Skocz do zawartości

czarnydlk

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez czarnydlk

  1. 11 godzin temu, Lolekx86 napisał:

    Korespodnecji nie widziałem ale brzmi jakby zrozumieli że gaśnie wyswietlacz czasami i to caly problem... coś grubymi nicmi to szyte ale równie dobrze jakaś pierdoła może to powodować.

    Całą korespondencje udostępniłem tutaj. Ja nic im o gasnącym wyświetlaczu nie pisałem. Była tylko informacja o tym że piec co 24h robi reset i to powoduje brak komunikacji po OT z termostatem. Więc możę:

    - wnioski wyciągnęli sami
    - wiedzą, że reset co 24h powoduje wyłączenie wyświetlacza
    - znają problem lepiej niż o tym mówią
     

    Ogólnie nie wiem w czym wymiana wyświetlacza miałaby pomóc, chyba że w nowszych wersjach problem zaniku komunikacji został rozwiązany. Reset działa prawdopodobnie na cały piec, w tym na komunikację. Po tym resecie komunikacja działa ze strony pieca, trzeba tylko restartować termostat, który ją gubi. Druga sprawa, że w instrukcji nie ma żadnej informacji o tym resecie. Ja jej bynajmniej nie znalazłem, więc może ten reset to po prostu jakiś błąd? Tylko co miałby mieć do tego wyświetlacz... nie mam pojęcia.

    Resideo także odpisało - ogólnie i w skrócie zalecają przełączenie termostatu na tryb on/off i TPI.
    Termet nie odpisał, ale tutaj nie spodziewam się niczego szczególnego, tym bardziej, że termostat ten nie jest przez nich oficjalnie wspierany.

    I chyba będę musiał się wybrać do nich ale obawiam się, że nie wygospodaruje już wolnym czasem w tym roku. Daleko nie jest ale pojechać tam musiałbym w godzinach ich i mojej pracy.

    Co do samych ustawień pieca ogólnie u nas jest dramat. Od samego początku walczymy z błędem E01. Wymieniony przewód zapłonowy, iskrownik, zamontowana jakaś redukcja a piec dalej ma swoje fochy. Potrafi kilka dni ładnie odpalać jak i w ciągu jednego dnia nie zapalić z kilka razy... Kilka kłótni z serwisantem, który przecież wszystko książkowo ustawił. Dopiero jak zadzwonił do serwisu to poinstruowali go co wymienić w przypadku tego błędu. Nawet chyba przyznali się do tego że wyszła jakaś wadliwa partia. W dodatku mamy bardzo duże zużycie gazu w porównaniu do sąsiadów. Ogólnie oprócz tanich przeglądów nie widzę zbytnio żadnych zalet pieca, a wręcz przeciwnie. Wróciliśmy z wakacji, piec rozszczelniony na wyjściu ciepłej wody do trójnika. Nasz serwisant był "pozytywny", przyjechał inny, obsmarował poprzedniego, że podczas przeglądu rocznego powinien widzieć wyciek bo woda się sączyła, mocowanie metalowe trzymające rurkę zardzewiałe. Niby rodzima konstrukcja ale..... never again. 

  2. Tą antyblokadę pompy trzeba by sprawdzić 23 godziny po włączeniu trybu OFF. Tak mi się przynajmniej wydaje.
    Co do firmy Tester chyba muszę znaleźć dzień wolny i do nich podjechać z tą płytką z wyświetlaczem. Raz jeszcze zapytałem czy rozumiemy się, że mam piec SILVER. Ostatnia moja korespondencja z nimi:
     

    Cytat

    Czyli musiałbym z mojego kotła Ecocondens Silver wymontować płytkę wyświetlacza i dostarczyć ją do Państwa? Ile wcześniej musiałbym się zapowiedzieć ?
    P.S Mieli Państwo już takie przypadki przy tym kotle?

    odp:

    Cytat

     

    Dzień dobry

    Wystarczy godzina. Chodzi o to, żeby Pan niepotrzebnie nie czekał.

    Oczywiście może Pan skorzystać z pomocy służb serwisowych firmy TERMET. Zgłosić problem i poczekać na interwencję.

