Dzień dobry,
projektuje mi się dom o powierzchni użytkowej 88 m kw (po podłodze ok 110 m kw, ogrzewanie 100% podłogówka, rekuperacja). Nie znam jeszcze Ep ale patrząc po bliźniaczych budynkach z bardzo podobnymi
wartościami izolacyjnymi, Ep bedzie na poziomie 55 kwh/m. Mieszkam w pasie nadmorskim więc zimy sa najcieplejsze w całym kraju. . Średnia dwuletnia w styczniu to bodajże -2-1 st.
W domu będzie mała instalacja PV z magazynem energii tak by zaspokoić apetyt na prąd w miesiacach kwiecień - październik.
Domniemam , że dla takich warunków nominalnie 5kW w zupełności starczy. Obecne zużycie cwu w mojej rodzinie jest niskie. Ok 1-1,5m sześciennego miesięcznie (nie kąpiemy się co dziennie więc to zużycie jest duże raz na kilka dni). Czy z tak niskim zużyciem warto podpinać pompę do CWU ? - zakładając, że w miesiącach kwiecień-październik zaspokoję zapotrzebowanie na prąd i CWU z PV, kierując tą energię pomijajac właśnie PC do osobnego bojlera np 50-70 litrowego ?. Czy warto wtedy wyłączyć na stałe PC, np od maja do końca września ?. Jak to najlepiej ugryźć ? wiadomo, że odejdzie mi duży bojler z wężownicą w kotłowni oraz pewnie jakieś pompki, zawory, wiec jest to oszczędność. A może w ogóle przy tak niskim Ep nie warto iść w pompę ? choć zaznaczam, że grzanie klimatyzacją byłoby trudne do przełknięcia, nie zniósłbym ciągłego szumu i wiatru we włosach.
Pozdrawiam serdecznie !