Skocz do zawartości

SPartys

Nowy Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana SPartys w dniu 11 Kwietnia 2022

Użytkownicy przyznają SPartys punkty reputacji!

Osiągnięcia SPartys

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Trochę na to liczę 🙂 Jak pisałem wcześniej dojrzewam do tematu, na początku chciałem zainstalować viteco PC do CWU i tam upychać nadwyżkę z PV, jednocześnie zmniejszając zużycie gazu.Powoli idę w stronę monobloka w układzie z równoległym z pozostawionym piecem gazowym i na horyzoncie pojawił mi się Panasonic WH-MDC07J3E5, generalnie wydaje się, ze Pansonic jest dość popularny na rynku i racjonalny cenowo. Chodzi o wykorzystanie nadwyżek z PV, a w sytuacji wariactwa na rynku gazu posiadanie alternatywy. Gaz aktualnie kosztuje mnie 25gr/kWh zaś kupowana energia z sieci to dziś jakieś 70 gr za kWh, więc tak wprost to energia z gazu jest dziś tańsza, ale kto wie co będzie kiedyś. Tylko czy to ja mogę w Panasonicu decydować o pracy w pkt 3 , nie tylko poprzez "przewymiarowanie pompy", a poprzez ustawienie, że ma pracowac na te 50-70% obciążenia?
  2. Wielkie dzięki wszystkim nieczęsto na forach można otrzymać tak merytoryczne odp. Mam trochę doświadczenia/wykształcenia elektrycznego i czynne uprawnienia, choć na co dzień nie działam w tym obszarze, aktualnie rozbijam się mentalnie pomiędzy monoblokiem a splitem, za monoblokiem przemawia to, że mogę zawalczyć sam z tematem, choć Panasonic dość skąpy w upublicznianiu dokumentacji dla montażystów. Wiem z czym wiąże się ta zabawa – gwarancja, jednak jestem trochę taka Zosia samosia. Wielkie dzięki wszystkim za infomacje.
  3. @carinus Dzięki za aktywność. Rozdzielam, te dwa obszary w analizie, czyli konieczność podbicia temp. na PC i sprawność wymiennika w obwodzie na odbiorze. Wychodzę z zasady zachowania energii. Jeżeli tak jak piszesz, wprowadzamy na wymiennik 37-38*C w glikolu z PC o określonej prędkości przepływu, to na wyjściu wymiennika będziemy otrzymywać ciepłą wodę o temp. uzależnionej od tego z jaką wartością temp. wprowadzamy ją do wymiennika, z jaką prędkością przepływa i jaka jest powierzchnia wymiany tego wymiennika. Tu nie mówimy o stratach a sprawności przenoszenia ciepła z jednej strony na drugą. Wiadomym jest, że zwiększenie temp. wejścia glikolu spowoduje lepsze przenoszenie ciepła przez wymiennik. Jasnym jest dla mnie również, że chcąc uzyskać racjonalne przenoszenie ciepła przez wymiennik, tak jak wspomniałeś, aby uzyskać 35*C na wyjściu będziemy musieli dostarczyć te 37-38*C na wejście. Jeszcze raz podkreślę nie traktuje to jako straty w samym wymienniku. Natomiast faktycznie stratą energii będzie konieczność produkowania na wyjściu z PC glikolu o temp. 37-38*C, a nie 35*C. Tak to jest strata, gdyż sprawność PC spada wraz ze wzrostem temp. glikolu na wyjściu pompy. Dlaczego takie kombinowanie, bo nie chcę zalewać całego układu glikolem. Drugie zagadnienie czyli : "Sprawa ze zmniejszaniem mocy pracy pompy jest bez sensu, gdyż po tym czasie pompa musi nadrobić niedobory ciepła i cały zysk idzie się..." . Patrzę na to trochę inaczej. Miałem kiedyś bufor do CWU z podgrzewaniem grzałką 1500W grzało się długo, ale w końcu nagrzewało się do określonej oczekiwanej temperatury. Można było wstawić grzałkę 3000W i mieć ten sam efekt szybciej. Energii tyle samo, ale trzeba było w jednej chwili dostarczyć