Skocz do zawartości

Maches

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Maches

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Współtwórca
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. @lajosz - no tak, widzę u Ciebie bezpośrednio połączenie szeregowe, z buforem na powrocie. W takiej sytuacji jasna sprawa, że całość idzie bezpośrednio na grzejniki. Ps. nie próbowałeś, aby sama pompka z PC Ci "pompowała" wodę na grzejniki, pomijając kolejną, wg mnie zbędną pompkę którą musiałeś dostsoować do parametrów pompy obiegowej z PC? Dziś będę przerabiał na połączenie 3rurowe, ze schematu powyżej. Mam nadzieje, że chociaż poprawi to sytuację i "zminimalizuje" straty ciepłej wody do ok. 2 stopnie, a nie 6-7.
  2. Nie ma takich sytuacji, że pompa stoi "bezczynnie". W Daikin jest duży zakres modulacji + mam w środku termostat pokojowy, centralny tzw. madokę, która po ustawieniu temperatury sama dostosowuje modulację do PC, aby ta chodziła choćby na minimalnych wartościach, ale nie działała na zasadzie on/off.
  3. PC pompuje wodę do instalacji tylko w przypadku, gdy grzeje CO. Jak się przełączy na CWU to zawór 3d przełącza się na grzanie wody.
  4. No ok, nawet jeżeli byłby nadmiar pompek (tzn. może i można byłoby całkiem wyjąć conajmniej jedną z nich), ale to mimo wszystko te pompki nie spaliłyby się, jakby PC przełączyła grzanie na CWU?
  5. Tzn może nie "na sucho" ale najzwyczajniej w świecie te dwie oddzielne pompki obiegowe poza PC mogłyby nie przepychać wody, no bo przecież cyrkulacja pompy z PC byłaby przełączona na CWU ? Chyba, że czegoś nie rozumiem... A jeszcze najlepiej, jakby pewnie bezpośrednio z pompy PC zasilać i grzejniki i podłogowe. Duży metraż to nie jest... więc jedna pompa obiegowa powinna dać radę.
  6. Jeżeli laczylbym szeregowo, bezpośrednio zasilanie z PC do CO to musiałbym jak rozumiem usunąć te dwie pompki CO które są oddzielnie na grzejniki i oddzielnie na ogrzewanie podłogowe, poniewaz jeśli bym je zostawił a PC przełączyłaby się na tryb CWU to mogłyby się spalić... Chodizlyby "na sucho". Stąd też propozycja aby połączyć to na układzie 3T. Nawet jeżeli PC przełączy się na CWU to pompki będą zaciągać wodę z bufora i spokoknie sobie będzie mogła krążyć w obiegu.
  7. Pompa obiegowa w daikinie ma inteligentne sterowanie PWM i nie można samemu ustawić "biegu" pompki
  8. Podlaczylbym bufor szeregowo, tylko pytanie czy tutaj te zasilania powrotne które idą z instalacji CO i powrót do Bufora muszę zmieniac? Czy przypadkiem najniższy punkt w buforze nie powinien iść do PC? W moim przypadku hydraulik spiął powrót instalacji z CO do najniższego punktu w buforze, a powrót z bufora do PC z rurki które jest ciut poniżej rurek wychodzących do instalacji i ogrzewających bufor... Ewentualnie myślałem o tym połączeniu 3 rurowym, co myślicie ? Usunalbym wtedy wyjście z bufora do instalacji (zaślepił), a wodę zasilająca z PC która idzie do bufora rozdzielił jeszcze trójnikiem i zlaczylbym bezpośrednio do instalacji CO
  9. Ktoś coś ? 😐
  10. cześć, Od roku mam podłączoną pompę ciepła daikin altherma 6kw do domku ok. 120 m2 pow. użytkowej. Dół: całość w podłogówce + grzejnik w łazience Góra: korytarz + łazienka w podłogówce, a w 3 pokojach i łazience grzejnik. Mój problem polega na tym, że przy połączeniu równoległym bufora do PC, przy zasilaniu PC wychodzi np. temperatura 32 stopnie, natomiast temperatura z bufora która idzie dopiero na instalację ma temperaturę średnio 6 stopni niższą. Jest to dosyć "nieekonomiczne" bo muszę ustawiać dużo większą temperaturę PC, żeby z bufora i tak finalnie na instalację szło te 6 stopni mniej niż z PC. Poniżej zdjęcie mojej instalacji wraz z opisem + zdjęcie schematu bufora (100 l). Bufor 100l - schemat Zastanawiam się, czy instalator prawidłowo podłączył bufor z PC i instalacją. Zgodnie ze schematem, z instalacji CO (grzejniki + podłogówka) powrót jest do najniższego punktu w buforze. Czy aby nie powinien najniższy punkt bufora (powrót) iść do PC? Ponadto, widziałem kilka różnych schematów połączenia bufora w internecie. Najbardziej odpowiadałby mi schemat połączenia bufora szeregowo na powrocie, przez co bezpośrednio instalacja CO zasilania byłaby z pompy ciepła. Pytanie tylko, czy zadziałałoby to w moim przypadku, gdy mam i podłogowe ogrzewanie i grzejniki? nie byłoby wtedy żadnego sprzęgła hydraulicznego/bufora przy zasilaniu... Zdj. poniżej: Alternatywnie, aby dużo nie było przeróbek widziałem schemat bufora w tzw. schemacie 3 rurowym, zgodnie z którym praktycznie całość ogrzewania szła by bezpośrednio z PC do instalacji, a nadmiar tylko byłby kierowany do bufora. schemat poniżej: No i ostatnie pytanie, czy jeżeli zastosowany byłby układ szeregowy, albo podłączenie w tym układzie 3 rurowym, to mógłbym wtedy usunąć dwie pompki grundfosa zarówno od ogrzewania podłogowego jak i grzejników, a instalację zasilałaby bezpośrednio pompa obiegowa z PC Daikin? słyszałem, że jest bardzo mocna i zapewne dałaby radę spokojnie pchnąć całą instalację. Z góry dziękuję za każde wskazówki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.