Skocz do zawartości

luq

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia luq

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Współtwórca
  • Od roku na pokładzie
  • Reacting Well Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. wkl czy grawitacja przy wygaszonym juz piecu nie bedzie wychladzac bufora ? Ew, moze zawor klapkowy zamiast sprezyny ? kult5 masz racje, byc moze to jest główna przyczyna, przy dluzszym paleniu i zwiekszaniu gazowania (tak, woda jest świeża) instalacja na krótkim obiegu moze sie zapowietrzac. Czy az tak bardzo, ze "w pionowej rurze zbierze się powietrze i może woda stanąć" - pewnie jeszcze nie ten przypadek. Mam wszedzie podoklejanie termometry elektroniczne, wiec temperatury widzialem na biezaco. Temp do zaworu mieszajacego była równa temperaturze za zaworem zwrotnym przed buforem, wnioskuje, ze woda krazyla. Jednak nie odpowietrzała sie na krótkim obiegu i wracała do pieca! Odpowietrznik moge mało inwazyjnie dodac w miejscu gdzie jest termometr na zdj, wrzucę go na przedłużce. Cale dojscie do termometru jest spawane z nierdzewki (~3mb) oczywiscie z zachowaniem spadku, wiec duzo zachodu aby umieścić odpowietrznik bliżej pieca (którego finalnie byc moze i tak nie uniknę). Dziekuje za uwagi, plan działania to: 1. wymiana pompy (mam na zapasie)wiec to mnie nic nie kosztuje. 2. dodanie odpowietrznika na linii zasilania (przed odejsciem na zawór mieszajacy) 3. ew. wyrzucenie / wymiana na klapkowy zaworu zwrotnego. Najwcześniej pewnie zacznę w sobotę, obecnie krucho mam z czasem, dam info jak się sytuacja rozwinie.
  2. Podejrzewam, pompke, miała dłuższy moment przy zalewaniu instalacji gdzie pracowała na sucho przez moje niedopatrzenie. Mam na zapasie 25-60 zrobię podmianę i zobaczymy czy tutaj jest problem. Odpowietrzniki są odpowiednio: -na buforze -przed przeponowym (na poworocie) -na rozdzielaczach Nie mam odpowietrznika przed zaworem zwrotnym, przed buforem na linii zasilania. Akurat mam tam przedłużki mosiężne to trójnik z odpowietrznikiem zmieszczę. Ale po kolei, najpierw pompka, aby mieć pewność co jest przyczyną główną. ps. zdjecie jest z innego dnia, w trakcie palenia wszystkie zawory byly otwarte, to bylaby najlepsza opcja - szybka diagnoza :)
  3. Jakby tak było, to bym nie pytał na forum bo znałbym odpowiedź ... 1/3 góra bufora ~85C 2/3 w dół ~20C
  4. Czesc, Po kilku dniach palenia, w końcu odważyłem się założyć pełen wsad i nastąpiła niemiła niespodzianka. Piec rozbujał się do ponad 90 C i zawór DBV musiał się otworzyć. Przy paleniu okolo polowy wsadu nie mialem takiego przypadku. Zastanawiam się co jest przyczyną? *zasilanie i powrót, rury - 1cal. *pompka IBO BETA 25-40/180 gdzie wydajność na max biegu to 50l/min (i na takim biegu pracowała jak zaobserwowałem, ze temp rośnie). *zawór mieszający: Zawór temperaturowy ESBE VTC 422 1" 50-70°C ustawiony na ~65C, skrecilem na 55 jak widzialem, ze temp rosnie, niestety nie zatrzymalo to wzrostu temp. Rozklad temp jak na zdj, poza wzrostem na zasilaniu pozostale sekcje pracowaly poprawnie. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to za mała wydajność pompki obiegowej.
  5. zawór sprężyna, na ten moment napełnianie jest od strony bufora, docelowo będzie od strony kotła
  6. Mam pytanie o instalacje. Czy zawor zwrotny umiejsciowiony jak na zdj jest w poprawnym miejscu ? Wczoraj zalalem wodą instalacje i mam problem z odpowietrzeniem krótkiego obiegu tj. kociol-bufor. Zawor zwrotny trzyma, (pompa oc zassysa wode z powrotu bufora i powietrze z zasilania poprzez zawor mieszajacy. Zostawilem pomke na noc i wyglada, ze finalnie przepchnela i odpowietrzyla krotki obieg. Zastanawiam się czy przenosic zawor przed trojnik kociol-bufor-zawor mieszajacy na zasilaniu ? czy pozostawienie tego tak jak jest obecnie bedzie zaklocac prace zaworu mieszajacego ?