     

    Ogólnie tego typu przypadki zdarzają się w wielu sytuacjach:

    - wtyczka taśmy połączeniowej między płytkami jest niedociśnięta,

    - wada fizyczna taśmy połączeniowej,

    - uszkodzenie płytki wyświetlacza lub sterującej (ujawniające się po czasie ukryte wady elementów),

    - zalanie czujnika ciśnienia, które powoduje trwałe obciążenie układu zasilania,

    itp…

     

     

  3. Tak, ale funkcja ta powinna być tylko aktywna jeżeli piec jest całkowicie na OFF. Po za tym tutaj jest co 23 godziny. U mnie piec zresetował się po równych 24h - reset wyświetlacza i wentylator na maxa przez 2 sek. Wczoraj piec wyłączyłem z gniazdka o 7:10 dzisiaj reset około 7:13

    edit: Zapytałem w firmie Tester czy aby na pewno rozmawiamy o piecu Ecocondens Silver oraz zapytałem czy mieli takie przypadki. Zobaczymy co odpiszą

  4. Chyba wyraziłem się jasno, wysyłając zapytanie:

    Cytat

    Witam,

    Posiadam piec TermetEcocondes Silver w wersji 25kw. Do niego podłączony jest termostat T6 firmy Honeywell obsługujący protokół OpenTherm. Niestety występuje problem z komunikacją. Piec co 24 godziny robi reset i po tym resecie nie termostat nie jest w stanie "zmusić" piec do uruchomienia. Trzeba ponownie uruchomić termostat. Honeywell T6 wysyła sygnał - jestem w stanie to odczytać po tym, że termostat mam spięty z automatyką, która odczytuje stany termostatu. Ten w momencie wysyłania sygnału raportuje stan jako "grzanie". Reset pieca powoduje tak jakby zerwanie komunikacji po OT. Czy jest jakaś możliwość aby rozwiązać taki problem? Można upgrade oprogramowania płytki sterującej pracą pieca?

    🤔

     

    P.s do Honeywell, Resideo, Termet także wysłałem maila z zapytaniem. Zobaczymy. Na razie firma Tester odpowiedziała najszybciej

     

  5. 14 minut temu, Lolekx86 napisał:

    Spróbuje namierzyć kogoś technicznego w tej firmie z pominieciem odpisywaczy w obsłudze klienta i zgłosić coś w typie, no wiecie rozumiecie taka firma Honaywell niby poważna a termostat wywala się na takiej pierdole... może coś uda się wskurać.

    Też już wysłałem kilka maili. Udało mi się namierzyć tą firmę, która produkuje płytki. To firma Tester ze Świebodzic. Nawet dostałem odpowiedź od nich

    Cytat

    Dzień dobry

    Wszystko wskazuje na to, że zakłócona zostaje komunikacja między płytką sterującą a wyświetlaczem.

    Jeżeli dostarczy nam Pan pytkę wyświetlacza razem z taśmą podłączeniową, to wymienimy Panu ją na nową, to powinno pomóc.

    przy czym poinformowałem ich, że znam jeszcze jeden przypadek z tym zrywaniem połączenia i zapytałem o koszt wymiany. odp

    Cytat

    Pomoże o ile nie jest to jakaś wada płyty sterującej. Trzeba spróbować. Proszę nas uprzedzić o wizycie, to przygotujemy płytki. Identyfikacja przyczyn problemu jest tutaj kluczowa. Wymianę dokonamy nieodpłatnie.

     

    Czy to mogła by być wina płytki wyświetlacza? Przyznam dziwna teoria.... ale... fakt jest taki, że przy tym restarcie kotła, restartuje także wyświetlacz.

  6. Dzisiaj sprawdziłem ten reset pieca i jest tak jak piszecie. Resetuje się wyświetlacz i dosłownie na 3 sekundy włącza wentylator albo pompę z max prędkością. Cały reset trwa jakieś 5 sekund i piec gotowy jest do pracy. Co do OT i tych resetów to właśnie one blokują komunikację z termostatem po OT. Sprawdziłem to dzisiaj rano. Przed resetem termostat reagował, po resecie zero reakcji, więc wiemy co go blokuje. Myślę że to byłoby do rozwiązania programowo w T6, aby sprawdzał komunikację po OT, jeżeli jej nie ma to reset modułu odpowiedzialnego za tą komunikację. Termostat na pewno reaguje i chce uruchomić piec. Widzę to ponieważ mam zintegrowany termostat Honeywella z Home Assistant i tam widać stany, nastawioną temperaturę, odczyt temperatury pomieszczenia. Przy informacji o stanach w momencie kiedy piec ma grzać wyświetla się "grzanie". Na termostacie widać to dopiero jak się piec odpali - zapala się płomyk koło temperatury.

