Skocz do zawartości

NITRYL

Forumowicz
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia NITRYL

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Odświeżam temat hehe... Minął ponad rok bezproblemowego hajcowania w HEF ie. Teraz mysle że jednak moglem wybrać mocniejszy piec ten 24kW co by zmniejszylo czestotliwosc kolejnych załadunków. Mianowicie, załadunek do pełna węglem (ok 2 wiadra) wystarcza na 8h. Czas ten nieco wydłuża sie gdy opałem jest orzech pomieszany z miałem. Kluczową role pełni miarkownik ciągu kominowego w czopuchu, gdy jest otwarty to spalanie trwa ok 4h a gdy przekrece go o 30 do 45 stopni to zyskuje dluzsze spalanie. Opał u mnie sie zawiesza jednak w niczym to nie przeszkadza, jest to kwestia klasy wegla. Z jednej kopalni sie zawiesza a z innej nie. Jest jedna rzecz w tym kotle ktora mi sie nie podoba . Ruszta. Primo : mechanizm jest mało skuteczny w odpopielaniu, trzeba użyć pogrzebacza. Secundo : niedopalone resztki wegla w popiele stanowia ok 40% co niepotrzebnie zwieksza ilosc pracy. Najwiekszym plusem wg mnie jest tu skuteczność w odbiorze ciepła ( moge polozyc reke na czopuchu nie obawiając sie poparzenia) oraz skutecznośc w dopalaniu spalin. W pionowych kanałach wymiennika nie gromadzi sie ani sadza ani smoła, tylko popiół. W kominie jest nawet czysto. I nie produkuje kłębów śmierdzącego dymu. Sąsiedzi sie mnie pytali czy dużo płace za gaz,,,, buahahahahaah.
  2. Witam po przerwie w której ostro paliłem w moim kociołku. Widziałem ostatnio ciekawy reportarz w TVP regionalnym o kotłach EKO z podajnikiem na EKOgroszek :angry: . Dziennikarz opowiadał o zmniejszaniu emisji tlenków węgla i siarki do atmosfery poprzez stosowanie odpowiednich paliw. Takim jest np ekogroszek. Powstała idea dofinansowania do ekologicznych źródeł energii i tym sposobem zaczęto ludziom wciskać kotły na ekogroszek. Ale by stosowanie ekogroszku było ekologiczne to sam opał musi spełniać pewne kryteria oraz być spalany w odpowiednich warunkach. No i mamy kotły które kosztują w granicach 5000-15000 PLN czyli dwukrotnie droższe od zwykłych kotłów zasypowych, mamy ekogroszek który miał być tani i był bo kosztował 400PLN za tone a teraz kosztuje 750pln. Oczywiście można kupować tańszy zamiennik Groszek o gorszych i niesklasyfikowanych parametrach spalania za 550 jak komuś sie uda. Kopalnie na chwile obecną nie nadążają z produkcją Ekogroszku, poza tym żeby go produkować trzeba wydobywać węgiel z odpowiednich pokładów geologicznych o wymaganych parametrach wegla. Użytkownik kotła Eko ma duży problem. Po pierwsze stosunkowo skomplikowana obsługa co widać po tematach na tym forum. Czy praca automatyczna powoduje że spedzamy mniej czasu w kotłowni??? Po drugie miało być taniej a jest drożej. A w moim kociołku pale drewnem, węglem, grubym, drobnym. Co ciekawe że przy pełnym zasypie nadal nie zauważyłem dymu z komina, może jak przyjdą mrozy zobaczę. Widać na pewno że wtórne powietrze dobrze działa. Konstrukcja przegrody dolnego spalania działa jak palnik ( na przekroju przegroda jest narysowana wyżej niż jest faktycznie), spaliny tam nabierają prędkosci i zaraz po tym dostaja wtórne powietrze. Osadzanie sadzy w kanałach dymowych jest tak minimalne że nie było konieczne czyszczenie w przeciwieństwie do komory zasypowej w której aż robi się smoła. A popiół to każdy musi wynosić :angry: Pozdrawiam szanownych palaczy Nitryl
  3. Czytałem też, że w 1 instalacji nie powinno się łączyć miedzy i rur stalowych, bo jakaś tam korozja. To prawda, czy taki pic na wodę? Bo całą instalację mam starą, jak rozumiem stalową, a teraz rurę od pieca do naczynia wzbiorczego położyli mi z miedzi, że to niby lepsze, cieńsze i w ogóle Nie należy łączyć miedzi z aluminium
