@carinus
Dzięki za aktywność.
Rozdzielam, te dwa obszary w analizie, czyli konieczność podbicia temp. na PC i sprawność wymiennika w obwodzie na odbiorze.
Wychodzę z zasady zachowania energii. Jeżeli tak jak piszesz, wprowadzamy na wymiennik 37-38*C w glikolu z PC o określonej prędkości przepływu, to na wyjściu wymiennika będziemy otrzymywać ciepłą wodę o temp. uzależnionej od tego z jaką wartością temp. wprowadzamy ją do wymiennika, z jaką prędkością przepływa i jaka jest powierzchnia wymiany tego wymiennika. Tu nie mówimy o stratach a sprawności przenoszenia ciepła z jednej strony na drugą. Wiadomym jest, że zwiększenie temp. wejścia glikolu spowoduje lepsze przenoszenie ciepła przez wymiennik.
Jasnym jest dla mnie również, że chcąc uzyskać racjonalne przenoszenie ciepła przez wymiennik, tak jak wspomniałeś, aby uzyskać 35*C na wyjściu będziemy musieli dostarczyć te 37-38*C na wejście. Jeszcze raz podkreślę nie traktuje to jako straty w samym wymienniku.
Natomiast faktycznie stratą energii będzie konieczność produkowania na wyjściu z PC glikolu o temp. 37-38*C, a nie 35*C. Tak to jest strata, gdyż sprawność PC spada wraz ze wzrostem temp. glikolu na wyjściu pompy.
Dlaczego takie kombinowanie, bo nie chcę zalewać całego układu glikolem.
Drugie zagadnienie czyli : "Sprawa ze zmniejszaniem mocy pracy pompy jest bez sensu, gdyż po tym czasie pompa musi nadrobić niedobory ciepła i cały zysk idzie się..." . Patrzę na to trochę inaczej. Miałem kiedyś bufor do CWU z podgrzewaniem grzałką 1500W grzało się długo, ale w końcu nagrzewało się do określonej oczekiwanej temperatury. Można było wstawić grzałkę 3000W i mieć ten sam efekt szybciej. Energii tyle samo, ale trzeba było w jednej chwili dostarczyć te 3000 W.
Przy takiej sobie pogodzie PV produkuje mniej wat w danej chwili niż przy ładnej. Zmniejszenie mocy chwilowej pozwoli PC zagrzać taką samą ilość wody w dłuższym czasie, ale za to korzystając wyłącznie z produkcji PV. Zyskiem tu jest nie ilość energii całkowitej jaką będzie potrzebna dostarczyć do zagrzania określonej ilości wody, a źródło pochodzenia tej energii. Zgadzam się z Tobą, że całkowita ilość energii będzie potrzebna taka sama.
Dlatego ponawiam pytanie, gdyż nie znam samej pompy (Panasonic WH-MDC07J3E5) : Czy można jest regulować jakoś elastycznie max moc chwilową pracy PC np. tak na 50%?