    9 godzin temu, Lolekx86 napisał:

    Pamiętasz czy zaraz na poczatku po podłaczeniu  twardo szedł też  na 55 stopni wody grzewczej?  u mnie to co było nastawione na kotle ignorował, nazajutrz rano też 55 i basta.

    Jak go podłączyłem to był cały czas wyłączony. Włączyłem tylko na chwilę sprawdzić czy działa, reaguje na zmiany temperatury i od razu wyłączyłem. Nie sprawdzałem wtedy do jakiej temperatury grzał wodę, a samo włączenie trwało mniej niż minutę, więc nawet chyba by nie zdążył dogrzać. Uruchomiłem go jakieś dwa tygodnie temu i wtedy na pewno nie dogrzewał do 55 stopni. Nie sprawdzałem na piecu ale grzejniki nie były aż tak ciepłe.

    9 godzin temu, Lolekx86 napisał:

    Jest też jeszcze kwestia oprogramowania , mój silverek jest z 2017

    Tak, to też czytałem, że mogą być problemy z oprogramowaniem. Zdarzało się że piec po OT mimo wysłania sygnału nie wyłączał się i piec grzał cały czas. Nie wiem czy czytałem o tym tutaj, ale firma odpowiedzialna za układ sterowania piecem (chyba też w Świebodzicach), bezpłatnie robiła upgrade. Trzeba było tylko do nich do serwisu napisać i wysłać im płytkę. Mój piec może być podobnie 2016-2017. Nie ma problemów, oprócz właśnie tego resetu, ale tutaj winę raczej bym przypisał do termostatu i jego oprogramowaniu. Podejrzewam że na Salusie nie ma takich problemów. Masz normalny zakres temperatur czy zredukowany? Po OT fajnie to działa bo sam termostat wszystkim steruje. Przy TPI, jak przyjdą zimniejsze dni to i tak chyba będziesz musiał np zwiększyć temperaturę wody CO, bo może się okazać, że jeden cykl nie dogrzeje u Ciebie mieszkania, nawet gdyby piec miał grzać non stop. Piec ustawia moc do minimalnej po osiągnięciu temperatury na piecu i więcej jej Ci nie podbije. Żeby nie ingerować w ustawienia musiałbyś znaleźć temperaturę odpowiednią dla powiedzmy +15 i -5 na zewnątrz. Ciekawe czy podłączenie pogodówki i ustawieniu odpowiedniej krzywej, przy tych ustawieniach, które masz teraz nie było najlepszym rozwiązaniem. Pytanie tylko czy TPI nie będzie wtedy wariować, jak pogodówka co chwile będzie zmieniała nastawy wody CO.

    Ja zostawię na razie OT. Podłącze zdalny wyłącznik pod zasilanie termostatu, ustawię automatyzacje żeby się resetował co 24h, 5 minut po resecie pieca i powinno to działać. Porównam to później z TPI w jakimś dłuższym okresie i zobaczymy co wyjdzie najkorzystniej. Może być tak jak piszesz, że różnice będą nie zauważalne. 

  7. 15 godzin temu, Lolekx86 napisał:


    Koryguje temperature wody grzewczej w dół w trybie OT u Ciebie?

    Wczoraj i dzisiaj to sprawdziłem. Nie pamiętam jaką stałą temperaturę ustawiłem na piecu przed wymianą termostatu ale coś w okolicach 45 stopni. Wczoraj piec się uruchomił i powoli zwiększał temperaturę wody z 30 do 43 stopni. Dzisiaj rano, gdzie mam niższą temperaturę ustawioną po uruchomieniu utrzymywał 37 stopni wody CO, więc wszystko wskazuje na to, że moduluje także nastawami temperatur. Przy on/off miałem tak, że piec jak najszybciej dążył do nastawionej temperatury a potem zmniejszał moc i starał się ją utrzymywać w punkt. Tutaj wyraźnie widać, że zachowuje się inaczej. Opcja heat overnight water, o której wspominałeś we wcześniejszych postach u mnie wyłączyła CWU o dokładnie godzinie 22 😄 a wiem bo poszedłem się myć przed 22 i w trakcie zaczęła lecieć zimna woda. Na wyświetlaczu pieca paliła się tylko ikonka od grzejnika, tak jakby piec przeszedł w tryb jednofunkcyjny. Dopiero włączenie opcji heat overnight uruchomiło z powrotem ciepłą wodę. Co do tego, że OT zrywa połączenia: poszperałem instrukcję pieca i antyblokada pompy, o której mówiłeś, powinna działać tylko w momencie, kiedy piec jest całkowicie wyłączony (na wyświetlaczu OFF). Tak bynajmniej jest w instrukcji. Powinna działać wtedy jako aktywna funkcja, raz na 23 godziny uruchamia się na 15 sek pompa - nie zweryfikowałem tego jeszcze, ale wydaję mi się, że to połączenie zrywa w różnych porach dnia i nie co 23h. Muszę to jeszcze po testować.

