Skocz do zawartości

MaciekMM

Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Budynek jednorodzinny, 120m - 1 poziom, 24 cm gazobeton kl 500, ocieplony 10cm grafitu, strop izolowany 25cm wełna mineralna, podłoga 15cm twardy styropian w 3 warstwach.
  • Instalacja
    Podłogówka po całości
  • Kocioł
    ?

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Rurzyca

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia MaciekMM

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Miesiąc później
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Megabufor odpada, ale dziękuję za propozycję. Co do PC - zastanawiam się nad Pansem Aquarea 9kW w wersji All In One gen H 3f z zasobnikiem na CWU i tu pytanie czy nie lepiej jednak oddzielny zbiornik? Te PC szczególnie gdybym wybrał T-Cap, ponoć dają radę z układem mieszanym oczywiście z mniejszą sprawnością. Co do zapasowego źródła, kominek tam będzie, który ma działać awaryjnie bez niczego, jest dolot i komin do dyspozycji. Kominek odpalany sporadycznie - mam taką nadzieję. Chyba jednak zrezygnuję z tańszego inwestycyjnie rozwiązania - gazu z własną butlą. Firma instalatorska zaproponowała wersję Panasa jw. z dodatkowym niewielkim (chyba 100l) buforem. Niby cała maszynownia ma kosztować 55k Czyli + 25k w stosunku do gazu. Nadal pozostaje niepewność co do układu mieszanego podłogówka + grzejniki 😞
  2. Jest jeszcze możliwość (komin do gazu z wkładem nierdzewnym) montażu kotła kondensacyjnego. Niestety trzeba by we własny zbiornik zainwestować, to łącznie ze zbiornikiem CWU około 25 - 30k monet kosztuje. Plusem całej sprawy jest (jak mi się wydaje) mniejszy problem z połączeniem podłogówki i kaloryferów oraz mniejsze wymiary, co jak pisałem w pierwszym poście jest istotne.
  3. W tzw międzyczasie narodził się jeszcze jeden pomysł, aby jednak zamontować ogrzewanie piętra. Jedynym rozwiązaniem jakie tu wchodzi w grę są grzejniki. Dojdzie łazienka bezpośrednio nad kotłownią (najmniejszy problem z instalacjami), duża sypialnia, garderoba, spory przedpokój. Niema pomieszczeń (poza łazienką) gdzie temperatury miałyby być wysokie. Czy licząc, że źródłem ciepła miałaby być PC można (czy stosuje się takie rozwiązanie) przewymiarować pojemnościowo grzejniki, aby obniżyć ich ciepło na zasilaniu z np. 55 do 45 st. C? Wydaje mi się, że obniżając o te 10 stopni temperaturę, którą wygenerowałaby PC można by co nie co zaoszczędzić. Nie wiem jednak czy to zda egzamin, może ma ktoś coś takiego u siebie i byłby skłonny podzielić się informacją. W obecnym lokum mamy problem z wentylacją, zastanawiam się również nad rekuperatorem z odzyskiem ciepła i wilgoci.
  4. Dziękuję Wam za odpowiedzi. Przyznaję, nie miałem w ostatnich latach do czynienia z paleniem w kotle i niekoniecznie chciałbym się tego uczyć kosztem wędzenia domowników 🙂 Kol. szpenio odradza kocioł, pomysł na kocioł zgazowujący pojawił się ze względu na dostęp do tego drewna, które jak widzę słabo będzie się nadawało po 1 sezonie suszenia, stąd moja niepewność i pytania. Kol. sambor sugeruje PC monoblok 7-9kW + 200l bufor+ mały kociołek Kol. PioBin potwierdza PC, mały bufor - tu chyba chodzi o to 200l, jednak dodaje CWU oddzielnie. Dziękuję Wam za sugestie, ale w związku z moją niewiedzą chciałbym dopytać - czy ten 200l bufor miałby służyć tylko do zgromadzenia minimalnego zapasu "energii" na pracę podłogówki wytworzonego przez PC? Czy może on służyć również (pojemność wydaje się dość mała) jako magazyn z tego ewentualnego kominka z płaszczem? Jak sugerowaliście odpalanego sporadycznie, ale mogącego ewentualnie obniżyć koszty w np. mroźne dni, kiedy ten COP jest niski dla PC? CWU miałby dostarczać oddzielny zbiornik 160 - 200l grzany np. prądem? Czy może to być (do ogrzewania i CWU) jeden zbiornik np. z wężownicą? Nie mam wytypowanego instalatora, nie chciałbym zostać naciągnięty (przez swoją nieświadomość) przez kogoś kto przyjedzie to robić (wstępnie wyceniać). Wasze podpowiedzi pozwolą mi na zasugerowanie wykonawcy jakiegoś rozwiązania i ewentualnej dyskusji z wykonawcą. Przyjedzie "wyznawca - sprzedawca" PC naciągnie na PC, przyjedzie inny usługodawca, który ma na składzie coś innego, naciągnie na to co ma pod ręką. Jeśli znacie kogoś z moich okolic (Rurzyca pod Goleniowem - zachodniopomorskie) to proszę o namiar, wolę dopłacić teraz za doradztwo i fachowy montaż niż później biadolić, że coś nie działa poprawnie lub nie jest ekonomiczne (choć tego nie da się uniknąć nie znając posunięć energetycznych naszej władzy :-))
  5. Witam, wybieram obecnie źródło ciepła i waham się między DS Wood plus 14KW i do tego bufor kombinowany 1000/200 a PC 5-7KW gdzie akumulatorem byłaby podłoga bez zbiornika buforowego z oddzielnym 160-200l (4 dorosłe osoby) zbiornikiem na CWU. Dodam, że nie było w projekcie kotłowni jako takiej, ale udało się coś niewielkiego wygospodarować. Budynek posiada komin systemowy - ceramika z ociepleniem fi 200 o wysokości 7m. Z forum dowiedziałem się jednak, że ten kocioł potrzebuje kilka modyfikacji, aby dobrze działać oraz dobrego jakościowo paliwa, aby nie było problemów. Mam dostęp do w miarę taniego drewna (np. akacja), które musiałbym pociąć i wysezonować. Kotłownia miałaby ruszyć na jesieni przyszłego roku. Koszt takiej kotłowni to pewnie z 20-25k a za tą cenę można kupić PC, która tu w ZP jako tako działa. Dodatkowa jak wstawię spory bufor + kocioł to mogę mieć kłopoty z otwarciem drzwiczek - czytałem, że tylko z bocznymi są teraz robione :-(. Dodatkowo częściowo zasłonię buforem dostęp do rozdzielnicy i kanalizacji. Z PC nie jest lepiej, gdyż "kotłownia" jest umiejscowiona przy wejściu głównym, tam też prawdopodobnie musiałby stanąć taki monoblok 😞 Link do obliczeń Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać (cieplo.app) Czy można uznać, że kocioł + bufor pomimo podobnej ceny w dłuższej eksploatacji będzie lepszą opcją w stosunku do PC gdzie ceny prądu są dość wysokie a co dalej to nie wiadomo? Pomożecie 🙂 ? Ciepło właściwe.pdf
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.