Skocz do zawartości

olekjaw

Forumowicz
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez olekjaw

  1. Kupiłeś sterownik  pokojowy który ma oprogramowanie nie zgodne z twoim, chodzi o to że producenci kotłów wymusili na firme plum "podpisywanie" oprogramowania i tak np. masz kocił firmy kostrzewa i nie będzie ci chodził (dogadywał się) z sterownikiem pokojowym z oprogramowaniem produkowanym pod fimę np. pereko, chociaż wszytko wychodzi od tego samego producenta elektroniki firmy plum. Jedyna opcja żeby to zaczęło ze sobą współpracować to kumaty instalator który ma oprogramowanie do wszystkiego (z jednej firmy) i ci je przeprogramuje (wszystkie moduły) lub pisanie prośby do fimry plum i wysyłanie całej elektroniki (sterowników, modułów dodatkowych i termostatów pokojowych) do nich żeby ci to ogarneli (oczywiście odpłatnie). Ja miałem ten sam problem co ty 2 lata temu z sondą lambda i z jednym z termostatów pokojowych...zrobili to wszystko za 500zł + wysyłki ale chcieli paragony z zakupów (do wglądu) że to sprzęt kupiony nowy a nie odkupiony używany... Tak że niestety nie jest dobrze

  2. To dlaczego nie chcesz wybrać większej krzywej (np 1,4) przecież to co pisze producent o krzywych 0,2-0,6 przy podłogówce to ich sugestia - twój dom może potrzebować więcej energii. Ty przy ustawieniu wyższej temp w pomieszczeniach zadajesz elektronice zadanie żeby szybciej nagrzać pomieszczenia bo jest duża różnica temp zadana-> obecna. Ustaw krzywą grzewczą na te 1,4 - 1,6 i obserwuj co się będzie działo ale weź też pod uwagę że podłogówka to duża bezwładność.

    krzywe.jpg

  3. A może po prostu masz pellet kiepskiej jakości, ja miałem podobne wyniki gdy kupiłem pellet ze słonecznika (kolor kawy z mlekiem, przy prawie czarnym słoneczniku tego nie było - palił się super) paliło się to ale właśnie wypadały pellety jak u ciebie spalone ale w kształcie całego pelletu i żadne ustawienia tego nie likwidowały, na dodatek widać u ciebie spieki więc moim zdaniem to wina jakości pelletu i nic z tym nie zrobisz. Jak kocioł osiąga zadaną temperaturę i masz ciepło w domu to po prostu olej to i pal tak jak palisz. Na następny sezon kup lepszy pellet...tylko nie daj się nabrać na pellet z traw - tej jest nie palny.

  4. Czy się to przełoży na mniejsze zużycie pelletu to nie wiem , na pewno będzie zdrowsze dla kotła bo ciepła woda będzie "zawracana" do kotła przez zawór i nie będzie zalewany zimną wodą z instalacji bo ta będzie dopuszczana stopniowo w miarę nagrzewania kotła - między powrotem a zaworem musisz dołożyć pompę przewałową.

    Na pewno zadana temperatura wody za mięszaczem (zaworem cztero lub trójdrożnym) na kaloryfery lub podłogówkę będzie pojawiać się szybciej ale dopiero po osiągnięciu kotła temperatury zadanej i otwarciu zaworu VTC. Kocioł będzie szybciej "łapał" temperaturę zadaną i nie będzie zalewany zimną wodą z instalacji.

  5. W dniu 27.11.2023 o 21:27, Multiwojt napisał(a):

    Witam a który parametr z zdjęcia oprócz kaloryczności odpowiada za zmianę sypania mniejszej dawki peletu,bo pozmniejszałem trochę te nadmuchy ale narazie brak efektu

    Jeszcze takie parametry na  nadmuchach

    Miałem pellet który "ciężko" się rozpalał i palnik mocno przesypywał, moja sugestia ustaw kaloryczność na normalną (ok 5,3) wpisz rzeczywistą wartość podawania podajnika (bo wyliczenia ilości paliwa w zasobniku będzie inaczej zakłamywał) i wydłuż ten czas który zakreśliłem kółkiem. Będzie ci rzadziej podawał normalne dawki - jest to czas całego cyklu pracy - u mnie było przy twardym i ciężko rozpalającym się pellecie ustawione na 42 sekundy - najlepiej notuj sobie i obserwuj co się dzieje z płomieniem (po jakim czasie przy maks. mocy płomień uzyska około 90-95%) to taki czas będzie dobry, dopiero jak tutaj będziesz miał względnie ustawione to znów obserwuj wnętrze kotła (powinno być koloru kawy z mlekiem) jeżeli będzie czarno to zbyt małe obroty wentylatora (ja w końcu zakupiłem ecolambde i obroty już same się ustawiają - nie chciało mi się już siedzieć przy kotle). Miłej zabawy i dużo cierpliwości życzę.

