Skocz do zawartości

kamilma

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia kamilma

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. @Animus Wkradł się mały błąd, nie czyściłem palnika (pomyliło mi się z paleniskiem) jako, że nie za bardzo wiedziałem jak to poprawnie zrobić i miałem mało czasu na czyszczenie. Wydaje mi się jednak, że nie ma póki co takiej potrzeby, jako że pali się dość dobrze, kanały powietrzne też nie wydają się przytkane. Ogólnie to kilka dni już pracuje na PID i póki co nie mogę narzekać, sprawnie trzyma temperaturę oscylując o stopień, góra dwa w okolicach zadanej, zużycie groszku jakoś specjalnie się nie różni od dwustanu. Tylko wydaje mi się, że drzwiczki powoli zaczynają się pokrywać sadzą, z czego to wynika? Myślałem, że PID raczej oznacza pracę ciągłą bez podtrzymania, czyli sadzy nie powinno być za dużo. Płomień jest dość dynamiczny i nie widać, żeby się z niego kopciło.
  2. @AnimusDzisiaj razem z całym kotłem go wyczyściłem. Palnik nie wyglądał źle, ale wnętrze kotła było wręcz zarośnięte całkiem grubą warstwą sadzy. Wszystko wyczyściłem, rozpaliłem w kotle i na próbę włączyłem PID. Niech tak sobie popracuje z dobę czy dwie i zobaczymy ile to będzie warte. Jak będzie słabo to wrócę do dwustanu.
  3. @1mps Ustawiłem, efekt był taki, że temperatura na kotle spadła do 47 stopni i nie za bardzo chce rosnąć. Wydaje mi się, że może to być przez nadmiar sadzy bo w środku na elementach kotła jest jej całkiem gruba warstwa, więc jutro myślę, że go go wygaszę, wyczyszczę w środku i zobaczymy czy się poprawi. Tak z ciekawości to co ile taki kocioł powinno się w środku czyścić? Producenci podobno często podają, że co kilka dni, u mnie w instrukcji też tak jest, no ale jakoś nie słyszałem by ktoś czyścił kocioł co kilka dni.
  4. Raczej sadza, ciemny pył który osadza się na ściankach i elementach wewnętrznych kotła. Póki co ustawienia prezentują się następująco: Praca: Podawanie: 7s Przerwa: 35s Nadmuch: 25% Podtrzymanie: Podawanie: 2s Przerwa: 2m Nadmuch: 25% Coś można z tym jeszcze pokombinować czy może dać sobie spokój i iść w PID?
  5. Dobra chwila przerwy była, w międzyczasie wypaliłem ten ekogroszek i zamówiłem porządniejszy - różnica jest spora, kocioł szybciej osiągał zadaną temperaturę, popiołu też mniej i bardziej sypki. Nie dowiedziałem się za bardzo jako to jest z tą ochroną powrotu, prawdopodobnie jest realizowana przez pompę CWU. Rura powrotu w dotyku jest nieco chłodniejsza od rury wyjściowej ale nie jakoś bardzo mocno, może z kilka stopni różnicy jest. To co jednak mnie zastanawia to naprawdę spora ilość sadzy. W zasadzie po jakimś miesiącu pracy elementy wewnętrzne kotła są pokryte całkiem grubą warstwą sadzy. Wydaje mi się, że najwięcej się jej robi kiedy kocioł jest w stanie podtrzymania, wtedy faktycznie z paleniska się kopci, w czasie pracy dostosowałem nadmuch tak żeby dymu nie było widać i płomień był dynamiczny. Można na to coś zaradzić? Obecnie podtrzymanie mam ustawione tak jak zalecono parę postów wyżej, czyli 2 sekundy pracy na 6 minut przerwy. Może w ogóle włączyć na sterowniku PID i darować sobie dwustan?
  6. Niby rury idą do boilera, więc zakładam, że boiler. Jest też możliwość, że dogrzewa powrót, na sterowniku CWU jest ustawione na 50 stopni. Jakoś niedługo będę miał kontakt z osobą za to odpowiedzialną, więc dopytam o ten szczegół i jak będę wiedział co i jak to doprecyzuje jak to jest rozwiązane. Co do spalania trochę zwiększyłem przerwę podawania, dalej trzyma temperaturę i w domu jest ciepło, a zużycie węgla trochę spadło, więc na razie to chyba najlepiej tak zostawić do czasu aż skończę ten węgiel. Teraz mam zamiar kupić coś porządniejszego, zobaczymy jak będzie się spalać.