  7. Tak, można przełożyć dźwignie oraz drzwiczki. Ja tak właśnie robiłem, aczkolwiek miałem problem z dolnymi drzwiczkami - wymagały podkladkowania na zawiasach, zeby sie domykaly po przelozeniu.
  8. Cześć kończę instalacje i mam pytanie o zawór bezp, na kotle jest max dop ciśnienie robocze 2,5bar , czy dobierać taki sam zawór bezp ?
  9. Dla zainteresowanych, 37kw za 10500 w Reszowie. Data prod 12.2023.
  10. Czy ja wiem ? Grzanie bufora tylko w nocy na 2 taryfie. Zresztą PC to opcja na przyszłość, jej realizacja będzie zależna od cen energii. Tu i teraz będzie holzgas - taniej i jakaś namiastka niezależności w razie braku dostaw pradu. Osobny bufor CWU byłby Ok gdyby miejsca było na tyle w kotłowni. Nie wrzucałem zaworów odcinających w schemat, napewno takowy będzie między wymiennikiem a trójnikiem.
  11. Dzięki serdeczne za uwagi, naniosłem poprawki. Jeszcze pytanie o moc wymiennika, wyczytałem, ze powinna być dobierana do mocy źródła ciepła. Skoro piec 37kw to planuje wymiennik 40 kw, ktos ma jakieś doświadczenie ? ps. Wymiennik ponieważ: -nie chce mieszać wody kotlowej z woda w instalacji, zwłaszcza, ze w przyszłości planuje 2gie źródła ciepła (pompa ciepła gruntowa) -kociol w układzie otwartym jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, wiem z doświadczenia 🙂
  12. Czesc, Prośba o pomoc w planowaniu schematu podłączenia. Właśnie kończę układać płytki w kotłowni i końcem grudnia będę ruszać z CO. wstępnie zaplanowałem to jak niżej na schemacie. Bufor 1400L (większy się nie zmieścił) z wężownicą CWU, planuje ekowood37kW. Piec w krótkim obiegu otwartym, ciepło oddawane przez wymiennik płytowy. Bufor-podłogówkę obieg zamknięty. Pytanie może głupie ale nie znalazlem odp, czy planować naczynie przeponowe dla wezownicy CWU? Grupe bezp spinać na gorze bufora i od niej jechać na naczynie przeponowe, czy jednak naczynie wpiąć na powrocie ?
  13. Dalbym 2 tys gdyby bylo miejsce w kotłowni... urok nowych domów ... aczkolwiek dom na plycie, dobrze ocieplony, gesto podlogowka, petle max 90m, to moze zle nie bedzie. Wracajac do tematu, pytalem przedstawiciela o zastosowanie wymiennika plytowego i nie widzi przeciwwskazan, poza jedną uwagą. Sterownik w standardowym rozwiązaniu ogarnia obieg do bufora sterując jedną pompką. W moim przypadku 1-sza pompka sterowana z pieca ogarnia krótki obieg piec-wymiennik płytowy i tutaj uwaga: należy zastosować przekaźnik dla 2-giej pompki będącej na obiegu wymiennik-bufor, tak aby załączały/wyłączały się jednocześnie na żądanie sterownika. Do tego oczywiście zawór mieszający na powrocie. I tutaj wchodzi moje rozważanie do powyzszego na ktore wpadlem przed chwilą ... Czy temat powrotu pieca załatwiłby osobny prosty sterownik dla drugiej pompki zamiast przekaźników ? Sterownik mialby czujnik temp zamontowany na wymienniku. Pompka na obiegu wymiennik-bufor wlacza sie przy zadanej temp, np 65-70C. Takie rozwiazanie zapewnialoby odpowiednią temp powrotu do pieca. Troche upraszczam instalacje, pomijam zawor mieszajacy i kolejne galazki w instalacji.
  14. czesc, planuje bufor 1000l oraz ekowood 21kw. Pytanie czy mozna spiac piec z buforem poprzez wymiennik plytowy ? Chce zamontowac piec w ukladzie otwartym (naczynie przelewowe) oraz bufor w ukladzie zamknietym (planowane dodatkowe inne zrodla ciepla dla bufora). Nie chce mieszac wody w buforze z wodą kotłową. W takim przypadku laddomat odpada, pozostaje wykorzystanie zaworu mieszajacego. Pytanie czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego rozwiązania?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.