    Screenshot_20231127_210934_SamsungInternet.jpg.02b8c05932197b226e4318d341cdcbdd.jpg

  6. Masz niezgodność w oprogramowaniu ecoster touch i ecoster 200 z sterownikiem kotła jest to spowodowane tym że producenci kotłów kupują od firmy plum całośc elektroniki ale każą sobie modyfikować oprogramowanie tak aby kupować tylko u nich pozostałe moduły/termostaty, np masz kocioł z firmy LUMIO a kupiłeś (nawet nieświadomie na allegro) ecostery z firmy KOTŁO-SPAW, teoretycznie cała elektronika jest firmy PLUM/KIPI ale się nie dogadają ze względu na blokadę firmową producenta kotła - dlatego wyświetla BLOCKED. Ja tak miałem i jedyne rozwiązanie to pisać mailowo do PLUM/KIPI do działu serwisowego i wysłać im komplet całej elektroniki lub znaleźć kumatego serwisanta z firmy z której masz kocioł a on przeinstaluje całość oprogramowania we wszystkich sterownikach/termostatach/dodatkowych modułach.

    Ja ten temat przerabiałem około 2 lat wstecz, kosztowało mnie to około 500zł i wysyłka tam i z powrotem do KIPI ale serwis wymagał chyba skanów paragonów z zakupu ich elektroniki.

  7. Wykręć silnik z przekładnią z palnika, i rozkręć górny element (przekladnie-gear head) zobacz co się tam wydarzyło, może wystarczy tylko dołożyć smaru bo czasem jest tam bardzo ubogi w smar. Ewentualnie można kupić przekładnie z silnikiem w Polsce lub u Chińczyków na aliexpress. Przekładnia ma mieć oznaczenie takie jak aktualnie masz (u mnie 2GN 150K) a silnik możesz przełożyć swój chyba że on jest uszkodzony, tak czy inaczej szukaj po oznaczeniach. Cena za komplet silnik z przekładnią to około 300zl.

    Zgrzyty też czasem pochodzą od "mielenia" pelletu przez ślimak podajnika ale takie efekty dźwiękowe nie występują cały czas...

    IMG_20220911_134606312.jpg

  8. W dniu 23.03.2023 o 17:43, PINIOJ napisał(a):

    Witam z racji że już Cieplutko. Co zmienić w ustawieniach kotła aby odpalał się jak mu sterownik pokojowy da sygnał ? Teraz sterownik steruje mieszaczem a kocioł odpala się od histerezy. A mam  ustawione 25 stopni histerezę .Mimo że w domu ciepło i sterownik nie daje sygnału to kocioł się odpali jak temp na kotle spadnie o te 25 stopni.Co zmienić aby odpalił się dopiero jak spadnie temp.w domu.?

    Bo przydał by ci się jeszcze czujnik temperatury zewnętrznej. Ustawiasz wtedy tryb lato/zima. W trybie lato kocioł nie odpali się (gdy temperatura zewnętrzna wzrośnie powyżej zadanej wogole - nawet jak spadnie temp. w domu) odpala tylko gdy spadnie temp CWU, w trybie zima kocioł stara się utrzymać temperaturę kotła w okolicy zadanej temperatury i nawet jak nie grzeje pomieszczeń to jak spadnie poniżej temperatury zadanej minus histereza to znów się odpali żeby się zagrzać. 

    Przy takiej pogodzie jak teraz była (temp powyżej 15st i słońce) u mnie powyżej 12 stopni przełącza się kocioł na tryb lato i stoi praktycznie cały dzień, odpala się wieczorem i w nocy gdy spada temperatura zewnętrzna (poniżej 12 stopni) i dogrzewa dom.

    Chyba najprostsze rozwiązanie.

  9. W dniu 8.03.2023 o 13:02, tom378 napisał(a):

    Czy ktoś poradzi mi jak wzmocnić sygnał w eSTER x80 ?  Bezprzewodowy termostat pokojowy x80 znajduje się w pokoju najdalej od kotla i czasami siła sygnału spada poniżej 30 % i potrafi zanikać.  

    Niestety nie ma innej opcji jak tylko zbliżenie termostatu do odbiornika, może masz możliwość przenieść odbiornik w inne miejsce (bliżej) lub pomijając jedną/dwie ściany, ewentualnie (jeżeli dom podpiwniczony) przenieść w piwnicy w inne miejsce odbiornik. Nic innego nie wymyślisz

  10. Panowie te ceny 500-600 są trochę nieadekwatne do stanu obecnego, znajmy architekt woła za audyt/wydanie świadectwa i wpis do ewidencji 1200-1400zł - stary dom bez aktualnych planów który trzeba przemierzyć/obliczyć itd., szukam kogoś z uprawnieniami z niższą ceną - mam dom z lat 60 po wielu remontach...po kwietniu 2023 z tego co się orientuje świadectwo będzie obowiązywać wszystkie domy niezależnie od roku budowy a ceny pewnie będą szybować jak ceny pelletu końcem 2022...

