Skocz do zawartości

pawel7318

Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez pawel7318

  1. Jesli wspomniane slonce jest u Ciebie znaczacym czynnikiem to mozna traktowac to jak sytuacje, ktora opisalem w pkt. A. i zostawic jakis wplyw temp. wew (powiedzmy 2K). To wystarczy, zeby kociol dostal sygnal, ze zalozona temperatura wew. zostala przekroczona i zredukowal (lub przerwal) prace w sloneczne dni. Czym wiekszy ustawisz wplyw tej temp. wew. tym mniejsze znaczenie ma to co ustawiles w sterowaniu pogodowym. Jesli wiec chcesz sterowac system pogodowo to staraj sie nie przesadzac z tym parametrem. Z jednej strony chcemy miec komfort (utrzymanie zalozonej temperatury) z 2giej oszczednosci (dluga praca przy niskiej temperaturze zasilania a nie krotka, przerywana i z wieksza temperatura). Pogodowka ma za zadanie reagowac na zmiane warunkow zew. z uwzglednieniem bezwladnosci budynku. Upraszczajac chcemy by przebieg pracy kotla byl "wygladzony" i dostarczal odpowiednia ilosc energii. Ustawienie tego wymaga czasu i cierpliwosci.
  2. No wlasnie nie, ale... ... sam sobie zadaj pytanie po co cala ta "pogodowka" jak mozna sterowac temp. wew. PS. Jak bedziesz chcial z nia jednak dalej powalczyc to zwroc uwage jeszcze na ustawienia takie jak tlumienie, typ budynku, maks temp. zasilania i ograniczenie max. moc kotla.
  3. Zamiast zwiekszania wplywu temp. pomieszczenia proponowalbym isc w nieco inna strone. Sam mialem ustawiony wplyw na 2K a teraz zszedlem do 1K bo... uwazam, ze ten parametr pomaga w 2ch przypadkach: a) inne zrodlo ciepla w domu pojawiajace sie nieregularnie (np. kominek lub szal swiatecznych wypiekow) b) zle ustawiona krzywa grzewcza O ile w pierwszym przypadku uzasadnione jest ustawienie tego parametru na wyzsza wartosc to w drugim lepiej zajac sie zrodlem problemu i poprawic krzywa i inne parametry. Ustawiajac ten parametr wysoko niejako przechodzimy z trybu sterowania pogodowego na tryb sterowania temp. pomieszczenia, czytaj: slaba sprawnosc kotla i wyzsze zuzycie gazu.
  4. Witam, u mnie GB072 14kW od 2016 roku zrobil ~12K startow palnika z czasem ~16K h. Wydaje mi sie, ze proporcja wychodzi calkiem dobrze ( srednio 1h20 min pracy na jeden cykl). Ogrzewanie + CWU ze zbiornikiem 120 l, czworo domownikow. Szeregowka 100m^2 uzytkowej + garaz (w bryle budynku), kotlownia i poddasze (nieogrzewane), w czesci podlogowka. Sterowanie temp. zew. z wplywem temp. pomieszczenia. w tym czasie kociol i kuchnia gazowa przepalily razem ~6300 m^3 gazu. Na ten sezon nieco zmodyfikowalem krzywa i temp. w domu utrzymuje sie 23 C. W poprzednich latach bylo to 24 C. Napiszcie prosze jak u Was wychodzi proporcja ( czas pracy / starty palnika ). Dziekuje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.