  7. Doba minęła po pracy z nadmuchem 18%, spieków faktycznie jest mniej, chociaż nie zniknęły całkowicie, popiołu dalej dużo (po wyjęciu szuflady i zgarnięciu tego co spadło poza nią jest cała pełna), zamieszczam zdjęcie jak to wygląda. Dymu jednak też trochę jest, nie bardzo dużo, ale jednak jest widoczny jak leci od płomienia w górę. Domyślam się, że pewnie największym czynnikiem jest tu jakość węgla, dopóki go nie wypalę całkowicie (zostało mi kilkanaście worków) i nie kupię czegoś porządnego to mogę sobie ustawiać i do dobrego poziomu i tak nie dojdę. Co do reszty to ocieplenie też jest w planach, ten sezon jednak trzeba będzie przeboleć. W razie jak się okaże, że faktycznie nie ma tej ochrony powrotu to i o niej trzeba będzie pomyśleć.
  8. Odnośnie ochrony powrotu - na rurze powrotnej do kotła nie ma żadnych siłowników ani czujników temperatury, po odkręceniu zaworu trójdrożnego temperatura na kotle spada więc o ile monter nie zrobił ochrony w jakiś kreatywny sposób to chyba można bezpiecznie założyć, że jej nie ma. Jakoś niedługo powinienem mieć kontakt z osobą za to odpowiedzialną i to się o to dopytam. Co do ustawień - kocioł pochodził dobę ze wskazanymi ustawieniami (podawanie w pracy 7s, przerwa w pracy 35s, nadmuch 24%, podawanie w podtrzymaniu 2s, przerwa w podtrzymaniu 6m, nadmuch 24%) i cóż, na pewno dostał większej mocy, w domu jest ciepło przy zaworze trójdrożnym odkręconym na wartość pomiędzy 2 a 3 i w pracy bez problemów osiąga zadaną temperaturę 55 stopni pomimo spadku temperatury na dworze. Póki co pracuje w ten sposób, że sobie dobija do tych 55 stopni, wchodzi w podtrzymanie i jest na nim te jakieś około 10m po których temperatura mu spada do 53-52 stopni, wraca na pracę, rozgrzewa się ponownie do 55 stopni, wchodzi na podtrzymanie i tak w kółko. Jeżeli chodzi o zużycie groszku to po dobie z prawie pełnego zasobnika została około połowa, na oko jakieś 2 worki poszły, może trochę mniej. Przez dobę jednak zrobiło się bardzo dużo popiołu, zawalona była cała szuflada i jeszcze się z niej przesypywało, spieki dalej duże. Zgodnie z radą obniżyłem mu nadmuch do 18% i zobaczymy po dobie jak się będzie sprawa prezentować.
  9. Nie jestem właścicielem tego domu, nie znam więc szczegółów instalacji CO. Dlatego pytam bym wiedział o co pytać osoby, która będzie na ten temat coś wiedziała. Ogólnie to po paru godzinach od wprowadzenia ustawień jak poszedłem do kotłowni to kocioł był w trybie podtrzymania i miał temperaturę 54 stopni. Trochę mocniej odkręciłem zawór trójdrożny bo zaczęło w domu się robić trochę chłodno, efektem było tego, że temperatura na kotle spadła do 51 stopni i kocioł wrócił na tryb pracy. Tak samo też było ostatnim razem kiedy go odkręcałem. Sterownik to RecalArt Control 1000. Z tego co widzę nie ma w nim opcji odczytu temperatury spalin, od rury idącej od kotła do komina też nie wychodzą żadne sondy. Porobiłem też zdjęcia płomienia (z dwóch stron, od strony szuflady na popiół i od góry), popiołu (pobrałem go szufelką z paleniska jako że w szufladzie był jeszcze stary popiół z poprzednich ustawień) oraz instalacji (wychodzącej od kotła i bojlera), może to rzuci trochę światła na sprawę.