  4. Ten przewód jest do czujnika temperatury który położyłem na górze płaszcza wodnego pod ociepleniem kotła.
  5. komora załadowcza 22X25 cm. dolna wyczystka jest wysuwana. Mam nadzieje że sterownik nie wybuchnie ;) Mam pytanie. Gdzie na kotle powinna być mierzona temperatura??
  6. Dobra. Dostęp do wyczystki dolnej to gimnastyka z latarką , myślę że nie częściej niż raz w miesiącu. Ruchome żeliwne ruszta są nieefektywne w odpopielaniu gdy jest mało opału. A z powietrzem wtórnym poeksperymentuje w sezonie grzewczym kiedy kocioł będzie załadowany na max. Wielkość otworu zasypowego 25x15 cm gdzie 25cm to szerokość komory zasypowej. Bardzo dużą zaletą jest to że można ładować pionowo polana drewna długości max 45cm, ale od tego wymiaru trzeba odjąć grubość warstwy żaru i popiołu. A tu sterownik pompy bojlera mojej konstrukcji ;)
  7. ARGUSS haha moj wybór padł jednak na HEF 18KW, już zamontowany. Jara sie w nim pieknie. Mam do ogrzania troszke ponad 100m2 i cwu 140L,,,,,,, Aż nie moge doczekac sie sezonu UUUUUU.... ;)
  8. TAA DAMM !!!! no i zamontowane. Na grzejnikach jest tylko zawor odcinający kulowy (obecnie zamkniety) a na cwu pompa z zaworem roznicowym w szeregu. Układ bajecznie prosty. Nie zauwazyłem żadnego problemu z rozgrzewaniem grzejników gdy działała pompa .
  9. W opisie zawor zwrotny i jest on na schemacie w układzie CWU. A brak zaworu różnicowego w układzie grawitacyjnym grzejników bo jest tam nie potrzebny, cofanie sie wody w instalacji grzejników podczas pracy pompy powinno być na tyle znikome by bez problemu podgrzać z priorytetem wode w bojlerze . Instalacja grawitacyjna grzejników ma dużą pojemność i nie tak szybko da sie ją wychłodzić jak grzejniki panelowe z rurkami 1/2cala.
  10. " Z drugiej jednak strony może toto nawet możliwie dobrze działać - z chwilą włączenia pompy cała moc pieca/kotła "pójdzie" na zasobnik CWU, szybko go nagrzewając, co może być prawie niezauważalne jako spadek temp w reszcie instalacji. Z chwilą osiągnięcia odpowiedniej temp w CWU pompa zostaje wyłączona i układ powraca do pracy only grawitacja (oczywiście zawór zwrotny na zasilaniu do zasobnika) " Cyt. Amanda obce forum
  11. OK . A co do schematu,,, jestem na etapie zmiany kotła do którego chce dołożyć C.W.U. Czy tak będzie poprawnie jak na schemacie,czy zawór różnicowy 2 cale nie będzie stawiał zbyt wielkich oporów hydraulicznych ( czy w ogóle jest on tam potrzebny jeśli kocioł ma dwa dodatkowe przyłącza które chce w ten sposób wykorzystać na CWU ) i czy można go zakładać na pionie zbiornika wyrównawczego, czy dobrze wymyśliłem z tą pompą ładowania C.W.U. przy zachowaniu grawitacji na grzejnikach?
  12. Załączam schemat swojej instalacji prosze o opinie Mam jeszcze pytanie. Jakie grzejniki wybrać wymieniając stare żeliwne, czy mogę zastosować grzejniki aluminiowe nie zaburzając pracy grawitacyjnej?
  13. Dodaj schemat Twojego pomysłu bo bez niego trudno coś wymyślic.
  14. No i pojawił się problem. Jak już mam tak daleko by zamówić tytułowy piec okazuje się że dystrybutorzy wycofali się ze współpracy z firmą Zębiec... (sytuacja dotyczy województwa śląskiego) Już ich nie sprowadzają. Ostatnie sztuki zostały w marketach na wystawie. Ma ktoś jakiś pomysł :D ? Czy jest sens by uparcie dążyć do zakupu pieca z Zębca?
  15. Brakuje tu jeszcze zdjęcia od góry, tej wyczystki pionowego kanału. Może ktoś doda takie zdjęcie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.