    Jeżeli sprawdziłeś i przy TPI nie ma problemów a różnica zuużycia nie zauważalna to chyba nie będę się męczył z tym połączeniem po OT tym bardziej że w sumie nie jest jasne co powoduje błąd komunikacji, w przypadku którego wystarczy ponownie uruchomić termostat, aby znów się widziały.

  8. Hmmm. To ciekawe. Faktycznie w instrukcji Twojego termostatu nic nie piszą o OT. Sam on/off nie jest w stanie modulować mocą czy temperaturami nastawnymi. Masz może podpiętą pogodówke? Coś jednak moduluje u Ciebie tą pracę kotła. Sama moc będzie za pewne modulowana przez piec. Ten stara się dostosować moc do zadanej temperatury i jak ją osiąga to zmniejsza moc. Tak u mnie działał zwykły termostat też salusa ale z histerezą - najzwyklejszy on/off bez TPI. Dziwię się tylko, że masz "sztywno" nastawioną temperaturę na piecu a mimo to jest niższa. U mnie tak to działa po OT. W tym trybie nie mam nawet możliwości zmiany nastawy temperatury na piecu - przyciski nieaktywne. Termostat ustawiał temperaturę w zależności od warunków w mieszkaniu, różnicy temperatury zadanej na termostacie itd. Przy poprzednim termostacie musiałem sam zmieniać ustawienia na kotle - zmniejszyć moc startową, minimalną moc itd bo piec po prostu przegrzewał mi wodę. Mam małe mieszkanie więc instalacja nie odbierała odpowiednio szybko ciepła, piec co chwile się wyłączał i włączał, grzejąc wodę do zadanej temperatury itd. O komforcie cieplnym nawet nie wspominam bo nie da się go utrzymać. Trzeba by chyba tak dobrać ustawienia pieca, mocy, nastawy temperatury wody CO żeby piec zmusić do pracy 24h i nie dać mu tak naprawdę przegrzać mieszkania o wartość histerezy aby się po prostu nie wyłączał. Przy TPI rozumiem to tak, że sterownik uczy się jaki czas potrzebuje do nagrzania mieszkania do x stopni i uruchamia się na taki czas jaki tego potrzebuje, w każdym cyklu. Nie powinno tutaj być zmiany temperatury wody CO. No bo i jak, skoro termostat wysyła sygnał tylko do włączenia pieca, a ten ze swoimi nastawami podgrzewa wodę, do tej zadanej.    

  9. W dniu 3.10.2022 o 17:01, BORA napisał:

    Ten Salus to taki średniak, są różne nastawy histerezy i dwa TPI na 6 i 9 cykli. Poza tym nic więcej.

    Zadaną ma kocioł 45 a sam pracuje na 39 stopni obecnie. Powrót ma 34 stopnie. 

    Ale to się waha bo robi się wietrznie. Wczoraj pracował na 34, dzisiaj rano 36 i modulacja 13%. Obecnie 39 stopni i modulacja 28%.

