Skocz do zawartości

jaskula

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    140m2 - parter i piętro, piwnica nie ogrzewana. Budynek lata 70, ocieplony.
  • Instalacja
    Instalacja grawitacyjna z pompą, żeliwne rury i kaloryfery, układ otwarty

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia jaskula

  1. jaskula

    Kocioł DS MPM

    @PawełKu dzięki, spróbuję na twoich ustawieniach. Jak będziesz mógł, to podaj w wolnej chwili wysokość tej przegrody palnika, ale ciekawe że u ciebie sprawdza się zmniejszenie przegrody. Jak patrzę po internecie to innych maja chyba podniesioną, powiększoną przegrodę. A jak masz ustawioną blaszkę w drzwiczkach popielnika za klapką ? Otwarta czy zamknięta na max ?
  2. jaskula

    Kocioł DS MPM

    Panowie, potrzebuje waszej pomocy i porady. Mam najnowszą 14kw z buforem i próbuję jakoś dojść z nią do ładu, ale ciągle coś jest nie tak, próbuję różnych ustawień. Moje największe problemy to uzyskanie odpowiednio wysokiej temperatury na wyjściu z kotła jak już się rozpali i pompka pracuje (staje na +-65c na wyjściu a później powoli spada albo skacze 60-67, na zegarze na kotle jest wtedy ok 70c) ; dym z komina, raz większy raz mniejszy (co mnie szczególnie denerwuję) oraz niedopalanie całego opału na koniec, zostają resztki w popiele. Płomień w palniku jest różny. Na początku jest taki, jak trzeba, czyli intensywnie żółte dwa strumienie. Później, jak się rozpali to robią się zazwyczaj dwa wiry na cały palnik, które wyrywają po bokach ku górze i ich kolor się zmienia, raz jaśniejszy, raz ciemniejszy i taki odgłos fukania czy wirników. Jakby za dużo spalin na raz wchodziło do palnika i się nie dopalało ? Wnioskuje, że jest problem z odpowiednim ciągiem, co powoduję nie dopalaniem opału/spalin ? Mam komin z kwasówki 22x12 ok 9,5m. Szerokości palnika bez ingerencji nie zmienię, ale mogę podnieść blachę i pytanie na jaką wysokość, max 8.5cm ? Blachę na ruszcie już mam 29.5x14, zakrywa ponad połowę, nie wiem czy nie za dużo ze względu na popiół. Nadal kombinuje z różnymi ustawieniami PP i PW, szerokością szczelin. Rozumiem, że zawirowywacze kompletnie wywalić. Będę wdzięczny za wskazówki.
  3. Dzięki, zrobiłem podobny, tylko że 14 cm i szczelinę przed palnikiem ponad 11 cm, ewentualnie poszerze. Jest różnica w spalaniu, ale dalej walczę
  4. @NeSjakie dałeś wymiary blachy i jaka grubość?
  5. jaskula

    Kocioł DS MPM

    Dzięki Panowie za doradzenie. Coś tak czułem, że nie ma co przesadzać z buforem. Instalacja+kocioł+bufor i się robi już sporo wody do ogrzania. Akurat z drzwiami nie ma problemu, bo mierzyłem, ale gabaryty i waga dla 1000l robi już problem z targaniem tego do piwnicy. Zamówiłem 800l.
  6. jaskula

    Kocioł DS MPM

    Witam wszystkich, W końcu nadszedł czas na wymianę kotla (oczywiście lepszy czas nie mógł się trafić) i wybór padł na MPM DS 14, jako kompromis na drewno oraz węgiel, jako dodatek/zamiennik. Dotychczas było palone w starym śmieciuchu 17kw (1,7m2 powierzchni grzewczej i 56l pojemności) który dawał spokojnie rade. Zbiornik Cwu 120l. Ogrzewam ogolnie 140m2, parter i piętro, ale nie wszystkie pomieszczenia, bo nie ma takiej potrzeby na chwile obecną. Jest jeszcze pełnowymiarowa piwnica, ale jej też nie ogrzewam, bo nie ma potrzeby. Dom z początku lat 70, średnio ocieplony styropian 8cm. Okna podwojne plastiki. Stary gierek, prostopadloscian. Układ otwarty, zdrowa instalacja na zeliwanych rurach i większość żeberkowych grzejników zeliwnych, czyli duży zwład wody. Przebrnolem chyba przez większość stron tematów o Mpm, aż za dużo na raz, że głową puchła. Mam akurat problem z doborem wielkości bufora, to dla mnie nowości. Z jednej strony jest norma 50-55l na 1kw oraz zalecenia producenta 600-800l przy tej mocy. A z drugiej wpisy różnych osób, które mają większe bufory. Myślę o Galmecie 800l albo 1000l, rzeczywista pojemnośc to 728l albo 883l. Zdaję sobie sprawę że większy bufor, to dłuższy czas nagrzania, więcej opału do spalenia i większe straty postojowe, ale rzadziej się zagładą. Przy mniejszym, na odwrót. Z zaglądaniem i podkładaniem akurat nie ma wielkiego problemu. Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc i poradę, bo już sam nie wiem, co wybrać. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.