Skocz do zawartości

Marcin2022

Nowy Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Marcin2022

  1. W tej kwestii niewiele da się zrobić. Adaptacja do istniejących warunków. Zmiany tego typu wymagałyby zdemolowania domu na trzech kondygnacjach w celu dołożenia pionu. Dodatkowo podpięty do naczynia rozdzielacz grzejników na piętrze.
  2. Schemat z zmianami, które zostały zaadoptowane w trakcie montażu. Aktualnie uruchomiony kocioł z podajnikiem. Wszystko działa zgodnie z założeniami.
  3. Schemat z naniesionymi poprawkami.
  4. Ok. Zatem różnicowe wypadają. Myślałe nad tym wcześniej pod kątem oporów przepływu. Chciałbym zachować na kotle zasypowym możliwość przepływu grawitacyjnego z buforem jako dodatkowe zabezpieczenie. Główne rury między kotłem zasypowym i buforem będą zainstalowane z zachowaniem spadków. Rura 6/4". Przyłącze bufora 6/4", kotła 2". Na powrocie zawór klapowy 2" (większa przepustowość). Jakieś sugestie ?
  5. Na wyjściu kotła narysowany jest zawór różnicowy. Tradycyjnie z pływającą kulą w środku jakie były montowane przy układach grawitacyjnych. Chciałem uniknąć ewentualnych przepływów wody i rozładowywania bufora kiedy kotły są wygaszone. Jeżeli chodzi o podłączenie wyjścia z samej góry bufora, również nad tym myślałem, ale nie byłem pewien jest to prawidłowe. Kolego "sambor" czy mógłbyś coś dodać do kwestii nieprawidłowości w układzie. Każda konstruktywna opinia jest na wagę złota.
  6. Dzień dobry. Po kilku dniach studiowania forum postanowiłem dołączyć i poprosić kollegów o konsultację. Jestem na etapie wymiany kotłowni w domu jednorodzinnym. Budynek jest piętrowy, podpiwniczony. Wybudowany w 2009, powierzchnia około 200m², na piętrze i na parterze są zarówno podłogówki jak i grzejniki. W kotłowni zainstalowane będą dwa kotły na paliwo stałe - jeden zwykły zasypowy, drugi z podajnikiem na pellet i ekogroszek. Oba ładowały będą bufor 1000l. Oczywiście nie w tym samym czasie. W zależności od potrzeb używany będzie jeden albo drugi kocioł. Ogrzewanie i CWU zrealizowane będzie za buforem z oddzielnym sterowaniem tak aby zarządzać CO i CWU bez różnicy na źródło które nagrzeje bufor. Bufor posiada wężownicę w dolnej części więc istnieje możliwość podłączenia solarów. Pierwotnie chciałem zlecić podłączenie, ale po trzech spotkaniach z instalatorami o "wysoce wątpliwych kompetencjach" postanowiłem, że najrozsądniej będzie wykonać pracę we własnym zakresie. Czytałe sporo na forum i korzystając z informacji narysowałem schemat instalacji. Nie jest oczywiście w 100% pewien czy nie popełniłem jakiegoś błędu. Dlatego proszę o sprawdzenie i ocenę swoich przemyśleń, które przeniosłem na kartkę. W założeniu układ ma być otwarty. Kocioł z podajnikiem ochronę powrotu zrealizowaną ma mieć za pomocą zaworu trójdrogowego z siłownikiem. Kocioł zasypowy ma mieć coś na zasadzie laddamatu. Chodzi głównie o dodatkowe zabezpieczenie w postaci obiegu grawitacyjnego.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.