Skocz do zawartości

oriento

Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom drewniany z lat 40-tych, obecnie nieocieplony
  • Instalacja
    Jeszcze brak - planowane ogrzewanie ok 80m2 grzejnikami.
  • Kocioł
    Obecnie brak - szukam

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Podlaskie

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia oriento

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Słuszna uwaga. Mam wysoki fundament (ok 80cm) i do niego mogę zamontować, albo też wylać małe płyty fundamentowe pod te jednostki. Swoją drogą - wiesz może, czy te jednostki zewnętrzne mogą być zamontowane pod tarasem (zakładając, że będzie dobry przepływ powietrza)?
  2. @cezar76 rozważałem i rozważam, ale chciałbym uniknąć szpecenia budynku jednostką zewnętrzną. Z drugiej strony faktycznie może to być dobre rozwiążanie bo instalacja jest prosta i ogranicza ingerencję wewnątrz do minimum, nie trzeba stawiać komina. Jeśli zmienią się zasady rozliczania fotowoltaiki na bardziej korzystne to wtedy atrakcyjność klimatyzatorów znacznie wzrośnie. Dzięki za rady co do producentów, będę się rozglądał. Widzę, że większość producentów ma wersję z bocznym zbiornikiem, do niskich pomieszczeń i w taką pewnie będę celował.
  3. @cezar76 nie uparciuszek, ale chcę dobrze zrozumieć sytuację. Racja, że autonomię mam zapewnioną przez piece kaflowe więc w sumie mogę na tę chwilę przyjąć, że palenie zrębką odpuszczam, a zboże zostawiam opcjonalnie jako domieszkę, choć oczywiście bardzo możliwe, że po próbach temat również odpuszczę. Co do zalania glikolem samych grzejników to chodziło mi o sam obieg grzejnikowy, wydawało mi się to oczywiste ale jeśli muszę doprecyzować to doprecyzowuję. W przypadku buforu będą to grzejniki+rury+wężownica. W sumie jak sobie teraz myślę, to mógłby być nawet i kocioł na drewno, który mógłbym załadować przed wyjazdem i odpalić go zdalnie dzień wcześniej, tylko jak to zrobić? Nie kojarzę nic takiego. Ten kocioł, który wkleiłeś @PioBin jest super, ale jakoś mi się średnio widzi 40k za sam piec... edit: znalazłem coś takiego, chyba ciekawa opcja: https://www.atmos.eu/pl/kotly-zgazujace-z-automatycznym-zaplonem-drewna/ @Kordjano masz rację, że mnie przygotowanie opału i palenie uspokaja (polecam książkę "Porąb i spal"), ale od tego mam piece kaflowe. To teraz pozostaje kwestia jaki kocioł polecacie (przyjmując, że ma to być tylko kocioł na pellet) oraz buforu (czy jest konieczny i jeśli tak to jaki).
  4. Dziękuję za odpowiedzi, doprecyzuję kilka kwestii. Po pierwsze temat zrębki jest podyktowany głównie ideologicznie, nie finansowo. Chcę mieć opcje samowystarczalności. Mam swoje drewno i miejsce na jej sezonowanie. Oczywiście biorę pod uwagę, że w trybie "autonomicznym" będę palił w 100% pelletem i to jest ok, ale jak jestem na miejscu chciałbym mieć możliwość palenia (choćby częściowo) zrębką. Oglądałem kilka filmów, gdzie ludzie palili w piecu na pellet zrębką i zbożem, zarówni jako domieszkami jak i jako głównym paliwem (np. w Kostrzewa Mini Bio), stąd pytanie, czy ktoś może testował to w innych kotłach. Swoją drogą właśnie Kostrzewa dopuszcza palenie owsem w tym kotle. Specjalnego kotła na zrębkę raczej nie rozważam. Ale faktycznie chyba warto rozważyć bufor. Problemu z zamarazniem instalacji nie widzę, większość elementów będzie w niezamarzającej nigdy piwnicy, a same grzejniki mogą być zalane glikolem. Faktycznie może być problemem wysokość pomieszczenia więc na pewno muszę szukać pieca z bocznym zbiornikiem. Czy ktoś może ma jakieś rady dotyczące samego komina? Lepszy murowany, systemowy, z nierdzewki?
  5. Szukam kotła do domu na wsi, używanego okazjonalnie, głównie weekendami. W tej chwili ogrzewany jest piecami kaflowymi ale chciałbym wydłużyć sezon dodając centralne ogrzewanie. Poniżej opiszę sytuację i moje wymagania. 1. Budynek to stary dom drewniany o pow. ok 80m2, obecnie nieocieplony. Docelowo chcę dodać ocieplenie ścian zewnętrznych, w miarę możliwości do normy 2021 (w praktyce pewnie się to nie uda i zapotrzebowanie energetyczne będzie ok 100 kWh/m2). Chcę równiez zaadaptować poddasze, więc powierzchnia domu się podwoi ale poprawi się też izolacja, stąd dobór mocy może być pewnym problemem. Moc kotła na tę chwilę szacuję na ok 12 kW. W przypadku wyjątkowo silnych mrozów mogę się dogrzewać piecami kaflowymi, ale wolałbym mieć jednak dobraną odpowiednią moc. 2. Miejsce na kotłownie jest w piwnicy, która jest jednym, otwartym pomieszczeniem ok 60m2 i wysokości ok 170cm. Do pieca będę stawiał osobny komin więc tutaj również chętnie poznam opinie - czy lepiej komin systemowy czy np. komin z nierdzewki. Komin będzie miał ok 8m. 3. Zależy mi na możliwości palenia zrębką (i ew. również zbożem), bo chcę w miarę możliwości docelowo samemu pozyskiwać opał (teraz sam pozyskuję drewno w kawałkach do piecy kaflowych), więc piec musi mieć możliwość podawania i spalania tych paliw. Nie chcę opcji palenia drewnem kawałkowanym, od tego mam piece kaflowe. 4. Piec musi mieć możliwość uruchomienia zdalnego i wstępnego zagrzania domu na dobę przed przyjazdem, ale to jak podejrzewam da się zrobić w każdym kotle odpowiednim sterownikiem 5. Układ CO będzie się opierał na grzejnikach, nie ma możliwości zrobienia ogrzewania podłogowego. Mam miejsce na bufor (jeśli jest konieczny) i ewentualne inne elementy niezbędne do funkcjonowania. Mogę też doprowadzić powietrze bezpośrednio do pieca jeśli to potrzebne. Uprzejmie proszę o poradę - jaki kocioł wybrać, jak powinna wyglądać instalacja (bufor, sprzęgło, coś jeszcze?), jakie grzejniki najlepiej zastosować, jak najlepiej odprowadzić spaliny i ogólnie wszelkie inne porady są bardzo mile widziane. Instalacja będzie robiona od zera więc chciałbym uniknąć błędów i jednocześnie maksymalnie wykorzystać potencjał tej modernizacji. W grę wchodzą też kotły używane, bo pozostawienie piecy kaflowych wyklucza niestety dotację z "czystego powietrza", a piecy nie pozbędę się nigdy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.