Skocz do zawartości

arturmietek

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia arturmietek

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Współtwórca
  • Miesiąc później
  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Rzeczywiście ten zasobnik OSO miał wężownice 2,6m2 (patrze po obecnych ofertach w sklepach). Obecny ma 2.0m2. Ja miałem w głowie, że były zbliżone. Wow to temat myśle, że wyjaśniony z CWU. Szkoda, że ciekły. Miałem wymienione 2 sztuki w ciągu miesiąca. Jestem z Elbląga.
  2. marekd narazie uznaje, że takie oszronienie jest prawidłowe skoro zarówno instalator jak i Vlad24 w swojej analizie uważa, że parametry są w normie. Czy oprócz takiego oszronienia masz jakieś problemy? Zdaje sobie sprawę, że nie prowadzę laboratorium i moje obserwacje są czasami wrażeniem, że wcześniej tak nie było, a faktycznie może nie zauważyłem takiego stanu oszronienia. Wciąż nie daje mi spokoju kwestia COP dla CWU no ale może zasobnik OSO, który był wcześniej zamontowany jest aż tak dobry oprócz tego, że dwa sie rozszczelniły i zalewały piwnice (teraz jest Termica)
  3. Zanim ta pompa została zamontowana to moje własne kalkulacje podpowiadały mi, ze 7kW powinna mi wystarczyć. Sam na poprzednim ogrzewaniu na ciepłomierzu nie widziałem nigdy większej mocy jak 6kW (w trakcie stanu ustalonego) ale też nie przeżyłem w tym domu jeszcze zimy -15 i niżej i miałem świadomość, że dobór PC nie jest tak trywialny co oczywiście nie zabrania instalatorom chodzenia na skróty i montażu na zapas. Prawdą jest, że oczekiwałem od takiego urządzenia odrobinę więcej doskonałości niż obserwuję. Zdawałem sobie sprawę, że pracuje ono na bardziej złożonej zasadzie niż spalanie węgla i jakieś mądre głowy to ogarnęły, a ja nie musze rozumieć tego w 100%. Tym bardziej, ze to co opisujesz czyli dodatkowy warunek czasowy to dla programisty sterownika tej pompy nie wydaje się jakieś ogromne wyzwanie. Jak byśmy tych wszystkich ograniczeń nie zdefiniowali to na pewno ich znajomość w jakimś stopniu mnie uspokaja 🙂 COPy są dla mnie rzeczą, którą pierwszą widzę zanim zerknę na licznik energii. Ten z kolei kiedy PC nie jest pilnowana potrafi w obecnych warunkach nabić 60kWh na dobę vs ta sama temperatura zew ale odrobinę mniej wilgotny dzień i 25kWh. To w skali miesiąca robi już różnicę ale bezpośrednio wynika z ciągłej pracy przy poborze blisko 3kW. Nie mniej ten sezon zapowiada się lepiej i po zakończeniu listopada podrzucę tutaj jakieś statystyki i spróbuje zamknąć ten wątek. Spróbuje też rad związanych z czujnikami, które podałeś. Przydałaby mi się jakaś podpowiedź co do lokalizacji czujników wymiennika i defrostu. Praca z termostatem jest wdrożona i chyba ona robi tutaj największą różnicę względem poprzedniego sezonu. Dzięki za analizę!
  4. YaroXylen: Wykresy generuje w HomeAssistant, a ten wie co się dzieje na pompie bo mam wpięte HeishaMon (https://github.com/Egyras/HeishaMon) w miejsce Clouda. Vlad24 Czy przy uruchomieniu była robiona próba azotowa? - wydaje mi się, ze nie. Wiem, że robili próżnie i chyba później tylko otwierali czynnik z jednostki zew na instalacje. Masz tam dane z przetwornika ciśnienia? Wydaje mi się, ze o to pytasz: Skraplacz jeśli dobrze mapuje parametry W przypadku temp końca sprężania to nie mam pojęcia, który odczyt podać. Czy możesz wskazać parametr z tego diagramu?
