Skocz do zawartości

farfocel

Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia farfocel

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Reacting Well Unikat
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Dzięki za sugestie Panowie, Po weekendzie będę rozmawiał z drugim instalatorem i dowiem się, co i jak. Tymczasem okazało się, że za przysłowiowy czteropak mogę otrzymać kocioł na gaz klasy 5 odpowiedni do mojego domu, a spawacza oraz kominiarza mam za sąsiadów obok odziedziczonego domu. Przychylam się zatem do zmiany kotła na gazowy. Czy jest do tego potrzebny kierownik budowy oraz projekt budowlany?
  2. Bardzo dziękuję za pomoc @mikkei i @AO49! Dajecie człowiekowi nadzieję, że da się to ogarnąć bez wydania 30 koła na instalację. Czy muszę się trzymać pojemności bufora na 50 litrów na każdy kW mocy nowego pieca? Mam grube rury i duże, stare grzejniki o sporej pojemności. Jeden instalator nie zgodził się na montaż bufora mniejszego niż 800 litrów, a tak duży bufor nie przejdzie przez drzwi. Dlatego zaproponował rozwiązanie z kotłem z podajnikiem + zamknięcie instalacji lub gaz. Według wyliczeń 8-10kW będzie ok na ten lokal, wobec czego 400-500 litrów bufora powinno wystarczyć. Czy mogę zainstalować mniejszy bufor? Czy jeśli zainstaluję bufor za mały dla mocy swojego nowego pieca, na przykład 300 litrów na piec 10kW, to czy grożą mi konsekwencje w przypadku kontroli? Jak dokładne mogą być kontrole straży miejskiej jeśli chodzi o wymagania techniczne kotła zasypowego + bufora?
  3. Dzień dobry, niedawno odziedziczyłem w spadku stary dom z kopciuchem. Muszę wymienić instalację grzewczą. Instalacja typu otwartego, grube rury. Instalacja zasila stare grzejniki na parterze domu o powierzchni około 80 metrów kwadratowych. Na początku myślałem, że wystarczy wymiana pieca na nowoczesny 5 klasy na węgiel lub drewno i po problemie, natomiast instalator poinformował mnie, że musielibyśmy zamontować bufor ciepła o pojemności 800 litrów, który po prostu nie przejdzie przez drzwi do piwnicy. Instalator proponuje dwa rozwiązania: - kocioł z podajnikiem i wymiennym rusztem aby można było palić w nim drewnem + zamknięcie całej instalacji, koszt około 25-30 tysięcy złotych. - wymiana na kocioł gazowy (przyłącze w drodze) + kierownik budowy + projekt, koszt około 11-12 tysięcy złotych. W normie znalazłem informację, że dla kotła zasypowego o mocy 8kW wystarczy bufor 400-litrowy i zaproponowałem takie rozwiązanie instalatorowi, który z moją oceną się nie zgodził. Naciska na wymianę na piec z podajnikiem i droższą inwestycję argumentując, że eksploatacja kotła na gaz będzie droższa. https://batgaz.pl/bat-gaz-drew/ Myślałem o prostym kotle zasypowym na węgiel lub drewno jak w linku u góry. Zapytałem również instalatora o kotły na węgiel kamienny 5 klasy i powiedział mi, że nie ma takich kotłów. W internecie natomiast takich kotłów jest masa. Czy ma rację? W załącznikach dorzucam zdjęcie obecnego pieca. Jakie Wy zastosowalibyście rozwiązanie? Przekraczam widełki płacowe dla programu Czyste Powietrze, za wszystko muszę płacić z własnej kieszeni. Jestem trochę załamany, bo miałem nadzieję na wymianę kopciucha na zasypowy, ewentualnie dorzucenie bufora i po sprawie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.