Skocz do zawartości

azx

Forumowicz
  • Postów

    49
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez azx

  1. Witam!

     

    A ja napiszę tak. Moi przedpiscy :) pisali duzo dobrych rzeczy, więc nie będę powtarzał, ale wciskanie pod posadzkę lutowanych rur miedzianych- twardych i to jeszcze sporych długości ( jakaś kompensacja liniowa jest?), to jest proszenie sie o kłopoty. A PEX-y Ci nie pasowały? Jeśli już miedź, to z kręgu i w jednym kawałku. Nawet możesz znaleźć w necie instruktaż jak to poskładać.

    Życzę powodzenia, ale w ubiegłym tygodniu sąsiad właśnie zrywał podłogę w łazience i przedpokoju. Polutowane rurki puściły.......

    Z pexem z stałopalnym kotłem ... dziękuje ale nie ... szwagier w tamtym roku robił wszystko od nowa ...i sam kisan nie wytrzymał ....ale zagotował tak ze szok !!! ...Z ojcem robiliśmy w domu ok 15 lat temu remont CO i tez w posadzkach są luty ... narazie nic się nie dzieje i mam nadziej ze tak będzie dalej . 5 lat temu to samo robiliśmy u brata w nowym domu ....tez jest ok ...teraz ja postawiłem nowy dom ...zobaczymy ;)

  2. ...wiec raczej przegrzanie "wytopienie" lutu miękkiego jest mało prawdopodobne ( jeśli chodzi o szczelność to postawiłem sobie warunek ze musi wytrzymać 5-6 bar ( napompuje tyle i zostanie na 1-2 tygodnie ....mam czas.IDZIE o wydłuzenie liniowe rur wposadzce czy tezpodnią.taka możliwośc zawsze istnieje .dlatego napisałem abyś nie zapomjał o tym

    ok ... kompensacja jest duża ...żadna z rur nie dotyka ściany na sztywno ...jest ok 150 mm luzu osiowego

    całe rurociągi montowane są w warstwie izolacji termicznej - styropianie ...wiec jest gdzie się wydłużać :)

    Z tego co pamiętam to miedz ma współczynnik rozszerzalności liniowej 0,0166 mm/(m?K), co oznacza, że ? przykładowo ? odcinek o długości 1 m wydłuża się o ok. 0,7 mm pod wpływem zmiany temperatury o 50°C wiec nie są to duże wielkości ...ale dzięki za uwagę

    ps. nie jestem pewien czy nie pokręciłem coś tu :blink:

  3. tak jak ci tu radzi obejście dołem .lutuj lutem twardym amiedzynie wsun miękkie wypełnienie do kapęsacji.przy stu milimetrach zachowaj spadek toi grawitacja zadziala

     

    kocioł będzie z podajnikiem i pełnym sterowaniem ...wiec raczej przegrzanie "wytopienie" lutu miękkiego jest mało prawdopodobne ( jeśli chodzi o szczelność to postawiłem sobie warunek ze musi wytrzymać 5-6 bar ( napompuje tyle i zostanie na 1-2 tygodnie ....mam czas ;)

    a że układ bedę miał w systemie otwartym to takie ciśnienie raczej nie wystąpi ) Wiec raczej lutu twardego nie bedę robił ....z resztą nigdy takiego nie kładłem ....nie mam czym - odpowiedniego palnika i gazu

     

    dzięki za sugestię :rolleyes:

  4. 1) Najrozsądniej jest w wylewce nie robić żadnych lutów, tylko miękka miedzią w kręgach doprowadzić połączenia od rozdzielacza do grzejnika.

    2) Obejście zdecydowanie lepiej obrócić w dół.

