widokiem palącego sie w nim drewna lecz nie mam możliwości zainstalowania kominka tradycyjnego-brak podlączenia do komina.Zastanawiam się więc nad kupnem w ostateczności kominka elektrycznego z efekemt trójwymiarowego płomienia i dymu Opti-Myst

    link: http://www.glendimpl...,3,25,17,1.html

    Efekt realnego dymu i ognia uzyskuje się w tych kominkach po przez wytwarzanie pary wodnej plus odpowiednie oświetlenie.Czy w takim razie nie ma niebezpieczeństwa że przy długim użytkowaniu kominka (sam efekt bez grzania) nie wzrośnie znacznie wilgoć tego pomieszczenia??? .Czy może ktoś wie ile wody /godz. zużywa ten generator pary???.

    Za wszelkie informacje na temat takiego typu kominków z góry WIELKIE DZIĘKI

  12. Witam.Miałem kiedyś podobny problem.Myślę że powodem tego jest wina dmuchawy -za mało powietrza .Zacznij na początku od zwiększenia mocy dmuchawy max i mini.

    jakie masz ustawienia dmuchawy i pozostałe ustawienia sterownika.

    Moje ustawienia sterownika :

    zadana temp.55 st C

    czas pracy -grzanie-- 9

    czas przerwy - grzanie-- 38

    czas pracy czuwanie -8

    czas przerwy-czuwanie 45

    moc dmuchawy max 65%

    moc dmuchawy min 40

    mnożnik czasu dmuch.+1

    przysłona na dmuchawie otwarta na około 1/3

    Przy tym ustawieniu spalam około 20-25 kg opału na dobę.

    Życzę powodrzenia

  13. Witam.Nie znalazłem odp.na nurtujący mnie problem z hydroforem wiec chciałbym go poruszyć w nowym temacie-pytaniu.Mam zainstalowany w domowej instalacji wodociągowej hydrofor (jak na zdjęciu )Hydrofor do pewnego czasu działał poprawnie tzn.wytwarzał ciśnienie wody około 3 bar.Kilka dni temu po załączaniu ( odkręcony kran) nie chciał się wyłączyć ,ciśnienie spadło do niespełna 1.7-2 bar.Musiałem wyłączyć go z sieci -prądu bo bardzo się zagrzał silnik. Na wyłączniku ciśnieniowym obniżyłem ciśnienie wył. na około 2 bar ,żeby się hydrofor wył. Na takim ciśnieniu teraz pracuje w miarę ok.,choć znacznie dłużej musi "dobijać" do tego ustawionego ciśnienia.Takie rozwiązanie jednak mnie nie zadowala bo to ciśnienie jest zbyt niskie.Dopompowałem do zbiornika powietrze do około 1.6 bar i na tym poziomie się utrzymuje.Wnioskuję że przepon jest szczelny :rolleyes: .Co więc może być przyczyną że pompa nie może "dobić' do poprzedniego ciśnienia wody B) Myślę że pampa też nie jest zapowietrzona bo chyba przy zapowietrzeniu nie "dobiła" by i do tych 2 bar.

    Byłbym bardzooooo wdzięczny za ewentualne sugestie

    Pozdrawiam

    post-1235-0-75340800-1300962841_thumb.jpg

  14. Witam.Z racji tego iż kilkakrotnie miałem przypadki że zagotował mi sie woda w kotle (kocioł na paliwo stałe).zastanawiam się nad zrobieniem systemu alarmowego w sytuacji gdy temperatura wzrośnie dość wysoko np.około 85 st.C.Do tego chcę użyć termostatu np tego 4077976300_1297346625_thumb.jpg zasilany bezpiecznym 12 V napięciem.Do termostatu chcę podłączyć syrenkę np.taką 9330708400_1297346972_thumb.jpg.wszytko jest wydawałoby sie dziecinnie proste .ustawiam żądaną temperaturę po której termostat zewrze styki i włączy sie syrenka.Ale jak rozwiązać sprawę gdy zabraknie prądu.Pompa obiegowa nie "chodzi" więc szybko wzrasta temperatura na kotle,alarm ten też nie zadziała.W przyszłości planuje zastosować UPS ale na razie brak mi na to kasy.Co byście poradzili aby to dość prymitywny systemik prawidłowo działał w razie zaniku napięcia

  15. Witam.Minęło już 2 lata jak założyłem ten wątek.Przez ten okres robiłem różne eksperymenty aby obniżyć koszt ogrzewania. Paliłem np.ekogroszek+ miał ,ekogroszek + czeski ekogroszek , sam miał ,czy sam czeski ekogrosze - nie robiłem próby z przepracowanym olejem . Z moich obserwacji wynika że najbardziej ekonomicznie i najmniej pracochłonne jest spalanie dobrego egoroszku kamiennego.Choć jest najdroższy to w sumie najmniej go "idzie".bardzo małe zanieczyszczenie kotła i stabilność spalania przy odpowiednim nastawieniu sterownika.Jeżeli chodzi o miał to choć kaloryczność może być taka sama jak ekogroszku to( tu zgadzam się z wypowiedzią Kogeneracja ) miał zawiera dużoooooo zanieczyszczeń i wody a jeśli jest zbyt wilgotny to potrafi zawieszać się w podajniku no i oczywiście okropnie zanieczyszcza cały układ-kocioł,komin, tak że co 2 gi dzień muszę czyścić piec a i popiołu przy tym bez liku.Co do czeskiego, choć tańszy to idzie go znacznie więcej-pozorna oszczędność (więcej się namachasz łopatą).Ja na następny sezon grzewczy zakupie tylko kamienny ekogroszek

    Pozdrawiam i życzę sukcesu w eksperymentach :rolleyes:

    Ps.

