Skocz do zawartości

Pawell

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Pawell

  1. Witam,

     

    Rzeczywiście, mała poprawka: zamknięte to za dużo powiedziane raczej nie wystarczająco otwarte np. ustawione na 20 stopni podczas gdy na sterowniku ustawimy 21/22 stopnie. Proces nagrzewania pomieszczeń będzie dużo dłuższy. Tak czy owak trzeba te nastawy dobrze posprawdzać i zgrać ze sobą.

     

    Wszystko zależy od wariantu jaki jest w kotle (dokładnie w sterowniku kotła).

    Załóżmy że termostaty są otwarte na maxa (zazwyczaj jest to nastawa na 26-28 stopni) Przy wariancie że kocioł jedynie obniża temperaturę dostając sygnał ze sterownika że temperatura w pomieszczeniu jest już OK termostaty otwarte na maxa cały czas będą puszczać wodę do grzejników. Trzeba więc w takim przypadku zadbać aby woda ta nie była zbyt ciepła aby nie przegrzać pomieszczeń. Należy więc odpowiednio ustawić zawór 4D jeśli jest zamontowany w układzie.

    Gdy nie ma zawory 4D termostaty powinny być ustawione na nieco tylko wyższą temperaturę niż w sterowniku pokojowym aby pozwolić mu kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Trzeba zatem wyczaić odpowiednie ustawienie pokrętła na zaworze termostatycznym i sprawdzić w praktyce. Ale nie ma jednej reguły. Wszystko zależy od tego w jaki sposób piec reaguje na sygnał ze sterownika pokojowego i odpowiednio dostosować układ do danego wariantu.

     

    Pozdrawiam,

     

    Pozdrawiam

  2. witam, 2 sezon pale w kotle buderus funke econo 25kw.

    z biegiem czasu metoda prob i bledow udalo mi sie jakos dojsc do w miare optymalnych ustawien i pracy pieca zarowno w trybie praca jak i w podtrzymaniu. problem zaczal sie w tym roku gdy podlaczylem sterownik pokojowy (tybox h-n). gdy rozpalam kociol i dochodzi on do temp zadanej (65stC) wszystko jest ok, problem zaczyna sie w momencie gdy sterownik pokojowy osiagnie zadana temperature (21stC) i wylacza pompe CO - piec przechodzi w stan podtrzymania.

    zauwazylem ze gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie i sterownik pokojowy znowu zalacza pompe CO to piec nie wchodzi w tryb praca i po jakims czasie pracy popmy CO temp na kotle spada do 45-55 stC.

    ponad to gdy w pomieszczeniu dlugo utrzymuje sie cieplo i np nad ranem gdy sie wyziebi i sterownik zalacza pompe CO na piecu wyskakuje brak oplau (przy napelnionym oczywiscie zasobniku).

    mam cos zle ustawione z podawaniem w trybie podtrzymania? czy ktos ma podobne doswiadczenia?

     

    bez strwonika pokojowego piec pali worek groszku na 24h lecz chodzi znakomicie, zarowno w trybie praca szybko nagrzewa mi sie instalacja i dom jak i w trybie podtrzymania wszystko jest ok, chcialem ograniczyc zuzycie ekogroszku stad wymyslilem ze podlacze sterownik pokojowy ale zaczely sie klopoty.... :-/

     

    czy przy sterowniku pokojowym glowice termostayczne na grzejinkach maja byc otwarte na maxa?

    jak ustawic temp. podlogowki?

    :

     

    Witam,

    Jestem użytkownikiem pieca na ekogroszek od niedawna: 2 m-ce

    Prawie codziennie przeglądam różne fora o tej tematyce i to co mogę stwierdzić to to że sterownik pokojowy generalnie nie nadaje się do tego typu kotłów. Każdy sterownik kotła różnie realizuje współpracę ze sterownikiem pokojowym ale głównie zauważyłem dwa warianty:

    1. sterownik kotła wyłącza pompę CO po otrzymaniu sygnału od sterownika pokojowego

    lub

    2. piec przechodzi na temperaturę obniżoną ( tzw. nocną) ale tak czy owak pcha wodę z taką obniżoną temperaturą na grzejniki. Jeśli nawet jest to temperatura 45C to i tak często okazuje się że jest i tak za wysoka w stosunku do zapotrzebowania co wystarcza aby przegrzać pomieszczenia.

     

    Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakup elektronicznych termostatów grzejnikowych - rozwiązanie dosyć kosztowne ale bardzo efektywne ponieważ grzanie pomieszczeń odbywa się tylko wtedy gdy chcemy. Programowanie odbywa sie tak samo jak w sterowniku pokojowym z tą różnicą że jest możliwość regulacji temperatury dla każdego pomieszczenia osobno. Każde pomieszczenie użytkowane jest zazwyczaj indywidualnie więc nie ma obawy że do kotła wróci zimna woda - zwłaszcza przy zaworze 4d. Jakie są oszczędności na paliwie? - gdy dane pomieszczenie (lub kilka) nagrzeje się do odpowiednie temperatury zawory się zamykają i piec ma mniej wody do zagrzania a więc będzie częściej pracował w trybie podtrzymania. Sterownik pokojowy jest dobry ale tylko do układów włącz ogrzewanie/wyłącz ogrzewanie. Elektroniczne termostaty zapewniają taką samą funkcjonalność a piec reaguje płynnie na zmianę zapotrzebowania na ciepło.

     

    Przy sterowniku pokojowym termostaty powinny być otwarte ponieważ kontrolę powinien przejąć sterownik pokojowy co w praktyce raczej nie działa przy kotłach retortowych. Wyobraź sobie sytuację że sterownik pokojowy daje sygnał do grzania a termostaty są zamknięte. Sterownik pokojowy w takim przypadku nie będzie kontrolował temperatury w pomieszczeniach. Jedynie piec będzie się sam dogrzewał wysoką temperaturą. :-)

     

     

    Pozdrawiam :)

  3. Ja mam chyba gorszy problem z owym sterownikiem. Otóż ustawiam temeraturę załóżmy 55 stopni. Piec ciągle pracuje a temperatura wyświetlana nie może uzyskać zadanej, albo przekracza ją znacznie np 65 stopni - co nie byłoby takie złe ale piec nadal pracuje i podaje groszek. Nie wiem czy ktoś miał z was podobne problemy. Dzwoniłem do serwisu, ale oni sami na razie nie znaja przyczyny bo to nowy sterownik i się uczą. Tylko, że ja nie nadąże z kupnem groszku.

    Jezeli możecie to coś doradźcie.

     

    Posiadam model EKO 15kW i miałem taki sam problem. Temperatura ustawiona była na 51,52 stopnie i piec cały czas chodził. Spalał cały worek w ciągu doby (przez pierwsze dwie nawet 30kg na dobę). Zadzwoniłem do serwisu, przedstawiłem sytuację i po rzeczowej rozmowie okazało się że temperatura 51 stopni jest temperaturą za wysoką w okresie przejściowym. Konstruktor sterownika polecił ustawienie 45 stopni na piecu jako temperaturę wystarczającą i dodał że piec powinien się teraz częściej "odstawiać". Miał rację. Teraz pracuje rzeczywiście ekonomicznie. Trochę grzeje, trochę stoi i spala około 16-17 kg na dobę przy kiepskim węglu (Ekopal - porażka). Sterownik ten pracuje z pewną histerezą. Piec "odstawia" się gdy osiągnie temperaturę o 5 stopni wyższą niż zadana. Rzeczywiście nic nie trzeba ustawiać. Sterownik sam dobiera parametry. Należy tylko wsypać dobry i suchy węgiel. :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.