  5. Dziś mieliśmy 0 stopni na zewnątrz przez prawie całą noc i tak zachowywała się moja pompa Defrost o 7:34 został przeze mnie ręcznie wymuszony. Tutaj jeszcze temperatury wody: Widać, ze od 6:10 zaczął się już problem z utrzymaniem temperatury zadanej i częstotliwość sprężarki szła do 49Hz, a w skutek czego delta spadała i moc produkowana do około 3600W, co nie mogło dać sensownego COPu. Jednostka zewnętrzna wygladała tak: W service manualu znalazłem taki wykres Rozumiem to tak, że aby defrost się rozpoczął "Outdoor pipe temperature" musiało w moim przypadku wynosić -10. Tutaj widać, że Outdoor pipe temperature było -10 przez chwilę ale pewnie nie spełniło się wymaganie 3 minut. Dodatkowo sterownik raportuje coś takiego jak "Defrost temperature", który tutaj widać, że szedł do góry. Dodam, że wczoraj wieczorem też parametry leciały w dół (COP około 1,8) ale wtedy przez chwilę utrzymało się -10 i defrost zrobił robotę po której COP wrócił w okolice 3.0. Czy mógłby ktoś podesłać jak u niego kształtują się temperatury dla czujnika "Outdoor pipe temperature"? Czy jest możliwe zmierzenie temperatury miejsca, którą mierzy ten czujnik w celu zweryfikowania poprawności jego odczytów? Jakieś inne sugestie?
  6. Moje eksperymenty z niską deltą i wyższymi biegami na pompce za buforem pokazały, że 43 l/min daje rade osiągaćNa delcie 7 staruje pikiem na 40l/min, potem trochę pracuje w okolicy 18-19 i zmierza do 15 To co piszecie z przepływem i oddawaniem przez to mocy ma dla mnie sens. W zeszłym roku problemy, które miałem pojawiały się po minimum dobie grzania non stop. Faktycznie jeśli 20l/min jest niezbędne żeby przekazać ciepło przy ujemnych temperaturach to nie miałem co liczyć, że zobaczę sensowną moc na wyjściu z PC. Kupuję też argumentacje, ze to algorytm sterownika chce wyciągnąć jak najlepszą wydajność ale jakby jego cele dodatkowe z uzyskaniem grzejnikowej delty 7 nie pozwalały mu jednocześnie na rozkręcenie przepływu trochę mocniej. Jest tu konflikt interesów 🙂 Dlatego też pewnie restart na wyższym przepływie pomagał i stąd moje eksperymenty w tym miejscu tej jesieni. Czy dobrze myślę, ze jeśli rury za buforem miały by większy przekrój to woda mogłaby w nich wolniej płynąć jednocześnie zachowując ten sam przepływ masowy i zwiększyłoby to deltę T? Mam wrażenie, że tu może być mój problem bo delta za buforem po nagrzaniu grzejników jest skromna (okolice 3 stopni). Instalacja Cu22 rozdziela się u mnie na kilka 5-6 pionów, które następnie przechodzą na pex 20 i odgałęzienia do grzejników na pex 16. W większości ta instalacja powstała na 2 lata przed decyzją o PC bez świadomości mojej jak przekroje są istotne. Ale czy one u mnie odbiegają mocno o waszych instalacji grzejnikowych?
  7. Rury do bufora i zasobnika CWU mam PP32. Za buforem rury CU 22 (zmierzyłem po zewnętrznej). Zasobnik CWU z termici 200l, powierzchnia wymiany 2m. W każdym pomieszczeniu w domu mam czujnik temperatury i jeśli choć jeden z nich wskazuje za niską dla tego pomieszczenia temperaturę to włączane jest ogrzewanie. W tym roku testuje taki wariant do zera na zewnątrz. Poniżej chce wejść na stałe grzanie.
  8. Nie 19 tylko 29. cezario1 zerknij na wykres. Chyba Vlad24 tu za mocno zasugerował prace na minimum.
  9. Oszronienie z moich zdjęć miało miejsce przy 29 Hz więc to nie minimum
  10. Jeśli chodzi o szronienie to u mnie zeszłej zimy była jednolicie zaszroniona bez takich efektów jak teraz widzicie na zdjęciach. Serwisant jak był na przeglądzie to wspominał, ze w poprzedniej pracy mieli jeden przypadek, że w fabrycznie nowym urządzeniu brakowało czynnika i jeśli dobrze pamiętam to blisko połowy. Na ostatnią noc dałem deltę 5 i pompkę obiegową za buforem na 2 bieg. Po tej zmianie COP nie spadał poniżej 3 czyli już praktycznie w specyfikacji z serwisówki.