  10. @1mps Kocioł to Rejs EKO 5 PLUS 20 kW, co do instalacji to tutaj ciężko mi coś więcej powiedzieć, bo się zwyczajnie na tym nie znam. Wiem tyle, że rurki pod podłogą są z pex, od kotła idzie zawór trójdrożny na którym mam regulować temperaturę w domu, pompa CO jest ustawiona na 45 stopni (przynajmniej tyle jest wyświetlone na jej wyświetlaczu), woda też na 45 stopni. Jak potrzeba więcej konkretów to proszę o konkretne pytania, postaram się dowiedzieć. Co do ustawień wprowadziłem je dzisiaj i zobaczymy jak się będzie kocioł zachowywał. Nadmuch póki co zostawiłem na 20%, płomień wydaje się w porządku, taki lekko żółty, nie jakoś bardzo chaotyczny i nie kopci się z niego jakoś bardzo mocno (jedynie delikatny jasny dym idzie w górę kotła do komina). Potrzymam go tak na razie i zobaczymy co będzie później.
  11. Wkradł się mały błąd, kocioł ma 20 kW, nie wiem dlaczego wpisało mi się 70. Ogólnie to dzisiaj zwiększyłem nadmuch do 20% i zmniejszyłem podawanie do 50s, przykręciłem też podłogówkę na zaworze trójdrożnym bo w domu zrobiło się za ciepło i później zauważyłem, że kocioł dobił do tych 55 stopni i wszedł na podtrzymanie. Pracuje teraz w taki sposób, że przez jakiś czas siedzi na podtrzymaniu i jak mu temperatura spadnie o te 2-3 stopnie to ponownie wchodzi na pracę itd. Popiołu też się mniej zrobiło, dalej jednak na palenisku i w szufladzie gromadzą się spieki. Coś jeszcze można poprawić w ustawieniach?
  12. Cześć wszystkim. Nie dawno remontowałem stary budynek, około 150 m2, nieocieplony, wszędzie podłogówka i do tego grzania zakupiłem kocioł na ekogroszek 70 kW którego nie potrafię opanować. Dodam, że instalacja kominowa jest nowa i wykonana jak należy. Problem jest taki, że nie osiąga zadanej temperatury, przez co nie tylko zużywa sporo opału ale i codziennie muszę opróżniać szufladę na popiół, robi się też dużo spieków (wydaje mi się, że są to spieki żużlowe, dość jasne i łatwo się kruszą) które po dobie od ostatniego czyszczenia zalegają w dużej ilości na palenisku i w szufladzie. Ogólnie początkowe ustawienia wyglądały tak: Praca: Czas podawania: 7s Czas przerwy pomiędzy podawaniem: 50s Moc nadmuchu: 38% Podtrzymanie: Czas podawania: 8s Czas przerwy: 15m Moc nadmuchu: 38% Kocioł był ustawiony na 50 stopni i w ogóle nie dawał rady takiej temperatury osiągnąć, stabilizował się na 43 stopniach i cały czas pracował. Po dłuższej lekturze forów w internecie doszedłem do wniosku że może to być kwestia zbyt mocnego nadmuchu, który wywiewa za dużo ciepła, ograniczyłem go więc do około 25%. To pomogło, kocioł po paru godzinach dobił do 50 stopni i wszedł w podtrzymanie i tak się trzymał, okazjonalnie wracając do pracy jak temperatura spadała za mocno. Spieki dalej się robiły, ale było ich znacznie mniej, szuflada po dobie pracy była zapełniona jakoś w połowie, zużycie opału też wyraźnie spadło. Problem zaczął się kiedy temperatura na dworze spadła a ja postanowiłem jeszcze podkręcić temperaturę do 55 stopni. Teraz sytuacja się powtórzyła, kocioł znowu spadł do 43 stopni (tutaj mogła też dojść przyczyna, że miałem przerwę w zasilaniu, pompka CO nie chodziła i budynek się wychłodził) i ciągle pracował. Idąc poprzednim doświadczeniem jeszcze obniżyłem moc wentylatora i zwiększyłem o 10s czas przerwy pomiędzy podawaniem. Niby kocioł po jakimś czasie dobił do 53 stopni, ale na tym poprzestał dalej nie mogąc osiągnąć zadanej temperatury i pracując cały czas. Ponadto też w szufladzie zaczęły się pojawiać niedopalone kawałki węgla. Tutaj już jestem w kropce i nie wiem w jakim kierunku dalej iść. Domyślam się, że może to być kwestia groszka gdyż połasiłem się na tańszy groszek z lokalnego skupu polecony przez znajomego. Nie znam nawet konkretnie jego parametrów, jest w czarnych workach bez żadnych napisów. Tutaj wiem, że zrobiłem głupotę, no ale worki w kotłowni już leżą i muszę je zużyć. Z góry dzięki za rady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.