    U Ciebie Salus chyba pracuje po OT na tym TPI skoro sterownik moduluje moc? Lolekx86 Ty masz T6 i włączone TPI i jak z tymi nastawami temperatury zadana na grzejniki a jaka jest faktycznie? Też jesteś w stanie zauważyć modulację mocy? Chociaż tutaj chyba bardziej chodzi o czas pracy palinka, którą sterownik reguluje w zależności od czasu dogrzania mieszkania, bo przy samym TPI działa to dla pieca na zasadzie on/off, a resztę roboty czyli czasy działania wylicza algorytm termostatu. Mam 52m2, więc dosyć mało nawet jak na pracę minimalną mocą. Po OT jest problem. Możesz mieć rację co do gubienia komunikacji. Jak zrestartowałem sam termostat, ruszył od strzała. Przedwczoraj zrobiłem test i zrestartowałem piec i termostat równo o 19. Wczoraj od godziny 19 termostat nie był w stanie wywołać pracy kotła mimo zwiększania temperatury. Zastanawiam się teraz co będzie tak na prawdę korzystniejsze dla samego zużycia gazu. Czy zostanie na OT, gdzie moduluje sobie temperaturę, moc palnika itd czy jednak to TPI. Restart samego termostatu nie byłby problem, mogę to zautomatyzować i w nocy go restartować. Pytanie tylko czy warto dla OT, czy spróbować po TPI. Fakt jest taki że po OT przy tym termostacie na prawdę utrzymuje temperaturę w punkt. Jak nie ma innych dodatkowych czynników wpływających na temperaturę w pomieszczeniu to zachowuje się rewelacyjnie. Teraz w weekend wystarczyło uruchomić piekarnik, dodatkowa osoba w mieszkaniu i już temperatura na 30 minut skoczyła o 1-1,5 stopnia do góry, po czym termostat przy kolejnych uruchomieniach(lub po prostu ich braku) był w stanie zbić temperaturę do zadanej, utrzymując grzejniki letnie.  Fakt jest taki, że komfort cieplny nie porównywalny do histerezy - nigdy więcej 😄

  10. W dniu 11.05.2022 o 23:53, Lolekx86 napisał:

    Heh ja nawet kupiłem używkę T6 za 180zł . Podłączenie jest proste, dwa przewody dowolna kolejnością podpinane z kotła do puszki sterownika, podłączane są do  podpisanych styków AB(wtedy będzie tryb TPI) lub do styków OT (opentherm), zmiana możliwa w każdej chwili. Nest bardzo podobnie jest podłączany. Oba mają pewne kompromisy nest ma stałą histerezę 0.5C której nie można zmienić a właśnie tego chciałem się pozbyć  przez co u mnie odpadł. 

    Natomiast Honeywell pięknie trzyma temperaturę "w punkt" ale mankamenty też ma( w trybie OT z kotłem silver). W trybie opentherm nie mozna ustawić maksymalnej temperatury wody grzewczej, bierze ją konfiguracji kotła wiec jeśli w menu serwisowym kotła ustawiony jest zakres zredukowany to po włączeniu będzie jechał do 55stopni i potem ewentualnie zredukuje,  jeśli ktoś ma sytuacje że potrzebuje maks. 40stopni to trochę zbędna taka nadgorliwość.(sposobem na obejście tego jest ustawienie własnej temp maksymalnej kotła czujnikiem pogodowym). Czasami potrafi kłócić się z blokadą palnika na kotle tzn kocioł wyłączył się na 10min aby wystudzić wodę  a ten go odpala ponownie żeby próbkować temperaturę wodę na powrocie ale to u mnie na małej instalacji, gdzie indziej moze nie  być tego. Trzeba też wiedzieć że w trybie opentherm przyciski temperatury na kotle przestają być aktywne i moze być tak że w trybie OT nie zmienisz temperatury CWU jeśli jest grzana przepływowo a nie na zasobnik (wtedy nastawiona zostanie ostatnia ustawiona przed podłączeniem sterownika) dlatego trzeba sprawdzić czy sterownik oferuje taką opcje.

    W trybie TPI(przyciski kotła aktywne) osiąga to samo co w opentherm ale nieco inna strategią. Przykładowo u mnie  zimą wyglada to tak , W trybie  TPI po osiągnieciu temperatury zadanej włącza się na 3 min co 10min z mocą 4-7KW woda na powrocie ma 28stopniC. W trybie OT zawsze dąży do tego aby odpalić się z mocą minimalną 4KW i u mnie wyglada to tak że powiedzmy 4,5min  wyłączenie na 5 min, temperatura na powrocie 34C. Z punktu widzenia sprawności wychodzi na to samo a komfortu 99% to samo. Czasy palnika w innej instalacji oczywiście będą inne,  policzy sobie  i sam dostosuje do potrzeb aby było w punkt. W okresach przejściowych pauzy będą większe ale mimo to robi to tak że nie ma wahań temperatury.