  11. U mnie SCOP dla CWU 2,7. Zeszłej zimy pompa przerywała grzanie CWU żeby wrócić do CO i za jakiś czas powrócić do CWU bo 1h 15min nie starczało na zagrzanie 200 litrów. Tak wyglada ten pas przy większym oszronieniu. Ciekawy dla mnie jest ten pionowy brak szronienia. I bądź tu mądry. Chwile temu z parametrów wywnioskoowałem sobie, że wszystko jest dobrze. Dziś znowu wydaje mi się, że nie.
  12. COP dla CWU ponad 5? 😮 Ja grzeje też na 45 stopnie i mam 3,2 w lipcu/sierpniu. Przeważnie jedno grzanie dziennie wychodzi samo z siebie. Jeśli chodzi o przełączenie mojego bufora w szereg to nie będzie z tym dużo pracy i mam plan zrealizować to w miejscach śrubunków więc na próbę nie będzie to trwała ingerencja ale to muszę się do tego zebrać (czyli kupić kształtki itp) Od ponad 24 godzin jest u mnie 1 stopień na plusie. COP waha się na poziomie 2,5-2,88 gdzie zgodnie z tabelą powinien być teraz na poziomie 3,1 więc brakuje ale wymiennik zewnętrzny wygląda tak: Czy to nadal jest norma? Zaznaczę ze od defrostu do zdjęcia minęło 5h 30 min. Nie ma dziś też specjalnie dużej wilgotności. Co o tym myślicie?
  13. Wydawało mi się, że potrzebuje zaworu upustowego mimo braku głowic ze względu na dławienie instalacji grzejnikowej (przekroje rur itp) na czas kiedy podczas defrostów przepływ musi być bardzo duży. Robiłem u siebie testy temperatury wody przed i za buforem jak na screenie: Użyty czujnik z dokładnością 0,5 stopnia co doskonale widać po tym, ze przed buforem jest zimniejsza rura ale sugeruje mi brak podmieszania. Mimo to pomiar jest robiony na rurze PP, a nie w medium i być może realnie te temperatury się jednak różnią ponieważ jak zobaczycie na tym wykresie Pompa za pomocą swojego czujnika w medium odczytuje niemal 4 stopnie więcej. Rozdzielczość pomiarów na wykresie słaba bo dane zostały już uśrednione dla początku października.
  14. Jak był serwis to podnieśli maks przepływ w PC chyba do końca. Z chęcią przerobiłbym sobie tą instalacje na szeregową z buforem na powrocie + zawór różnicy ciśnień. Nie byłoby w ogóle tematu tej pompki. Poruszyłem ten temat na serwisie ale dowiedziałem się, ze oni teraz montują bufor na powrocie i mimo to dodatkową pompkę na zasilaniu 😐 W zasadzie zgrzewać rury umiem. Kwestia chyba tylko zastosowania właściwego zaworu. 10% oszczędności na prądzie to jest trochę PLN. Nie wiem czemu ale do tej pory myślałem, ze to poziom bliżej 2%. Za buforem mam tylko jedną pompkę więc racja spróbuje zrobić eksperymenty ze zwykłymi biegami. W zasadzie pierwszy bieg powinien zapewnić mi mniejszy przepływ za buforem względem przed. Rozważałem też wymianę tej pompki obiegowej na jakąś z bardziej zaawansowanym sterowaniem ale finansowo to nie ma raczej sensu względem przeróbki na układ szeregowy. Zakładam też, ze musiałbym się pogodzić z utratą gwarancji przy takiej samowolnej przeróbce.
