Skocz do zawartości

maly216

Nowy Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia maly216

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Cześć ponownie! Wracam do tematu zapowietrzania się instalacji, ponieważ dalej walczę z tym problemem. Napiszę co sprawdziłem/wyeliminowałem: 1. Kawitacja - nie mam pojęcia ile w tym zjawisku teorii a ile prawdy dla pomp CO, ale wyłączyłem pompkę na kilka dni. Co ciekawe wszystko hulało, grzejniki grzały, może trochę mniej wydajnie, ale grzały. I układ dalej się zapowietrzał. 2. Punktowe gotowanie wody - obniżyłem na kilka dni temperaturę na kotle z 53 na 42 stopnie, układ dalej się zapowietrzał, mniej więcej w tym samym tempie. 3. Podczas odpowietrzania zapaliłem to co wydostaje się przez odpowietrznik - paliło się niebieskim płomieniem. Sam nie wierzyłem oczom. Układ CO to kształtki i rury Kan-therm Steel (wewnątrz stal czarna, zewnątrz warstwa ocynku) + w piwnicy zwykla stal czarna + grzejniki aluminiowe (większość KFA) + zawory mosiężne. Zero miedzi. Zalałem układ inhibitorem korozji, nie pomogło, w dalszym ciągu zapowietrza się. Czy możecie podpowiedzieć mi co może być nie tak, skąd to powietrze? Inhibitor nie zadziałał? Zalałem 1 litr firmy Sunex, ma ktoś doświadczenie z nim? Jak przyciskam delikatnie zawór naczynia przeponowego to zawsze wyleci niewielka ilość wody, mniej więcej dobę muszę poczekać żeby znowu poleciało coś wody. Nie mam pojęcia czy są to skroplony czy jakaś mała nieszczelność. Jeśli nieszczelność to czy może ona działać w obie strony? Woda dostaje się do części zbiornika z powietrzem, a powietrze do instalacji CO? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  2. Bardzo dobre wnioski, dzięki za zwrócenie uwagi na to. Dzisiaj, przed odczytaniem postu od kolegi @mironw upuściłem powietrza z naczynia do 0,6 bara a w instalacji dobiłem wody do 0,8 bara. Zmierzyłem jeszcze raz ciśnienie powietrza w naczyniu i było już 0,8 bara, co oznaczałoby, że membrana w naczyniu wstępnie się ugięła. Przypuszczam, że jak skończy się sezon grzewczy to okaże się, że w instalacji jest za mało wody przy takich ciśnieniach jakie zastosowałem, wtedy zastosuje takie wartości ciśnień jak sugerujesz @mironw. Teraz w grzejnikach położonych najwyżej, przy odpowietrzaniu woda leje się z bardzo małym ciśnieniem, można powiedzieć, że kapie. Nie zajmuję się instalacjami ani zawodowo ani amatorsko, na szczęście istnieje to forum i jestem trochę mądrzejszy dzięki temu wątkowi :) Będę obserwował instalacje pod kątem problemu jaki tu opisywałem. Dam znać za jakiś czas czy jest poprawa. Dziękuję wszystkim za pomoc!
  3. Będę obserwował, demontaż chyba mnie nie ominie. Niestety nie mam żadnego zaworu przed naczyniem i wiąże się ta z opróżnieniem instalacji CO z wody. Naczynie ma pojemność 25 l, do instalacji wchodzi ok. 180. Wydaje mi się, że jest ok, mam rację? Powiedziałbym nawet, że jest trochę przewymiarowane. A jakie powinno być to ciśnienie wstępne? Tak jak pisałem wcześniej najwyżej położone grzejniki względem najniższego punktu w instalacji to ok. 7-7,5 m. Gdyby instalacja się nie zapowietrzała to miałbym cały czas ok. 0,8 bara. I tu chyba widzę mój błąd, bo naczynie mam napompowane do 1,0 bara, a chyba powinno być o ok. 0,2 bara niższe niż po stronie instalacji, czyli powinno być w nim 0,6 bara. Proszę potwierdźcie/zaprzeczcie.
  4. Tak, mam odpowietrzniki automatyczne, w sumie 5 szt. Ogólnie w instalacji jest pięć pionów, z czego trzy z nich zakończone odpowietrznikami automatycznymi. Na pozostałych dwóch pionach odpowietrzniki automatyczne są w grzejnikach, tych położonych najwyżej. Czytałem o możliwości zapowietrzania się instalacji przez odpowietrzniki automatyczne i jakiś czas temu, pozakręcałem je wszystkie, a pompkę ustawiłem na pierwszy bieg - nic to nie zmieniło, powietrza przybywało i ciśnienie wzrastało mniej więcej w takim samym tempie jak wcześniej. Na chwilę obecną pompa chodzi w trybie "Radiator Mode", odpowietrzniki automatyczne są zakręcone. Pompa jest na powrocie (Grundfos ALPHA1L 20-60). Ze wszystkich wylatuje powietrze. Ilość powietrza jest uzależniona od tego na jakim pionie grzejnik jest zainstalowany - najwięcej powietrza jest w grzejnikach zainstalowanych na pionach, które są najbliżej zasilania z kotła. Dopuszczenia wody zrobione na stałe (ale przez wężyk) odcinane przez dwa zawory kulowe (po obu końcach wężyka). Oba zawory są cały czas zamknięte. Jakieś trzy miesiące temu, naczynie było pompowane na pustej instalacji (bez wody), bo okazało się, że jest puste. Napompowane zostało do 1,5 bara (fachowiec do takiego nabił). Pojawił się jednak problem z wzrastającym cieśnieniem, o którym tutaj piszę. Ciśnienie 1,5 bara wydało mi się jednak zbyt duże. Najwyżej położone grzejniki są na poddaszu, ok. 7-7,5 m. Upuściłem więc ciśnienia z naczynia przeponowego do 1 bara. Przed rozpoczęciem upuszczania sprawdziłem jakie jest ciśnienie i było 1,5 bara (w pracującym układzie zalanym wodą). Po upuszczeniu tego skala zapowietrzania zmniejszyła się, ciśnienie w instalacji CO już tak szybko nie wzrasta. Stąd też moje główne pytanie w temacie o zapowietrzanie się instalacji przez naczynie przeponowe. Dziękuję za zainteresowanie się tematem.
  5. Cześć! To mój pierwszy wpis na forum, wstrzymywałem się z nim dość długo, bo próbowałem rozwiązać zagadkę samodzielnie, ale póki co walka jest nierówna... W skrócie mówiąc mam problem z powoli wzrastającym ciśnieniem w instalacji CO (układ zamknięty), a powodem tego wzrostu jest stopniowe zapowietrzanie się instalacji. Co kilka dni muszę się przelecieć po wszystkich grzejnikach i odpowietrzyć je, po czym ciśnienie wraca do "nominalnej" wartości (0,8 bara). W ciągu 3-4 dni ciśnienie potrafi wzrosnąć do ok. 1,1 bara. I tutaj pojawia się moje pytanie czy jest możliwe zapowietrzanie się instalacji przez naczynie przeponowe? Obecnie jest ono napompowane do 1,0 bara. Wcześniej było 1,5 bara i instalacja zapowietrzała się szybciej niż obecnie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi/podpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.