Witam,
chciałbym się poradzić na temat optymalnych ustawień kotła Ariston Clas One dla mojej instalacji. Instalacja jest już wykonana i wszystkie urządzenia podłączone. Wygląda to tak:
Ogrzewanie podłogowe w całym domu, w każdym pomieszczeniu termostaty typu on/off (wiem, że jest sporo zwolenników i przeciwników tego typu rozwiązania). Dwa rozdzielacze, po jednym na każdym poziomie, przy każdym rozdzielaczu listwa do podłogówki + siłowniki. Listwa (Salus C8500) zbiera informacje od termostatów i jeśli choć jeden potrzebuje grzania to daje info do kotła żeby grzał.
Na kotle mam ustawione dwie strefy:
1) Pierwsza: podpięta jest tu cała podłogówka, na kotle termoregulacja ustawiona na termostat typu on/off.
2) Druga: sztucznie utworzona, żeby podpiąć termostat Ariston Cube S Net (żeby mieć dostęp do statystyk, kontroli CUW, czy temperatury na zewnątrz z internetu)
Cube S Net obecnie znajduje się w kotłowni i ma ustawioną taką temperaturę, żeby nigdy nie zgłaszał zapotrzebowania na ciepło. W kotłowni jest zawsze cieplej niż w innych pomieszczeniach.
Pytania które mi się nasunęły:
1) Na smartphonie w aplikacji Ariston Net widoczna jest tylko strefa 2 - ta do której jest podpięty Cube S Net. Czy da się tak zrobić, żeby była widoczna też strefa 1? Zakładam, że Cube S Net nie może być podpięty pod tą samą strefę co listwy podłogówki, choć może da się to jakiś zrobić?
2) Czy jest sens ustawienia na kotle trybu Auto? Teraz jest u mnie włączony bo zapobiega (albo redukuje) taktowaniu kotła (ciągłemu włączaniu i wyłączaniu tuż po starcie) ale właśnie przeczytałem na forum, że taktowanie można wyeliminować ustawiając odpowiednią temperaturę minimalną na kotle. Czy temperatura zewnętrzna pobierana z Cube S Net jest 'widziana' na kotle dla wszystkich stref? Niby tryb Auto bazuje też na temperaturze wewnątrz pomieszczenia (z termostatu) a w moim przypadku kocioł nie ma dostępu do takiej informacji.
3) Czy dla strefy 1 (podłogówka) typ termoregulacji powinien być ustawiony na on/off czy może lepiej go przestawić na opcję 'tylko sonda zewnętrzna'?
4) I jeszcze dodatkowy problem jaki napotkałem: w kotłowni mam sprzęgło i dwie pompki do podłogówki (po jednej na każdy rozdzielacz, model Grundfos UPM3 AUTO). W teorii pompka powinna być zasilana z listwy przy rozdzielaczu (230V). Listwa powinna odłączyć pompkę gdy siłowniki zamkną wszystkie obwody od podłogówki. Jednak instalatorzy nie poprowadzili mi przewodu do wysokiego napięcia od rozdzielaczy do pompek (rozdzielacze są w innych pomieszczeniach). Mam do dyspozycji tylko poprowadzone skrętki (można puścić jakieś niskie napięcie sterujące). Położenie dodatkowych kabli jest praktycznie niemożliwe. Co najlepiej zrobić w takim przypadku? Samo zużycie prądu nie stanowi problemu, bardziej boję się że pompki się uszkodzą. Może wystarczy przestawić pompki w inny tryb? Teraz używam trybu 'constant pressure', jest jeszcze np. tryb 'constant pressure auto adapt' ale nie mam pojęcia jak on działa.