    Choć mam na ten temat wyrobione swoje zdanie to i tak będę nadal obserwował ten temat

  16. Witam.Ja u siebie z powodu niskiego kmina (poniżej kalenicy ) i cofania się dymu do kotłowni przy silnym wietrze musiałem zamontować nasadę typu "strażak" spisuję się raczej dobrze jak nie wieje b.mocy wiatr ,lecz przy silnym wietrze jak wspomniałem dym potrafi cofnąć się do kotłowni.(komin ceramiczny fi 150) ocieplony .Strażak po 2 latach użytkowania trochę podziurawiony.myślę że nie był wykonany z najlepszego materiały.Przez ten okres 2 razy go czyściłem Z powodu tego że nie do końca jestem z niego zadowolony Przypadki cofania sie dymu zastanawiam się nad zamontowaniem teraz nasady rotacyjnej .Jestem ciekawy jak się będzie tego typu nasada sprawować.wiem że raczej przy kotłach na paliwo stałe nie stosuje sie tego typu nasad -ale co mam zrobić jak przy silnym wietrze ma w kotłowni wędzarnie???

    Może mi ktoś doradzić :(

    post-1235-0-06100500-1297183507_thumb.jpg

  17. Witam.Mam zamiar zastosować w naczyniu wyrównawczym czujnik poziomu wody który by wskazywał 3 poziomy wody :minimalny. połowę stanu i pełny stan.Jako czujnik chce zastosować przewód 4x 1.2 lub 2mm a dalej do wskaźników (3-diody Led) zasilane zasilaczem 12 V.teraz moje pytanie-jaki zasilacz do tego układu zastosować mA ???.Kiedy prąd płynie miedzy elektrodami to widać że na jednej z elektrod powstają malutkie bąbelki.Czy ten fakt nie zakłóci pracy całego układu C.O. tz.czy nie będzie to negatywnie wpływać na kocioł -piec C.O. bojler czy choćby samo naczynie wyrównawcze -szybsza korozja itp.dla Was którzy macie w jednym paluszku elektronikę moje pytania wydają się wręcz dziecinne ale dal mnie zielonego w tej dziedzinie są zawiłe , więc PROSZĘ o wyrozumiałość.

    Ps.

    Może ktoś podsunie inne rozwiązanie-będę dozgonnie wdzięczny

    post-1235-0-18604600-1296205950_thumb.jpg

  18. Witam.Jestem zielony z hydrauliki Ułamała mi się głowica termostatyczna zaworu grzejnikowego,nie mogę dokupić takiej samej.Czy danemu zaworowi(który kupiłem razem z głowicą) przypisana jest tylko to głowica z kompletu ,czy inna głowica tez będzie działać?.

    Za informacje WIELKIE DZIĘKI

  19. Witam.A więc c.d. eksperymentów z zamiennikiem ekogroszku.Początkowo dodawalem do ekogroszku PROPAL (gko groszek z węgla brunatnego) doszłem do proporcji 70% brunatny 30% gkogroszku, lekka zmaiana na sterowniku (mieszanka wymaga częstrzego podawania)Przy piecu retortowym 25kW bojler 120 l i około 120 m2 mieszkania w pomieszczeniach 21 st celsjusza spalałem około 25-30 kg opału.miałem jedynie trochę więcej popoiołu ale to nie problem.Moje eksperymenty z brunatmym sie niestety zakończyły ,bo dostawca nie sprowadza już brunatnego ekogroszu-mało chetnych na ten asortment.Mój "retorciak" przystosowany jest do spalania miału,więc obecni racze go tym opałem.Poczatkowo proporcja wynosiła 50% /50% a skoro jest przystosowany do miału (obrotowy retort) to racze go samym miałem.Początkowo obawiałem sie czy bedzie dobrze się paliło samym miałem czy nie bedzie miał zatykał kanałów powietrzych,dla tego stopniowo zmiejszałem proporcje gkogroszu do miału aż doszedłem do spalania samego miału.Do miału dodję troche grubych trocinjest to jakby drenaż więc nie ma obawy o natlenienie paleniska.Tak jak przy bruntnym jest wiecej popiołu i cześciej trzeba wyczyścic piec.mnie to nie przeraża bo mój piec czyszcze kilka min. -świetny dostęp do kanałow.Obecnia spalam około 25-30 kg miału.Myslę że to nie dużo jak na moją chatkę.Myśle że retorty mimo znacznej ceny mają racje bytu-poniesione koszty zakupu takiego pieca szybko sie zwrócą a i konfort spory.

    Pozdrawiam

    byle do wiosny :)

  20. Witam.Znów jestem zmuszony prosić o pomoc zacne grono tego forum.Mam kocioł -retort na ekogroszek i miał Po wyminie (reklamcji) sterownika "INGIS alfa"(poprzedni nie załączał pompo c.o.) nie mogę uzyskać temperatury kotła równej temperaturze zadanej-przykład .ustawiam kocioł na temp.50 st.cels. kocioł osiąga tylko 48 st.cels. jakbym nie ustawił różnica wynosi zawsze 2 st.celsjusza mniej.Przez co kocioł nigdy nie przechodzi w stan zwiększałem i zmniejszałem moc dmuchawy,te kombinacje nic nie dały. ciągle różnica mniej 2 st.cels .nadmieni tylko że z poprzednim sterownikiem takiego problemu nie było.moim zdaniem przyczyna jest felerny sterownik.jestem ciekawy Waszej opini.

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.