Skocz do zawartości

KSX

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez KSX

  1. Dzięki za podpowiedzi - ten auraton mi się chyba nada :angry: Czy można zrobić to w taki sposób, że obydwa czujniki temp auratona daje na wyjściu pieca, jedno sterowanie podłączę do pompy obiegowej zasilającej wszystko (i c.o. i wężownicę w bojlerze) a drugie sterowanie auratona będzie podłączone do elektrozaworu i w momencie wygaszenia pieca najpierw (temp. może 50stC?) wyłaczy-zamknie się elektrozawór - uniemożliwiając wychłodzenie bojlera, później (temp 40stC?) pompa przestanie pompować wodę do grzejników. Takie rozwiązanie wydaje mi się najłatwiejsze do zrealizowanie (najmniejsza ingerencja w obecnie istniejącą instalację). Możecie napisać ile kosztują (tanie) elektrozawory ?? bo jedyne co znalazłem to koło 250zł... Jeszcze jedno pytanie: otóż w mojej instalacji jest tak: z kotła są 2 wyjścia: - jedno chyba 2 cale - pełni rolę grawitacyjnego, gdy nie ma prądu (baaardzo rzadko) , dalej duuży zawór kulowy ręczny (otwierany ręcznie tylko gdy nie ma prądu), - drugie chyba 1 cal, podłączone do pompy obiegowej i też zawór kulowy ręczny. Dalej jest to połączone - czyli na wyjściu z kotła są równolegle pompa i zamkniętu zawór kulowy. Z tego co czytam, to zamiast tego zaworu na części "grawitacyjnej" powicien być bodajże różnicowy (?). Ale czy w obecnej sytuacji, kiedy zawory są jak są, a zastosowany sterownik wyłączy pompę obiegową c.o. gdy temp wody w inst spadnie poniżej 40stC nie stanie się nic złego przy zamkniętym zaworze na obiegu "grawitacyjnym" i wyłączonej pompie ?? w piecu tym czasie będzie pewnie tylko żar... Ew. co w czasie rozpalania pieca ?? mogę rozapalać piec z zamkniętym wyjściem ?? dopiero później włączy się pompa (gdy temp na czujniku będzie ok 40stC) Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  2. bardzo prosiłbym o wskazanie elektrozaworu, jaki można zastosować w instalacji c.o. myslę, że gdyby znaleźć sterownik pompy, który może sterować dwoma pompami - przy różnych temp załączania (albo po prostu dwa sterowniki?), to zamiast drugiej pompy wpiąc zasilanie elektrozaworu - i może by to zatrybiło... jesli macie jakieś przykłady tego termometru różnoicowego, to poproszę - bo nie znalazłem nic, co by do mnie przemawiało...
  3. czy wyłączona pompa c.o. działa jak zamknięty zawor? dom (stary) ok 150m, ocieplony styropianem, okna średnio szczelne. piec górnego spalania z olsztyna. instalacja stalowa 1/2cala, większość grzejników żeberkwych starych, kilka panelowych. w instalacji nie ma zaworu 3,4 drożnego, jest pompa c.o. pracująca ciągle (cały sezon grzewczy chodzi) na wyjściu z pieca. przez większość zimy temp zewnętrzne są raczej w okolicach 0+5stC niż tęgie mrozy. więc przez większość czasu jest przepalanie, a nie palenie ciągłe. do instalacji podłączę bojler (dotychczas zasilany elektrycznie) równolegle do grzejników - tak jak grzejnik. jestem pewny, że pompa pracująca ciągle potraktuje bojler jako bufor i po wygaśnięciu pieca ciepło zgromadzone w bojlerze zostanie zwrócone do instalacji c.o. i woda w bojlerze będzie zimna. czy zakupienie sterownika pompy obiegowej c.o., np http://www.allegro.pl/item319740318_nowosc..._producent.html lub http://www.allegro.pl/item316966491_sterow...p_100w_tmk.html uniemożliwi wychładzanie bojlera po wygaśnięciu pieca? w zasadzie pytanie sprowadza się do tego, czy wyłączona pompa obiegowa jest barierą, przerwą w instalacji i nie pozwoli na cyrkulację wody w instalacji ?? czy jeśli bojler położony jest w najwyższej części instalacji to niemożliwe jest wychłodzenie go poprzez cyrkulację grawitacyjną? (nie chcę w tej chwili inwestować zbyt wiele w tę instalację. piec jest na wykończeniu, również względy inne powodują, że na razie dużego remontu instalacji nie będzie)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.