cześć,
Od roku mam podłączoną pompę ciepła daikin altherma 6kw do domku ok. 120 m2 pow. użytkowej.
Dół: całość w podłogówce + grzejnik w łazience
Góra: korytarz + łazienka w podłogówce, a w 3 pokojach i łazience grzejnik.
Mój problem polega na tym, że przy połączeniu równoległym bufora do PC, przy zasilaniu PC wychodzi np. temperatura 32 stopnie, natomiast temperatura z bufora która idzie dopiero na instalację ma temperaturę średnio 6 stopni niższą. Jest to dosyć "nieekonomiczne" bo muszę ustawiać dużo większą temperaturę PC, żeby z bufora i tak finalnie na instalację szło te 6 stopni mniej niż z PC.
Poniżej zdjęcie mojej instalacji wraz z opisem + zdjęcie schematu bufora (100 l).
Bufor 100l - schemat
Zastanawiam się, czy instalator prawidłowo podłączył bufor z PC i instalacją. Zgodnie ze schematem, z instalacji CO (grzejniki + podłogówka) powrót jest do najniższego punktu w buforze. Czy aby nie powinien najniższy punkt bufora (powrót) iść do PC?
Ponadto, widziałem kilka różnych schematów połączenia bufora w internecie.
Najbardziej odpowiadałby mi schemat połączenia bufora szeregowo na powrocie, przez co bezpośrednio instalacja CO zasilania byłaby z pompy ciepła. Pytanie tylko, czy zadziałałoby to w moim przypadku, gdy mam i podłogowe ogrzewanie i grzejniki? nie byłoby wtedy żadnego sprzęgła hydraulicznego/bufora przy zasilaniu...
Zdj. poniżej:
Alternatywnie, aby dużo nie było przeróbek widziałem schemat bufora w tzw. schemacie 3 rurowym, zgodnie z którym praktycznie całość ogrzewania szła by bezpośrednio z PC do instalacji, a nadmiar tylko byłby kierowany do bufora. schemat poniżej:
No i ostatnie pytanie, czy jeżeli zastosowany byłby układ szeregowy, albo podłączenie w tym układzie 3 rurowym, to mógłbym wtedy usunąć dwie pompki grundfosa zarówno od ogrzewania podłogowego jak i grzejników, a instalację zasilałaby bezpośrednio pompa obiegowa z PC Daikin? słyszałem, że jest bardzo mocna i zapewne dałaby radę spokojnie pchnąć całą instalację.
Z góry dziękuję za każde wskazówki.