Skocz do zawartości

pnk

Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez pnk

  1. Powrót ~30-35°C (czujnik DS18B20 na rurze - to nie temperaturta cieczy) W zał Suma delty, 2 obiegi prawa lewa strona bloku. widać 8 styczeń 2024 - przymroziło wtedy jak budynek pobierał energię🙂 Bardzo dziękuję za filmik, bardzo podobonie liczę, lecz pompy za 5 lat 😉
  2. Piec o mocy 150kW był zainstalowany w budynku jeszcze nieocieplonym.... Liczę pojemność cieplną 6 000l wody od 75°C do 33°C co daje 42°C to jakieś 292kWh - to wystarczy na jakieś 10h rozładowywania przy tych 30kWh i tak jest w rzeczywistośći - nawet może i lepiej. Odnośnie palacza, między innymi dlatego szukam innego rozwiązania dla obecnego kotła, ostatnio dostałem porpozycję Pompy Ciepła 2x 75KW oczywiście wraz z projektem etc. Nie jestem specjalistą ale technicznym trochę już tak i coś mi tu nie grało... Mój plan jest taki - kupię teraz piec na pellet, pierwszy rok na "pellecie w paletach" pojadę a potem kupię silos zewnęterzny z autozaładunkiem. A za 3-4 lata przejdę na PC jak już naprawdę 20-tki będą miały cenę tyle ile są warte 😀, mam PV na starych zasadach to się jakoś to zepnie w całość. Obecnie zatrudnienie to 60% kosztów... a i o rzetelnego pracownika ciężko.
  3. Cześć wszystkim, Potrzebuję Waszej pomocy w analizie zapotrzebowania na moc nowego pieca na pellet. Obecnie posiadam piec na drewno o mocy 150 kW, który zasila bufory 6000 litrów. Ciepło z buforów wypuszczane jest na blok poprzez krzywą grzewczą sterowaną pogodówką. Krzywa grzewcza ustawiona jest tak, że przy +5°C temperatura wynosi 33°C, a przy -20°C wzrasta do 50°C. W godzinach nocnych system oczywiście pracuje w trybie oszczędnościowym. Piec został zakupiony jeszcze przed dociepleniem budynku. Obecnie blok jest docieplony: na ścianach mamy 20 cm izolacji, fundamenty również są zaizolowane, a dach i strop ocieplone wełną o grubości 20 cm. Dodatkowo, zamontowałem czujniki temperatury na wyjściu i powrocie do grzejników, więc mogę wyliczyć różnicę temperatur (ΔT). Na podstawie tej różnicy oraz szacunkowego przepływu, który wyświetla pompa Magna, obliczam chwilowe zapotrzebowanie na energię. Z moich obliczeń wynika, że obecne zapotrzebowanie na energię wynosi około 30-50 kW. Czy to w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę wcześniejszy piec o mocy 150 kW? Zastanawiam się, czy taka redukcja mocy po dociepleniu budynku jest realna. Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia z wymianą pieca po dociepleniu budynku lub potrafi doradzić, jak podejść do tych obliczeń? Dodam że może to mieć sens bo piec w 3-4h naładuje bufory z 20 do 80°C i potem może być wygaszony, tylko mój palacz pali po swojemu i dorzuca po 2szczapy co 2-3h. Obecnie na sezon zużywam ~ 100 mp drewna buka, aa i dziennie podgrzewam 1-1,2m3 CWU. Mój piec osiągnął sprawność około 68% przy założeniu zużycia 100 mp drewna bukowego. W DTR sprawnosć to 72% więc i tak łądnie wyciągam, pewnie dzięki buforom. Z góry dzięki za pomoc!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.