Skocz do zawartości

Rapaport

Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Rapaport

  1. Rapaport

    Ogniwo DS

    Tyle, że kupując polski węgiel np. na PGG też nie ma łatwo dostępnej informacji odnośnie typu węgla. Przerabiałem to po zakupie na PGG węgla z Jankowic - okazało się, że to typ 33 i w efekcie spieka się i wisi w komorze zasypowej. Tak ze 2 na 3 zasypy węgiel się zawiesza i trzeba stuknąć żeby opadł i kocioł dalej pracował prawidłowo. W starym kotle ten węgiel sprawowałby się dużo lepiej bo jest bardziej kaloryczny. Mam jeszcze kilka worków wcześniej kupionych bo właśnie je odgruzowałem i w ramach testów porównam. Tamten powinien być z Wujka. Kilka postów wyżej wklejałem link do strony gdzie jest zestawienie typów węgla i kopalni gdzie można dostać dany typ.
  2. Rapaport

    Ogniwo DS

    Od strony rozpalania, to nie mam żadnych problemów. Wysoki komin też ułatwia działanie (9 m 18cm średnicy, choć sam kocioł ma czopuch 16 - mogłem trochę zaoszczędzić na wkładzie). Kilka kawałków drewna + kawałek podpałki blisko palnika i ostrożnie wsypywać węgiel jak drewno zacznie się palić. Do końca tej zimy muszę jeszcze wypalić węgiel z Jankowic Spora promocja na pgg była w 2023 i skorzystałem zanim doczytałem, że to węgiel typu 33 ( https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/podstawowe-parametry-wegla-kamiennego/ ). Viadrus łykał go bez problemu, a Ogniwo rozpala w komorze zasypowej z powodu zbrylania węgla 😞 PS. Wiadrus stoi i czeka - może jeszcze będzie okazja go wykorzystać.
  3. Rapaport

    Ogniwo DS

    Kocioł trochę niedopracowany jeśli chodzi o ergonomię używania (to dość subiektywne odczucie, ale oglądając piec możesz zwrócić na to uwagę). Mam 13kW niestety z uwagi na posiadany jeszcze węgiel bardziej koksujący, który się zbryla i pali w całej komorze zasypowej nie chcę oceniać jak zachowywałby się na innym opale. Co do samego pieca to: - wybieranie popiołu jest średnio wygodne, a szuflada dokładana do popielnika to już jakieś nieporozumienie - komora popielnika ma przykładowo 30 cm szerokości, a szuflada 15 cm bo przez drzwiczki by nie przeszła (ruszt jest prawie 2 razy szerszy niż ta szuflada) 😄W porównaniu do Viadrusa U22, z którego korzystałem wcześniej to duży gorsza obsługa). - czyszczenie pionowego kanału za komorą spalania ma więcej wspólnego z zabiegiem chirurgicznym niż z wygodą - wycior w kształcie dużego klucza + gmeranie na czuja jakby nie dało się zmontować jakiegoś dostępu do tej komory od góry. - palnik ma kształt litery L i zawsze zbiera się tam i zostaje popiół - może gdyby miał spadek w stronę popielnika łatwiej by się sam oczyszczał z popiołu (z drugiej strony węgiel z którego korzystam generuje dużo popiołu i większych spieków/kamieni więc na lepszym paliwie może będzie się zachowywał lepiej) - czyszczenie rusztu jest wygodniejsze gdy zdejmuje żeliwne drzwiczki paleniska - na szczęście nie wymagają jakiejś ekwilibrystyki (wystarczy podnieść) - Czyszczenie poziomych kanałów wymiennika nie jest trudne. Generalnie konstrukcja z większymi drzwiczkami (rozwiązanie jak we wspomnianym wyżej Viadrusie) w znacznym stopniu poprawiłoby wygodę użytkowania. Reszta uwag może wynikać ze zbyt kalorycznego węgla - dopiero po tym sezonie będzie opcja zmiany. Kocioł pracuje z buforem 1000L - niestety hydraulik zrobił część pracy po swojemu, a że docelowo będzie podłogówka więc potraktowałem obecne podłączenie jako tymczasowe i nie przypilnowałem dokładnie. W efekcie między kocioł a bufor niepotrzebnie są wstawione redukcje, a dodatkowo wyjście z bufora nie jest w szczycie tylko najwyższym bocznym podłączeniem więc część najcieplejszej wody się marnuje. Po sezonie to wyjście trzeba będzie przerobić - powinno lepiej działać. Ogrzewam 100m2 nieocieplonego domu (za to strop jest docieplony ponad przeciętnie - czeka zapas styropianu na ocieplenie więc są miejsca gdzie i 2.5 m ocieplenia mam 😉 )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.