     

    1) Najrozsądniej jest w wylewce nie robić żadnych lutów, tylko miękka miedzią w kręgach doprowadzić połączenia od rozdzielacza do grzejnika. - jest to badzo dobre rozwiązanie ...ale w układach gdzie nie przewiduje się działania układu w sposób grawitacyjny ...a ja chcem aby działał w ten sposób choć troszkę ;)

    2) Obejście zdecydowanie lepiej obrócić w dół. - raczej polecę kolankiem 45^o do góry ...mniej roboty ;)

    Dzięki za sugestię

  5. Już wyjaśniam wszystko

    Dom ma trzy kondygnacje ( piwnica parter poddasze) to co wodzicie to jest poddasze , na parterze będzie podłogówka

    na posadzki jest przewidziane dużo miejsca styropian 100 mm + wylewka 70 mm

    to co widzicie to może tak wygląda nieciekawie ...ale średnice rur są duże ( na fotce trójnik fi 22 na 18 - grzejnik od tego miejsca jest oddalony ok 1.5 m, piony fi 28 )

    kotłownia w piwnicy. Spaki tez będą duże ...jeszcze nie porobione ale będą. Najdłuższy rurociąg ma ok 7mb ( to ten co na rysunku ) reszta nie przekracza 4 mb.

    Wiec co myślcie przerabiać to ? czy zostawić. Układ będzie pompowy ...ale chcę tez żeby działał grawitacyjnie - mam częste braki prądu

  6. Witam

    Jestem na etapie wykonywania instalacji CO i moje pytanie jest następujące

    Czy można w taki sposób wykonać obejście rury

    Mam obawy ze ten "garb" może zakłócić grawitacyjny obieg instalacji,

    tzn. czy nie powstanie tam "bąbel" powietrza ...choć wyżej jest jeszcze na tej samej nitce grzejnik - drabinka łazienkowa

    Proszę o poradę czy to może zostać czy trzeba to przerobić.

    Dzięki za wszelakie opinie i porady

    post-11277-0-97360700-1327846836_thumb.jpg

  7. Witam serdecznie wszystkich

    Podsyłam projekt kotłowni do oceny ...proszę o wszelakie opinie dobre i te złe

    W zamyśle mam układ klasyczny + podłogówka ( myślę w przyszłości o pompie ciepła ..stąd podłogówka w całym domu )

    Dom mam klasyczny ...piwnica + parter + zamieszkałe poddasze . Ogólna powierzchnia do ogrzania to ok 170 m2

    Sam już wykonałem całą elektrykę , instalację wodną kanalizacyjną - wszystko działa pięknie ;) ... czas na CO

    w załączniku projekt

    pozdrawiam

    schemat kotlowni.pdf

  8. Nie mialem tlokowca ale slyszalem prace u kumpla i sam ruch szuflady jest dosc glosny. Jezeli masz kociol poza domem albo z dala od sypialni to nie przeszkadza. Podajnik slimakowy u mnie jest dosc cichy, slychac tylko silnik i lekki szum przesuwanego opalu. Ja tez sie podniecalem bajerami itp. ale najlepiej to postaw na prostote i niezawodnosc, przeciez chodzi o to aby miec cieplo w miare oszczednie i nie stac w kotlowni ciagle i zmieniac parametry. Ja mam jeszcze w piwnicy rezerwowego smieciucha z 1986 roku i zostanie na zapas jakby cos poszlo nie tak poniewaz KPM zalozylem po wakacjach tego roku. Jedyne co mnie dziwi to brak deflektora. W Defro AKM UNI jest na ostatnim wymienniku deflektor ceramiczny a tu nie ma. Moze nie trzeba? To czemu w Defro jest? Konstrukcja bardzo podobna, powiedzialbym smiale, ze ktos od kogos zerznal, ale to prywatna opinia.

     

    Jaki sterownik posada ten kociołek ? bo nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi

    mam jeszcze jedno pytanie ... może głupie ale ma troszkę nietypową kotłownię ...jaka jest odległość czopucha od drzwiczek zasypowych mierząc od przodu w stronę podajnika ... tak + - ;)

  9. Widziałem skutki wybuchy butli z acetylenem ... nieciekawe było

    Sorry Mak za ton ...ale wczorajszy dzień był nieciekawy w pracy i mój humor padł na kolana po same kostki :P

    To co proponujecie wymiennik płytowy, sprzęgło, bufor ? bo kotłownie mam w takim zakamarku piwnicy ze szok

    potrzeba mnóstwo "kolanek" żeby wyprowadzić zbiornik na strych ... a to nie wskazane

  10. W mojej okolicy wszyscy montują kotły w układach zamkniętych już ładnych kilkanaście lat i żaden kocioł jak do tej pory ( ja bynajmniej nic o tym nie wiem ) się nie rozszczelnił nie...wybuchł - a pracują różne "parchy" - nawet garażowce.

