Skocz do zawartości

Creek

Nowy Forumowicz
  • Postów

    2
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Creek

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Wszystkie zgody mam w w formie pisemnej. Wykonałem projekt, złożyłem pełen wniosek do starostwa/urząd dzielnicy i czekam. Ja wszystkie kratki mam. 2 tygodnie temu kominiarze dokonali kontroli czy wszystko jest tak jak powinno być. Jak już nadmieniłem moja piwnica ma 2,3m wysokości i 16 metrów powierzchni. OK. OK Mieszkanie ma aneks kuchenny który jest oddalony od łazienki. Rura z łazienki do aneksu miała by ok ~ 19m. Ciepła woda była już w tym mieszkaniu prowadzona do aneksu z łazienki. Ale Taki system system kompletnie się nie sprawdzał i już w latach 70 został zlikwidowany. Ja się nie upieram. Porostu mi się wydawało, że jak piec ma obsłuchiwać i CO i krany to musi być dwu funkcyjny. Reasumując powinięć być piec jedno funkcyjny i zbiornik CWU. Obawiam się, że przy dużym (100 – 120L) zbiorniku CWU dużo energii będzie marnowane na stygnięcie wody przy urzytkowaniu całego systemu przez 1 osobę.
  2. Witam Wprowadzenie: Przy okazji remontu swojej kawalerki stanąłem przed problemem wymiany systemu CO jak i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. W kawalerce (36 m^2) w łazience zamontowany był gazowy piec przepływowy, w kuchni elektryczny podgrzewacz przepływowy a w piwnicy pod mieszkaniem gazowy piec CO. Piwnica (16m^2) jest raczej formą sutereny bo chowa się w gruncie jedynie do połowy wysokości i ma sporawe okna. Planuje z czasem połączyć „piwnice” z mieszkaniem. Jako, że jestem zielony w projektowaniu tego typu instalacji bardzo by się przydało forumowe wsparcie. Cel: - Zainstalować jedno (2 funkcyjne) źródło ciepła ( piec, kocioł) na paliwo gazowe zainstalowane w piwnicy. - Zminimalizować długie czekanie na ciepłą wodę w kuchni i łazience i potrzebę zlewania wody zimnej z rur. - Zapewnienie jak najmniejszego zużycia gazu. Szczegółowe informacje: Powierzchnia do ogrzania – 36 m^2 (2 duże grzejniki + drabinka w łazience) + w przyszłości suterena 16m^2 Wysokość pomieszczeń – mieszkanie ok 3m, suterena 2,3m Izolacja termiczna – Brak. Kamienica jest zbudowana z cegły pełnej. Mur zewnętrzny ma 45 cm grubości. Mieszkanie należy raczej do typu zimnych z wyczuwalną wilgocią. Długość rur pomiędzy „piecem” a zlewem kuchennym – ok. ~ 11 m Długość rur pomiędzy „piecem” a prysznicem w łazience – ok ~ 13,5m ( ok 3,5m wcześniej jest umywalka) Wymiary wyliczone na podstawie rzutów pietra i piwnic. Pomysły, Pytania, Problemy: - Pierwszym problemem jest dobór pieca/kotła. Prosił bym o jakieś sugestie. - W tym roku kalendarzowym chciałbym jedynie zrobić układ CO. Jak podłączyć piec 2 funkcyjny tymczasowo do samego obwodu CO? Bo wiem jedynie, że trzeba jakoś sparować wejścia/wyjścia …. dawno temu ktoś mi to tłumaczył ale nie byłą wtedy mi ta wiedza potrzebna. - Wymyśliłem aby zrobić może jakiś układ cyrkulacyjny wody użytkowej. Były by dwie pętle z rur. Jedna łazienkowa a druga kuchenna. Np. wraz z zapaleniem światła łazience (łazienka bez okien) lub też odkręceniu wody otwierał by się elektrozawór, załączała się pompa i woda ciepła zaczęła by krążyć w pętli. W kuchni myślałem nad guzikiem dzwonkowym zamiast zapalania światła. Wszystko było by sterowane jakiś „sterownikiem”. Przypuszczam, że w takim podejściu potrzebny będzie zbiornik CWU. Ale jak duży? A może starczy zbiornik w piecu? To mieszkanie nadaje się dla 1 max 2 osób. Nie chciałbym aby w wyniku nie ekonomicznego projektu zużycie gazu było nadmierne. Piszę o tym tutaj teraz wyłącznie ze względu na dobór typu pieca. Bo szczegóły na pewno kwalifikują się już raczej na nowy wątek Za wszystkie sugestie z góry dziękuje.
  3. Creek

    Witam Wszystkich

    Witam Państwa. Stanąłem przed wyzwaniem jakim jest zrobienie samodzielnie całej nowej instalacji CO jak i wody użytkowej w małej kawalerce 36 metrów. Na razie jednak jest to terra incognita. Mam nadzieje, że z Państwa pomocą uda mi się przez to przejść. Pozdrawiam Creek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.