    W uczenie się i nastawy nie trzeba ingerować , załapie samo po kilku chłodniejszych dniach. Są ewentualnie drobne sprawy do dostrojenia w niektórych sytuacjach np jeśli jest aktywny tryb TPI a moc maksymalna kotła obniżona do 7KW jak u mnie , wtedy w ustawianiach TPI sterownika trzeba włączyć minimalny czas pracy palnika na 3 min a nie fabryczna 1.(sterownik zakłada  że ma do czynienia z kotłem 20-30KW 😉 ).


    Ogólnie w temacie sterowników rzekłbym tak jeśli kogoś irytuje histereza i czuje wahania temperatury a ma małe zapotrzebowanie i instalacje ( mieszkanie) najlepiej sprawdzi się TPI (i podobne) Znacznie bardziej komfortowo niż ON/off nawet z mała histerezą 0.2C. Po prostu nie czuć najmniejszych wahań.

    Opentherm może być jeszcze minimalnie lepszy,  z grubsza zawsze będzie działać ale mogą być pewne niuanse w dogadaniu się z różnymi kotłami/funkcjami.

    Natomiast Jeśli ktoś ma  instalacje i budynek o dużej bezwładności termicznej  w którym palnik zawsze ma co robić przez większość doby, nie stosuje obniżeń nocnych, wtedy sterowanie pogodowe ewentualnie  wraz ze sterownikiem z funkcją korekty wpływu pomieszczenia.

    No mam właśnie problem i nie wiem jak go ugryźć. Sterownik potrafi nie włączyć pieca po OT. Sterownik T6 mam zainstalowany już od początku września. Wczoraj uruchomiłem grzanie. Na termostacie temperatura w pomieszczeniu 20,5 termostat ustawiony na 22. Po 20 minutach nie ruszył. Wyłączyłem z prądu piec i sterownik. Po włączeniu uruchomił się po jakiś 2 minutach i wszystko ładnie trzymał. Na noc ma ustawione 21 stopni. Dzisiaj wróciłem z pracy i mimo z śmiał grzać do 22 stopni, temperatura w pokoju 20,5, pięć zimny. Zwiększyłem ręcznie temperaturę na 26 stopni nie ruszył przez 10 minut. Ustawiłem na 23 stopnie termostat wyłączyłem z prądu i po ponownym włączeniu uruchomił się piec po 2 minutach. Nie wiem jak będzie jutro ale mam wrażenie że po dłuższej przerwie albo jak już dojdzie do tej zadanej temperatury wyłącza piec i nie potrafi go tka jakby ponównie uruchomić. Nie wiem co może być nie tak. Podłączony pod OT, bez optymalizacji startu i stopu. Low Control pokazuje parametr 01. Trochę mnie martwi to zachowanie bo reszta jest tak jak wspomniałeś: reguluje moc, wyłącza palnik, temperatura na wejściu spada np do 30 a on tylko puszcza obieg wody. Tylko te zwiechy.... Nie wiem co robić ;/ czy do fabrycznych i na nowo konfigurować czy to jakiś problem z komunikacją. 

  11. W dniu 9.12.2021 o 19:12, Lolekx86 napisał:

    Dobra Panowie, przetestowane dwa kolejne sterowniki z Opentherm i kotłem Termet silver, produkcja koniec 2016. Dodatkowo garść informacji w kwestii komfortu dla tych u których kotły z racji powierzchni /izolacji pracują cyklicznie. sterowniki porówne do dwustanowego tech 292 z nastawiona histerezą 0.2C który miałem wcześniej.


    Google Nest 3 

    opentherm działa, kocioł gada z regulatorem i koryguje temperaturę wody. Poza tym regulator nawet fajny ma sporo bajerów pod kątem oszczędzania kiedy cię nie ma w domu, ale widać że to zaprojektowane bardziej pod klimy i amerykańskie "dmuchane" ogrzewanie . W moim przypadku natychmiastowa dyskwalifikacja i zwrot za prace na histerezie +- 0,5 stopnia czego nie da się zmienić.