te 3000 W. Przy takiej sobie pogodzie PV produkuje mniej wat w danej chwili niż przy ładnej. Zmniejszenie mocy chwilowej pozwoli PC zagrzać taką samą ilość wody w dłuższym czasie, ale za to korzystając wyłącznie z produkcji PV. Zyskiem tu jest nie ilość energii całkowitej jaką będzie potrzebna dostarczyć do zagrzania określonej ilości wody, a źródło pochodzenia tej energii. Zgadzam się z Tobą, że całkowita ilość energii będzie potrzebna taka sama. Dlatego ponawiam pytanie, gdyż nie znam samej pompy (Panasonic WH-MDC07J3E5) : Czy można jest regulować jakoś elastycznie max moc chwilową pracy PC np. tak na 50%?
  4. Tak czytam powyżej, nt. strat na wymienniku ciepła. Teoretycznie przy dobrze zaizolowanym wymienniku strat żadnych nie może być, bo niby gdzie ma to ciepło "wyparować", może być jedynie niewystarczające tempo przekazywania ciepła do "odbioru", ale z tym możemy sobie poradzić przewymiarowując wymiennik np. dwukrotnie/n-krotnie. Wtedy z wchodzących z pompy np. 40 stopni po drugiej stronie otrzymamy 35 stopni. Najwyżej do pompy powróci cieplejsza woda i trzeba ją mniej dogrzewać do ponownych 40 stopni. Pytanie z innej beczki. Czy w WH-MDC07J3E5 możemy ustawić "ręcznie", aby PC pracowała np. z mocą 50% , np. aby przy zasilaniu w słabszy dzień z PV i produkcji mniejszej mieścić się w mocy produkowanej. Mówię o podejściu ''ręcznym", a nie obserwowaniu przez PC produkcji z paneli, choć to byłby już wypas. Chodzi o to, ze PC dążąc do podgrzania wody w buforze do 50 stopni może to robić dłużej lub krócej wykorzystując w danej chwili mniej lub więcej energii elektrycznej.
  5. Bardzo dziekuję za odp.
  6. Dzień Dobry, Jestem zainteresowany uruchominiem monobloku Panasonica, przykładowo Panasonic Aquarea Monoblok 7kw WH-MDC07J3E5, jednak poszukuję wcześniej odpowiedzi na kilka pytań, których nie znajduję w necie. Monoblok PC ma być ogrzewaniem w układzie hybrydowym do pieca gazowego, no i tu pojawia się powszechna wątpliwość "zamarzania" monobloków. 1. Jak zachowuje sie mnonoblok, gdy np. nagrzał podłogę w domu i nie musi pracować zaś na dworze minus 8 budynek nie zgłosi zapotzrebowania na cieplo przez kilka godzin.Czy system takiej pompy ciepła sam dba o temperaturę w swoim wymienniku i np. przemieli pompą wodę/czy glikol w układzie zaciagając ciepło z bufora w domu, czy instalacji domowej? 2. W koncepcji układu hybrydowego chciałbym np. poniżej jakiejś temperatury zewnętrznej, aby to piec gazowy przejął wyłączne grzanie budynku, czy w takiej stuacji pompa wejdzie w stan "standby" dbając o niezamarźnięcie włanego wymiennika choćby mieląc od czasu do czasu wodę pompą obiegową wewnętrzną? Czy jednak musi pracowac caly czas, ale na np niższym poziomie mocy, czy taki poziom mocy można ustawić dla powyższej pompy? 3. Czy w monoblokach Panasonica istniej możliwość dotarczenia zasilania tylko do pompki obiegowej wymiennika w sytuacji braku zasilania enegią elektryczną całej pompy ciepła, oczywiście bez ingerencji w samą "gwarancję" pompy czy są takie styki wejściowe? 4. Czy w przypadku braku zasilania energią elektryczną PC możliwe jest wymuszenie obiegu wody/glikolu w układzie wychodzącym z pompy inną pompą w obiegu układu odbierającego ciepło, aby zapobiec zastojowi w układzie pompy czy ciecz będzie mogła płynąć bez włączonej pompy w obiegowej w PC.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.