    A z gwarancją na kotły tak samo pewnie jest z gwarancją na okna i samochody ( nawet jak wyszedł rudy na dachu - sam miałem taki przypadek ) ...zawsze jest wina użytkownika - to to prawda :P

  11. Niestety nie mam owsa na probe. Przetestowalem mocno spiekajacy mial i w miare dobry groszek. Wszystko ok. Jak powstana duze spieki to nowa dawka paliwa poprostu zepchnie je do popielnika bez stwarzania oporu. Cos jak pomieszanie retorciaka z tlokiem biorac tylko dobre ich zalety. Palnik duzy dobrze napowietrzony. Z tego co wiem to dmuchawy w tych kotlach sa dobierane do wersji oprogamowania takze cieszy fakt, ze nie montuja byle czego byle dmuchalo, tylko ktos nad tym siedzial. Generalnie po unormowaniu sie temperatur w domu, palnik pali sie caly czas maly czysty plomien, aby na biezaco wyrownac straty oddawania temperatury do pomieszczen. Podoba mi sie zalaczanie pompy cyrkulacyjnej w trybie terminarza, czyli ustawiamy o jakich godzinach w jaki dzien ma chodzic pompka. Co jeszcze? Maly zbiornik na popiol ale moze mam za duzo go z mialu. Aha, sprawdzilem palenisko zapasowe w trybie z nadmuchem i sterowaniem, zastosowalem zwykla sosne jako paliwo i wszystko ladnie sie spala. Dostep do czyszczenia wymiennika i kotla to banal. Nawet po pijaku zajmie to tylko kilka minut, zero schylania, odkrecania i kombinowania. Teraz czekam na jakies wady, ktore czekam az sie ujawnia.

     

    Podaje estetyczne zdjecie z komorki kotla podczas wymiany pretow paliwowych :]

     

    Czyby kolega miał ten kociołek zamontowany w układzie zamkniętym ? jak tak co na to producent ?

  12. Nie cwaniakuj gościu nie cwaniakuj ...bo mam wrażenie ze to TY zjadłeś wszystkie rozumy... zapewniam Cię ze nie . Żeby to forum składało się z takich jak Ty to nikt by niczego się nie dowiedział ...bo każdy by WSZYSTKO wiedział ... Forum-a by nie było ! Jak znasz odpowiedz na pytanie to odpowiedz ...a nie prawisz morały !

    Pozdrawiam !

  13. W tej kwestii dzwoniłem do producenta ...cytuje " nie będziemy robili problemu jeśli będzie on zamontowany w układzie zamkniętym - zgodnie z sztuką " - stąd zewnętrzna wężownica bezpieczęstwa + komplet zaworów, naczynie przeponowe

    Taka sama sytuacja jest z kotłami Taurus Gaur, Cichewicz Logica - zadzwoń to się przekonasz

    A tak z drugiej strony : montując kocioł w układzie otwartym gdzieś na strychu - jak w moim przypadku muszę ciągnąc rurę 1" przez 3 kondygnacje - a potem kombinować - ocieplać, robić podgrzewanie naczynia - aż w końcu kiedyś i tak zamarznie woda robiąc układ zamknięty bez żadnego zaworu bezpieczęstwa - dziękuję wole zamknięty . Każdy układ na swoje wady i zalety jak wszystko :)

  14. Jesli chodzi o solary to planuje ok 40 rur, lub 3-4 korektorów płaskich

    z tym podgrzewaniem " balkonów" to nie wiem czy to bedzie wykonalne - na podłode będą panele ...one + "podłogówka" nie zabardzo sie dogadują :) . Mam mały jeszcze problem z alupex - czy nitki od grzejnika do rozdzielacza po ok 11 m w jedną stronę ( ca daje w sumie ok 22 m) to nie za długi obieg ?

    Jeśli chodzi o otulinę to wystarczy peszel czy musi być piankowa ?

    A co sądzicie ze by całą instalacje do rozdzielaczy pociągnąć w rurach stalowych " czarnych hutniczych" - łączenia "skręcane" .

    Jak tak to jakie średnice zastosować ?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.