  15. Wielkie dzięki cezario1 i Andrzej_M_ za zainteresowanie! Tak są momenty, że wydaje mi się, że wmawiam sobie problem. Taka moja przypadłość i chyba trzeba przyznać, że tak właśnie tutaj jest. Andrzej_M_: Oglądałem już ten webinar ale zrobiłem to teraz ponownie lepiej się przykładając. Tak zdaje sobie sprawę, ze ciśnienia to żadne potwierdzenie tym bardziej, że było to weryfikowane przy dobrych 15 stopniach na zew. Odpowiadając jako laik chłodniczy na pytania jak zachowuje się podstawowy układ chłodniczy z tego webinaru: ubytek mocy - jedyny brak mocy widzę kiedy pompa fixuje się w opisywany przeze mnie wcześniej sposób ale coraz bardziej jestem przekonany, ze problem jest raczej z moim odbiorem ciepła, a nie samym urządzeniem. W warunkach grzania cyklicznego podczas temp zew. wyżej niz 8-10 stopni bez problemu urządzenie osiaga 11kW podczas biegu do temp zadanej. cop - nie wiem jak wytłumaczyć spadek COP dla CWU rok do roku ale pewnie jest jakieś wyjaśnienie. Pan Dawid do określenia prawidłowego COP dla konkretnych temperatur użył stosownej tabelki z manuala serwisowego. Znalazlem taki manual dla mojej PC i wyniki wychodzą prawidłowe. wysoka temperatura tłoczenia - dysponuje odczytem parametru Aquarea Discharge Temperature, który u mnie przy grznaiu CWU osiąga 85 stopni, przy CO widziałem około 62 najwięcej. Zdaje się to zgodne z prawidłową temperatura określoną przez Pana Dawid na 20-30 więcej niż temp wody za wymiennikiem. niska temperatura parowania - w stanie ustalonym przeważnie jest 2K poniżej temp zew. (zgodnie z webinarem powinno byc 3-10K). Czy tak jest ok? ciśnienia - w parametrach widzę Aquarea High pressure, ktory u mnie przy CWU osiąga 35 Kgf/cm2, a dziś przy grzaniu CO był maksymalnie na 25 Kgf/cm2. parametr Aquarea Low Pressure jest zawsze zero. High pressure podczas wyłączonego kompresora spada zależnie od temp zewnętrznej i dla 15 stopni osiąga 11, dla 3 stopni osiąga 8. wysokie przegrzanie - nie występuje (temperatura orurowania i wyjścia z parownika zgodne) długie cykle - poniżej 8-10 stopni na zewnątrz nie istnieje u mnie coś takiego jak cykle pracy, spręzarka pracuje już na stałe. Z kolei jak temp na zew. osiąga 14 stopni to cykle potrafią trwac 20 min. Przeskok w zachowaniu wydaje sie dość radykalny. mniejsza moc pobierana przez spręzarkę - tego nie mam jak ocenić, moc na liczniku prądu przed PC raczej nie wskazuje na mniejszą moc niż deklaruje sterownik PC. problemy z defrostami - tutaj juz wspominałem, ze na moje pompa zbyt długo walczy zanim wykona sama defrost, a jak juz wykonuje to nie jest on tak spektakularny jak pokazują to ludzie w filmikach na YT. Po prostu pokapie troche wody. Widziałem gdzies jakies info o nieprawidłowo zamontowanym czujniku dla defrostu ale nie znalazlem szczegółów. Może tak ma byc dla mojego urządzenia ale sprawdze jeszcze sugestie cezario1 odnośnie wymienionych przez niego ustawień instalatora. Podsumowując moją lekcje z webinaru przyjmuje, ze wszystko jest w porządku Z PC choć jak wspomniałem są to interpretacje laika obarczone brakiem wiedzy i doświadczenia oraz małymi ale przy niektórych punktach. W tej sytuacji dochodzę do wniosku, ze jedyne na co muszę zwrócić uwagę to prawidłowość odbioru ciepła z PC. cezario1: Zrobiłem wczoraj jak sugerowałeś. Dałem domyślną delte 7. Ustawiłem moją pompę obiegową na "wolniejszy bieg" i praca układu była zadowalająca. Układ pracował 4 godzin non stop z równymi parametrami. Moja pompka obiegowa za buforem posiada 2 warianty proporcjonalnej charakterystyki regulacji ciśnienia (PP1 i PP2), która jest zgodnie z moją wiedzą właściwym trybem dla grzejników. Jeśli dobrze rozumiem charakterystyki to PP2 zapewnia przepływ do 13,2 l/min, a PP1 30l/min. Jest tutaj tylko jeden problem. PP1 pobiera około 12W, a PP2 22W. W związku z tym wcale nie włączyłem wolniejszego biegu, a ograniczyłem "wysokość podnoszenia"? 30l/min to 2 razy więcej co podaje obecnie pompka panasonica, która przy delcie 7 natychmiast schodzi do niecałych 16l/min. Może z PC nie powinienem używać proporcjonalnej charakterystyki z grzejnikami? Dorzucę tutaj obrazek charakterystyk mojej pompy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.