  11. Szczerze mówiąc to nie chce mi się wierzyć że trociny uszkodziły podajnik. Podajnik po prostu mógł nic nie pobierać ze zbiornika bo trociny pewnie zebrały się na dnie a podajnik tak małej frakcji (średnicy) nie ma szans pobrać. Też mi się tak stało i musiałem opróżnić cały pojemnik ręcznie żeby wyciągnąć ten pył/trociny. Prędzej wilgoć uszkodzi elektronikę/osprzęt, pellet to niestety drewno i chłonie zawarta wilgoć/wodę z otoczenia...a to powoduje rozpad pelletu do trocin i problemy.

  12. Nie pamiętam ale u mnie chyba imbus (żaden specjalny) tam siedzi, można jeszcze całą płytę z osprzętem (silniczkami, ślimakiem i wentylatorem) odkręcić i od drugiej strony wyczyścić czujnik ale jak już tyle odkręcone to warto rozkręcić cały palnik i wyczyścić (po rozłożeniu) komorę spalania (u mnie przy spalaniu pelletu z trawy zapychają się dziurki napowietrzające jakąś substancją podobną do soli) i nasmarować łożyska palnika bo nie ma tam za wiele smaru.

    1393753769_OCP_5_Czujnik_optyczny_pomienia2-removebg-preview.png.c62385ca3b6c9db7d8e31168b2858e6d.png

    Tutaj masz filmik jak to dalej wygląda - nic strasznego, żadnej technologii z NASA

     

     

  13. 2 godziny temu, arthek napisał(a):

     

    Myślisz,że stała temp w domu 24" jest dobra dla zdrowia ? Im wyższa temp tym bardzie suche powietrze.

    Zdrowo czy nie zdrowo kwestia własnych odczuć - żona i syn mówią że jest im zimno gdy jest chlodniej. Sypialnia jest chłodniejsza a każdy ogrzewa dom według własnych preferencji i nikt nikogo nie zmusza do takiej czy innej temperatury. 

    Pytał ktoś o zużycie pelletu to odpisałem wraz z tym jaka temperatura jest ustawiona u mnie, bo spalanie też od tego zależy.

    • Zgadzam się 1
  14. I tak podziwiam cię że udało ci się to jakoś ustawić, ja się poddałem i mieszam tak jak kilka postów wyżej napisałem w proporcji 1:4 a i tak po podaniu nowej dawki zasypuje płomień ale przynajmniej dobijam po czasie do 100% płomienia (tak jak na filmiku). Zostało mi jeszcze około 40 worków współczuję tobie przy takiej ilości pelletu którą ty masz, ja też mam zawyżone dane z wydajności podajnika ale nie aż tak.

    Czyszczenie po nagrzaniu mam ustawione na 8 minut to powoduje że większa część syfu wylatuje.

  15. Niech się wypowiedzą inni ale według mnie bez zaworu 3 lub 4 drogowego to bez sensu. U mnie działa to tak że jak dogrzeje dany obieg to sterownik wyłączy pompę i zamyka zawór ( ciepła woda nie pobierana jest z kotła) dogrzewa wodę w kotle do zadanej temperatury i się wygasza. Przy zewnętrznej temperaturze w okolicy 0 stopni kocioł rozpala się co około 3 godziny ( jak wystygnie) lub gdy termostat pokojowy wyśle sygnał do pieca że trzeba dogrzać pomieszczenia - co i tak najpierw "wybiera" ciepła wodę z kotła dopiero później się rozpala. 

    Moim zdaniem przy pellecie mieszacz jest niezbędny.

  16. Ten element który jest metalowy i niebieski pasek na około przewodu jest to właśnie czujnik płomienia. Wykrecasz z drugiej strony jest przezroczysta "główka" chyba fotodiody i to czyscisz. Ale jak masz wysokie wskazania płomienia przy rozpalaniu to żar ucieka na koniec palnika. Przerabiałem to i siebie wydłużyć czas pracy to jedyne lekarstwo.

    https://youtu.be/opySa4eGXH4

    Powyżej masz mój filmik jak pali się naprawdę kiepski pelet wymieszany z dobrym pelletem A1 w proporcji 1:4 inaczej były te same problemy co u ciebie na dodatek spieki. Czas pracy u mnie jest ustawiony na 57sekund bo w innym wypadku po kilku minutach byłoby rozpalanie a płomień jest w palniku niestety nie widoczny dla czujnika.

     

    IMG_20221120_191344059.jpg

    IMG_20221120_191328085.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.