    Honywell t6

    Opentherm również działa. Regulatory honeywella najnowszej generacji nie pracują na żadnej histerezie tylko starają się utrzymywać temperaturę "w punkt " algorytmem adaptive fuzzy logic czyli taki trochę lepszy, bardziej elastyczny  PID. Podobnie jak nest jest też aplikacja , geofencing , sterowanie asystentem google . Do wyboru praca w trybach

    -proporcjonalno czasowym TPI kompatybilna z każdym kotłem. Jeżeli temperatura zadana jest osiągnięta to kocioł dzieli godzine na dziesięciominutowe odcinki i liczy czy oraz ile minut w danym przedziale ma działać palnik żeby zachować temperaturę. Prawie nie czuć wahań temperatury, Komfort zdecydowanie lepszy niż w On/off z niską histerezą 0.2.


    - tryb Opentherm + algorytm low load control. No tutaj to już rewelacja w porównaniu do On/off z histerezą 0.2.  Tryb ten jest bardziej dynamicznym rozwinięciem Proporcjonalno czasowego.
    Kiedy zapotrzebowanie spadnie poniżej mocy minimalnej oprócz aspektu czasowego bez przerwy liczy też  temperature powrotu jak bardzo spadła i czy warto uruchamiać palnik. Efekt jest taki że grzejniki są nieustannie ciepłe mimo że palnik działa  w moim przypadku może 1/3 czasu. Kiedy wyczuje jak zachowuje się instalacja to wyłącza nawet pompę kotła aby nie marnować prądu. Algorytm ma tyle informacji że dzięki takiemu sprzężeniu zwrotnemu dostosuje się do każdych warunków zmian zapotrzebowania nie wiedząc nic o wielkości instalacji. Czujnik samego sterownika jest bardzo czuły[NTC100k zamiast typowego 10K] i zauważyłem ze po wejściu trzech osób z kubkami do pokoju gdzie się znajduje, skrócił o 30s czas odpalenia palnika XD. 


    Wnioski 

    Opentherm działa, można śmiało próbować różnych sterowników z różnymi kotłami i jest spora szansa że wszystko będzie ok. Podstawa komunikacji zawsze działa ale mogą pojawić się pewne niekompatybilności. Protokół ma kilkadziesiąt opcjonalnych flag i mogą zdarzyć się niespodzianki jeśli pewne rzeczy sobie inaczej rozwiązali, Np kiedy ustawiłem na sterowniku "grzej ciepła wodę w nocy" to na moim kotle działającym przepływowo bez zasobnika włączył się tryb antyzamarzaniowy/czuwania. Dlatego warto czytać detale instrukcji i  kupować z możliwością zwrotu gdyby coś. 

    Nie kupujcie sterowników opartych na histerezie, są dziś sprytniejsze rzeczy, niech będzie to przynajmniej TPI. Nawet niska i wydawać by się mogło pomijalna histereza  np 0.2C jest znacznie mniej komfortowa. Wadą jest większa ilość startów kotła. Spalanie z tego co zauważyłem  w trybie TPI lub Opentherm jest o kilka procent mniejsze. Samouczące się sterowniki warto też testować w sezonie, w okresach przejściowych gubią się i minie sporo czasu zanim dostosują się do instalacji. Przykładowo t6   nie ma ograniczenia maksymalnej temperatury więc po pierwszym podłączeniu wziął sobie z max z kotła 55 stopni w październiku że aż zdębiałem, teraz jednak dostosował się idealnie.

    W przypadku kotla pracującego cyklicznie z powodu niskiego zapotrzebowania oba tryby sprawdziły się lepiej niż pogodówka plus sterownik on/off [ jeśli ktoś chętny rozwinę]

    Witam,
    Super opisane i przetestowane. Właśnie przymierzam się do wymiany zwykłego termostatu on/off na coś mądrzejszego. Wybór wstępnie padł na nest'a, ponieważ można go już dorwać z jakiś powystawowych okazji. Zaciekawił mnie strasznie ten Honeywell T6, tym bardziej, że nowy z konkurencyjnej platformy sprzedażowej można dzisiaj dorwać za 289 zł (wystarczy wbić w google). Powiedz proszę dokładnie jak to wyglądało u Ciebie z tymi nastawami i jak ugryźć to przyuczanie inteligentne? Jakiej mocy piec na ile m2?. Czy z podłączeniem pod OpenTherm jest dużo roboty? Jak to wygląda w kotłach Silver? Mam w tej chwili zwykły on/off. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.